Baner promujący wydarzenie. Nazwa wydarzenia.

Nie tylko punk... Spotkanie z Łukaszem Czarnym, Andrzejem Karpińskim i Arturem Stanilewiczem

2024-04-21 ( niedziela )
Muzeum Narodowe w Poznaniu, Al. Marcinkowskiego 9, Poznań

Wydarzenie towarzyszy wystawie czasowej Ultraawangarda. Koło Klipsa i poznański underground lat 80. XX wieku.

Trzy osoby, trzej muzycy, sześć zespołów prezentowanych na wystawie. Andrzej Karpiński współtworzył pierwsze punkowe zespoły w Poznaniu: Kres, Sten, Soc, później poświęcił się grupie Reportaż. Łukasz Czarny i Artur Stanilewicz (Czoper) grali w zespołach Ręce Do Góry oraz Krew. Wszyscy przyjechali z Piły, ale współtworzyli poznańską scenę alternatywną. Zaczynali od punk rocka, ale szybko odkrywali, że pociągają ich inne stylistyki muzyczne. Nowa fala, art-rock, rock progresywny, muzyka eksperymentalna, improwizowana - to była znacznie dalej wysunięta awangarda rocka, niż ograniczony w środkach wyrazu punk. Jak wyglądały początki sceny alternatywnej w Poznaniu, jaki był jej późniejszy obraz? O poszukiwaniu własnych muzycznych dróg opowiedzą goście, których losy na kilka lat studiów lub na całe już dojrzałe życie związały się z artystycznym, alternatywnym Poznaniem.

Andrzej Karpiński  (ur. 1963 w Pile) - głównie perkusista, posługujący się wieloma instrumentami, głosem i współczesną elektroniką. Okazjonalnie pianista, gitarzysta, realizator dźwięku. Kompozytor, improwizator, autor tekstów. W latach 80. współzałożyciel punk rockowych zespołów Sten i Soc, a wcześniej Kres, działających przy Liceum Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Założyciel jednego z pierwszych polskich zespołów awangardy rockowej Reportaż.

Łukasz Czarny, (ur. w 1964 r. w Pile). W 1983 roku ukończył tam liceum i dostał się na Wydział Prawa i Administracji na UAM w Poznaniu. Studia ukończył w czerwcu 1989 r. W okresie studiów grał na gitarze basowej w zespołach "Ręce do Góry" oraz "Krew". W 1995 r. ukończył aplikację radcowską, prowadzi też własną kancelarię radcowską. Za najważniejsze osiągnięcia uważa rodzinę (żona Beata i dwie dorosłe córki) oraz muzyczne przyjaźnie.

Artur Stanilewicz, od urodzenia (w 1964 roku) mieszkaniec Piły. Absolwent I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Skłodowskiej- Curie w Pile. W latach 1983- 1989 studiował biologię na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Od 1990 r. nauczyciel biologii w I LO w Pile, w którym prowadzi również pozalekcyjne zajęcia przyrodnicze. W latach szkolnych uczył się grać na gitarze klasycznej oraz założył wraz z kolegami z liceum zespół rockowy "Sedes".

Więcej o wydarzeniu.

Do udziału upoważnia zakup biletu do muzeum.

  • Bilet normalny - 20 zł
  • Bilet ulgowy - 13 zł
  • Uczniowie i studenci do 26 r.ż. - 1 zł
  • Dzieci do lat 7 - bezpłatnie