Na zdjęciu dyrygent Łukasz Borowicz

Te Deum - koncert w Filharmonii Poznańskiej

2021-05-21 ( piątek )
Aula UAM, ul. Wieniawskiego 1, Poznań

Te Deum -  tak zatytułowany jest najbliższy koncert, na który Filharmonia Poznańska  zaprasza melomanów w najbliższy piątek, 21 maja o godz. 19 do Auli Uniwersyteckiej. Tytuł jest nieprzypadkowy, bowiem to właśnie Te Deum - jedno Karola Kurpińskiego (pochodzącego z wielkopolskich Włoszakowic), drugie Josepha Haydna zdominują piątkowy wieczór. 

Premiera Te Deum Karola Kurpińskiego odbyła się 24 maja 1829 roku w katedrze św. Jana w Warszawie, podczas uroczystości związanych z intronizacją cara Mikołaja I na króla Polski. Było to jedno z trzech dzieł (obok Veni Creator Karola Solivyi Mszy uroczystej Józefa Elsnera) specjalnie napisanych na tę okazję. Te trzy kompozycje zostały twórcom zlecone, a oni sami, niezbyt chętni do pisania na taką okazję, podobno... ciągnęli losy, który z utworów któremu z nich ma przypaść. Tak o nim pisze Łukasz Borowicz w książce programowej najbliższego koncertu:  Pomimo skomplikowanych czasów i okoliczności narodziło siędzieło prezentujące najlepsze cechy dojrzałego stylu Kurpińskiego. Doświadczenie operowe Kurpińskiego widoczne jest praktycznie w każdej części, zwraca uwagę liryczne solo klarnetowe rodem z oper Donizettiego, a imponujące solo skrzypcowe jest zapewne związane wpływem Niccola Paganiniego, który także koncertował w Warszawie w związku z koronacją Mikołaja I.

Ogromnym bogactwem treści nasycone jest także Te Deum Josepha Haydna, powstałe w latach 90. XVIII stulecia, a i obecność krótkiego i przepięknego utworu  Wolfganga Amadeusa Mozarta w programie wieczoru jest nieprzypadkowa - dla Karola Kurpińskiego jedną z najważniejszych inspiracji była muzyka właśnie tego kompzoytora. 

WYKONAWCY:

Magdalena STEFANIAK - sopran
Katarzyna BELKIUS - sopran
Dominika STEFAŃSKA - mezzosopran
Mykhailo KUSHLYK -  tenor
Piotr MACIEJOWSKI - tenor
Paweł HORODYSKI - bas
Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis
Jan Łukaszewski - przygotowanie chóru
Łukasz BOROWICZ - dyrygent
Orkiestra Filharmonii Poznańskiej

PROGRAM:

  • Joseph HaydnTe Deum for the Empress Maria Theresa Hob.XXIIIc:2
  • Wolfgang Amadeus MozartLaudate Dominum omnes gentes z Vesperae solennes de confessore KV 339
  • Karol KurpińskiTe Deum

opr.sw

Zobacz filharmoniapoznanska.pl/