plakat

Konferencja popularnonaukowa - troska i okrucieństwo: o zwierzętach, etyce, utopii i działaniu

2017-04-20 ( czwartek ) – 2017-04-24 ( poniedziałek )
Biblioteka Uniwersytecka, ul. Franciszka Ratajczaka 38/40, Poznań

Wykłady, spotkania autorskie, filmy, dyskusje, warsztaty, wegebar.

Dyrekcja Biblioteki Uniwersyteckiej UAM zaprasza na popularnonaukową konferencję "troska i okrucieństwo - o zwierzętach, etyce, utopii i działaniu", która odbędzie się w dniach 20-24 kwietnia 2017 roku w gmachu Biblioteki.

Konferencja poświęcona jest studiom nad zwierzętami (animal studies). Ta nowa dziedzina nauki jest wyrazem rozwoju nauk humanistycznych w kierunku interdyscyplinarności i post-humanizmu. Łączy poszukiwania filozoficzne, historyczne, psychologiczne, przyrodnicze, literaturoznawcze i inne zogniskowane na zwierzętach obecnych w przestrzeni ludzkiego życia: w naturze, w domach, ogrodach zoologicznych, na fermach i w laboratoriach, a także na ludzkich sądach o zwierzętach i postawach wobec nich. Nie pomija kwestii moralnego statusu zwierząt, sposobu ich traktowania przez ludzi, a także konsekwencji ludzkiej wobec zwierząt działalności - na przykład degradacji środowiska powodowanej przez skalę chowu przemysłowego czy ludzką ingerencję w naturalne ekosystemy.

Mimo że od dawna etyka nie dotyczy kwestii wyłącznie ludzkich, to wciąż za mało poświęca się uwagi poza-ludzkiemu życiu. Dlatego proponujemy namysł nad powinnościami człowieka wobec zwierząt jako istotnej części naszego świata, której winniśmy szacunek i opiekę.

Gośćmi konferencji będą m.in.: prof. Andrzej Elżanowski, prof. Przemysław Czapliński, prof. Wojciech Pisula, dr hab. prof. UAM Hanna Mamzer, dr Anita Jarzyna, dr Tomasz Samojlik, Zenon Kruczyński, Dariusz Gzyra, dr Dariusz Liszewski.

Konferencja odbywa się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka.

Wstęp wolny.

Program konferencji

Zobacz www.troskaiokrucienstwo.pl