"Wyspa" to instalacja wideo inspirowana zjawiskiem Wielkiej Potrójnej Koniunkcji. W astrologii zdarzenie to symbolizuje czas przemian o fundamentalnym znaczeniu, których skutki będą obserwowane jeszcze przez przyszłe pokolenia.
W 2020 roku Jowisz, Saturn i Pluton spotkały się w jednej linii, w Wielkiej Potrójnej Koniunkcji w znaku Koziorożca. Znak ten symbolizuje m.in. władzę, patriarchat i hierarchiczne struktury, silnie związany jest też z przestrzenią pracy. Drogę do zmiany w tych obszarach obserwowaliśmy (i nadal obserwujemy) w wyniku pandemii, która ukazała ogromne społeczne i ekonomiczne nierówności oraz kryzys systemu liberalno-kapitalistycznego.
Droga do Wielkiej Potrójnej Koniunkcji to proces, w którym planety dążą do nowego układu, uruchamiając tym samym energię przemiany, zerwania ze starym porządkiem. Towarzyszą temu sytuacje o dużym znaczeniu społeczno-kulturowym. Za jedno z takich wydarzeń, niosących czystą energię transformacji, a zarazem zerwanie z patriarchalnym modelem świata, można uznać pożar katedry Notre Dame w 2019 roku.
Instalacja wideo jest zapisem sytuacji performatywnej zrealizowanej w centrum rezydencji artystycznej Kaliska. Doświadczenie uczestniczek i uczestników przełożone na środowisko audiowizualne ukazuje moment zmierzania ku nowej i nieznanej rzeczywistości. To wspólne przygotowanie do wyruszenia w drogę. Po okresie Wielkiej Potrójnej Koniunkcji, kulminacji starego świata i jego końca, zaczyna wyłaniać się inny, nowy porządek. Do znalezienia go, niezbędne jest odrzucenie schematów i norm, immersja w zbliżającą się rzeczywistość. Rytuał przejścia to ważny element tej podróży. Wyspa jest dokumentacją momentu tuż przed nią, oczyszczeniem, pełnym zanurzeniem w oczekiwaniu na nowy świat.
Performans: Sonia Borkowicz, Kuba Borkowicz, Katarzyna Chrobak, Michał Huszcza, Mikołaj Ludwik Jaksim, Loti Kiara, Bartosz Mroczkowski, Ula Wysocka, Fryderyk Bocer, Iga Schneider
Opis wydarzenia: Ula Wysocka
Koncepcja projektu powstała w ramach rezydencji artystycznej w Cité internationale des arts w Paryżu przy wsparciu Instytutu Francuskiego oraz Województwa Wielkopolskiego.
Instalacja wideo "Wyspa" jest częścią pracy doktorskiej zatyłowanej "Wyspa. Teatralność i utopia" realizowanej na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu pod opieką prof. Marka Wasilewskiego.
Produkcja Stowarzyszenie Korporacja Teatralna
Projekt finansowany ze środków miasta Poznania. #poznanwspiera
Partnerzy: Pawilon, Galeria Miejska Arsenał
Wstęp wolny
Bezpieczeństwo i regulamin uczestnictwa znajdują się pod linkiem http://bit.ly/regulamin_pawilon. Forma przeprowadzenia wydarzenia jest uzależniona od bieżących rozporządzeń związanych z sytuacją pandemiczną.