Nicolas Lancret (1690-1743) Przed balem maskowym. Olej na płótnie. Muzeum Sztuki w Nantes. Fot. Jean Louis Mazieres. Lic. CC BY-NC-SA 2.0

Wykład online z cyklu Paryż. Spotkania z historią najsłynniejszego miasta świata - Roztańczony Paryż...

07.07.2022
18:00

Wykład online Marty Orzeszyny Roztańczony Paryż - o szalonych balach karnawałowych w XIX i I poł. XX wieku, z cyklu Paryż.

Spotkania z historią najsłynniejszego miasta świata Kiedy Paryż zaczynał tańczyć, tańczył "dobrze i długo". Stolica Francji mieniła się balami we wszystkich kolorach, we wszystkich rozmiarach i we wszystkich sferach. Tańczono w operze, na wystawnych salonach ratusza, w luksusowych hôtels particuliers, w ogrodach, nad Sekwaną i na ulicach. W XIX w. w karnawale można się było bawić w mieście na blisko 400 balach, głównie maskowych! W pierwszej połowie XX w. wśród paryskiej arystokracji modne stały się tematyczne bale kostiumowe, na których prezentowano najbardziej szalone przebrania. Za to na Montparnassie artystyczna bohema najlepiej bawiła się nago!
O fenomenie balującego Paryża opowie Marta Orzeszyna, autorka biografii najsłynniejszego fryzjera gwiazd: Antoine de Paris. Polski geniusz światowego fryzjerstwa (wyd. Rebis), powieści Gra o miłość (wyd. Harde) oraz współautorka książki-albumu Paryż. Miasto sztuki i miłości w czasach Belle époque (wyd. PWN; nowa wersja ukaże się nakładem wyd. Rebis).

____________________________________________________________

Dostęp do spotkania na Zoomie pod linkiem:
https://zoom.us/j/97404943453...
Meeting ID / ID de réunion : 974 0494 3453
Passcode / Code secret : 121035

Warto wcześniej zainstalować sobie na komputerze/telefonie aplikację Zoom i utworzyć sobie konto, aby w momencie rozpoczęcia wykładu móc z niej korzystać po zalogowaniu i kliknięciu w powyższy link. Jeśli nie mają Państwo aplikacji Zoom, można obejrzeć wykład również z poziomu przeglądarki internetowej (bez instalowania aplikacji), ale może to się wiązać ze znacznym obniżeniem jakości połączenia (przerywanie), które może wręcz uniemożliwić komunikację. Aby dołączyć do spotkania z poziomu okna przeglądarki internetowej, po kliknięciu w powyższy link, kliknąć dwukrotnie ANULUJ uruchamiające się automatycznie okienko pobierania pliku instalacyjnego i wybrać opcję (poniżej) "Join from your browser"/"Rejoindre depuis le navigateur". Następnie należy nadać sobie jakieś imię/pseudonim i potwierdzić, że nie jest się robotem (Captcha code). Przy dołączaniu do spotkania należy uruchomić AUDIO (Join audio), aby słyszeć wypowiedzi na platformie.

____________________________________________________________

Nicolas Lancret (1690-1743) Przed balem maskowym. Olej na płótnie. Muzeum Sztuki w Nantes.
Fot. Jean Louis Mazieres. Lic. CC BY-NC-SA 2.0