Na miniaturze jedna z prac artystki.

Wystawa Dominiki Olszowy - Snowfake generation

08.02 – 26.02.2021

Dom to miejsce, które opuściliśmy. Kolejne pokolenie młodych dorosłych rusza w świat. Pozostawiają za sobą przestrzeń, która dotąd chroniła ich wyjątkowość i bezradność. Puste miejsce wciąż jednak czeka na swych mieszkańców i niestrudzenie ich przyzywa, wywołując tajemnicze odczucie niespełnienia, permanentny niepokój, poczucie niestabilności oraz zaburzenia snu. Dominika Olszowy tworzy fikcyjną przestrzeń, która mogła nigdy nie istnieć, jednak stale zaznacza swoją obecność, fantomowo wciska się w realną sferę życia i rezonuje w nieświadomych praktykach codzienności.
Artystka w swojej praktyce artystycznej wykorzystuje wideo, mockumenty, performance, programy telewizyjne, seanse spirytystyczne, instalacje, obiekty, scenografie, zespoły muzyczne, galerie i gangi motocyklowe. Nietypowe konwencje i niemodne estetyki, którymi brawurowo operuje, otrzymują w jej pracach drugie życie, granice między fikcją i faktem rozmywają się, prawdziwe historie rozwijają swój fantastyczny charakter, a rzeczywiste miejsca zyskują nadprzyrodzony wymiar. Jej realizacje są przesycone gorzkim humorem i ironią, niekiedy bywają brzydkie i często wzruszające.
DOMINIKA OLSZOWY (ur. 1982) - studiowała na kierunku Intermedia na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, a także na Wydziale Sztuki Mediów i Scenografii Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Swoje prace prezentowała m.in. w Zachęcie - Narodowej Galerii Sztuki, CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Galerii Plato w czeskiej Ostravie, w Galerii Raster w Warszawie, lokalu_30, MOS w Gorzowie Wlkp., na Międzynarodowym Biennale Sztuki Współczesnej RIBOCA w Rydze. Od 2008 roku tworzy efemeryczną Galerię Sandra. Współtworzyła radykalną grupę hip-hopową Cipedrapskuad oraz gang motorowerowy Horsefuckers M.C. Często współpracuje z twórcami teatralnymi tworząc scenografie do spektakli. w 2019 roku otrzymała nagrodę "Spojrzenia - Deutsche Bank" dla najciekawszej młodej polskiej artystki ostatnich dwóch lat. Mieszka i pracuje w Warszawie.

_

*Respektując wytyczne MKiDN dla muzeów i galerii sztuki w stanie panującej epidemii COVID-19 uczestnictwo w wydarzeniu odbędzie się przy zachowaniu obowiązujących zasad sanitarnych. Zwiedzających prosimy o zakrycie twarzy i zachowanie dystansu. W galerii może przebywać ograniczona liczba osób.

Zobacz www.galeriaskala.com