x

IV Międzynarodowe Spotkania z Muzyką Cerkiewną - Biskupi Chór Katedry Świętego Ducha z Mińska

2019-08-16 ( piątek )
Kościół OO. Franciszkanów - Góra Przemysła

Chór został założony w 2014 roku przez regenta Witalija Sobolewskiego. Od tego czasu zespół zapewnia oprawę muzyczną wszystkich biskupich nabożeństw w Katedrze Świętego Ducha w Mińsku.

Biskupi Chór znany jest nie tylko w cerkwi, jako chór liturgiczny, ale i jako zespół koncertowy, występujący w Mińsku i innych miastach Białorusi. 
Chór jest laureatem festiwali w kraju i za granicą. Dwa razy (w 2016 i 2018 roku) zdobył 1 miejsce na Międzynarodowym Festiwalu śpiewów prawosławnych "Kołożskij Błagowiest" w Grodnie na Białorusi. W 2017 roku został laureatem 1 nagrody na Międzynarodowym Festiwalu "Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej" w Hajnówce. Na tym festiwalu również śpiewak chóru, Władysław Wituszko, został wyróżniony dyplomem najlepszego solisty. 

W 2018 roku Biskupi Chór wziął udział w renomowanym Moskiewskim Festiwalu Wielkanocnym, którego dyrektorem artystycznym jest Walerij Gergijew. Odbyło się kilka koncertów zespołu w Moskwie. Chór śpiewał wówczas także po nabożeństwach w Cerkwi Chrystusa Zbawiciela, będąc pierwszym chórem z Białorusi w takiej roli w historii tej świątyni. Organizatorzy festiwalu wysoko ocenili profesjonalizm zespołu. I dlatego, decyzją komitetu organizacyjnego oraz dyrektora artystycznego, Biskupi Chór w roku 2019 ponownie będzie reprezentował kulturę śpiewaczą Białorusi na tym festiwalu, gdzie wystąpi nie tylko z solowymi koncertami w cerkwiach Moskwy i Troice-Siergiejewoj Ławry, ale i weźmie udział w koncercie galowym w moskiewskiej Sali Czajkowskiego.

Wstęp wolny.

Więcej informacji

opr.sw