Widok czołgu na tle murowanego domu.

Batalistyczne inspiracje artysty-grafika Marcina Góreckiego będzie można obejrzeć na wystawie Poznań 1945. Broń pancerna. To element obchodów 76. rocznicy zakończenia walk o Poznań.

Siedemdziesiąt sześć lat temu, w toku zaciętych walk, zakończyła się hitlerowska okupacja Poznania. Corocznie, na stokach Cytadeli oddawano hołd walczącym i poległym. W związku z pandemią i towarzyszącymi jej obostrzeniami tegoroczne uroczystości nie przybiorą swej tradycyjnej formy. Muzeum Uzbrojenia - oddział Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości przygotowało, jako element obchodów rocznicy, okolicznościową wystawę poświęconą bitwie o Poznań.

Wojna inspirowała artystów od zarania dziejów. Bitwy, potyczki, kampanie wojenne stały się jednym z najczęstszych i najbardziej popularnych motywów wykorzystywanych przez malarzy. Choć wydawać by się mogło, że militarna tematyka w sztuce to pieśń odległej przeszłości - motywy batalistyczne przewijają się również w twórczości artystów współczesnych. Niejednokrotnie dramatyczne, ale też wzniosłe wydarzenia z polskiej przeszłości stają się inspiracją dla dzisiejszych twórców. Jednym z nich jest Marcin Górecki - artysta-grafik, od lat projektujący ilustracje o tematyce militarnej. Specjalizuje się w grafice boxartowej, wykonując projekty dla branży modelarskiej. W jego artystycznym dorobku znajdują się również okładki płytowe tworzone dla wykonawców z alternatywnej sceny muzycznej oraz okładki książek - m.in. dla serii wydawniczej Polskie Skrzydła.

Inspiracje lotnicze to nie jedyny motyw pojawiający się w pracach Marcina Góreckiego. Na przestrzeni ostatnich lat stworzył serię prac, poświęconych pojazdom pancernym. Jak się okazuje, masywne, onieśmielające rozmiarami czołgi stały się dla niego ekscytującym motywem przewodnim. Inspiracją okazały się też poznańskie wydarzenia sprzed 76 lat. 23 lutego 1945 r. wraz z kapitulacją ostatnich wojsk niemieckich na poznańskiej Cytadeli skończyła się hitlerowska okupacja Poznania. W trakcie miesięcznych walk o miasto zginęło blisko stu szturmujących pozycje niemieckie poznaniaków i 6 tysięcy żołnierzy Armii Czerwonej.

Ekspozycja Poznań 1945. Broń Pancerna dostępna będzie w godzinach otwarcia muzeum: wtorek, czwartek-niedziela: 10.00-16.00.

Plakat