Plakat wydarzenia ze zdjęciem Kasi Moś.

Rok 2019 został ogłoszony w Polsce Rokiem Stanisława Moniuszki. Kasia Moś uczciła pamięć o wybitnym kompozytorze, dając niezapomniany koncert w sali NOSPR w Katowicach. Artystce towarzyszyła jedna z najlepszych orkiestr kameralnych w Europie - Orkiestra Kameralna Miasta Tychy AUKSO pod batutą Marka Mosia. Teraz zapis wydarzenia ukazuje się na płycie "Moniuszko 200". Z okazji premiery albumu Kasia Moś zagości w studiu Empiku, gdzie opowie o tym niezwykłym artystycznym doświadczeniu i specjalnie dla internautów wykona na żywo kilka utworów. Rozmowę z wokalistką poprowadzi Agnieszka Szydłowska.

Artyści przygotowali na koncert nowoczesne interpretacje utworów Stanisława Moniuszki. Nadali kompozycjom współczesny sznyt, wykorzystując do tego m.in. syntezatory Moog czy elektryczne skrzypce. Stylistycznie oscylowali czasami wokół klimatów hinduskich, miejscami zmierzając ku muzyce elektronicznej, a momentami zahaczając o twórczość Stinga czy Alicii Keys. Publiczność zgromadzona w grudniowy wieczór w Katowicach miała okazję doświadczyć transformacji utworów Stanisława Moniuszki do współczesnego wymiaru, bez szkody dla melodii kompozytora. Nowe interpretacje zostały przyjęte z dużym entuzjazmem. Wykonanie nieśmiertelnej "Prząśniczki" ma obecnie ponad 2 mln wyświetleń na kanale YouTube Kasi Moś.

Album składa się z płyty CD i DVD w wersji koncertowej. Za warstwę muzyczną i aranżację odpowiedzialni są: brat Kasi Mateusz Moś (skrzypce) i Mateusz Kołakowski (fortepian). Na scenie oprócz orkiestry i wokalistki pojawili się także muzycy z zespołu Kasi: Mateusz Kołakowski (fortepian, instrumenty klawiszowe), Mateusz Moś (skrzypce, wokal) Maciej Magnuski (gitara basowa, syntezator basowy Moog) i Tomasz Mądzielewski (perkusja).

Interaktywne transmisje odbywają się na stronie Facebook.com/empikcom. W trakcie wydarzeń możliwe jest zadawanie pytań w komentarzach pod streamingiem. Wszystkie spotkania tłumaczone są na język migowy.

Zobacz www.facebook.com/empikcom