Poziomy recyklingu baterii i akumulatorów. Poszerzono listę substancji dopuszczonych do stosowania w produkcji sprzętu elektronicznego.

Zgodnie z wymaganiami dyrektywy unijnej dotyczącej baterii i akumulatorów oraz ich odpadów, która weszła w życie 19.09.2006r., kraje członkowskie muszą osiągnąć 50% poziom recyklingu baterii stosowanych przez konsumentów do 2010 roku. Dodatkowo muszą osiągnąć 65% poziom recyklingu akumulatorów ołowiowych oraz 75% poziom recyklingu akumulatorów niklowo-kadmowych. Dyrektywa ustanawia również minimalne poziomy ilości zebranych baterii na 25% do września 2012 i 45% do września 2016 r. W celu osiągnięcia określonych wyżej poziomów, producenci baterii i akumulatorów będą musieli ponieść koszty zbierania, unieszkodliwiania i recyklingu odpadów baterii oraz koszty kampanii podnoszącej świadomość społeczną w tym zakresie.

P - grafika artykułu
Park Kurpińskiego

Sprzedający baterie na terenie UE będą musieli odbierać zużyte baterie i akumulatory od klientów bez pobierania dodatkowej opłaty. Producenci urządzeń, w których stosowane są baterie i akumulatory będą zobligowani do projektowania produktów w sposób umożliwiający łatwy demontaż baterii i akumulatorów po zakończeniu cyklu życia produktu. Wyjątkiem będą sytuacje, kiedy demontaż nie będzie możliwy ze względów bezpieczeństwa czy medycznych. Dyrektywa zakazuje również sprzedaży baterii i akumulatorów zawierających więcej niż 0,0005% rtęci oraz 0,002% kadmu wagowo.
Kraje członkowskie zobowiązane są do wprowadzenia wymagań Dyrektywy w życie do września 2008r. Natomiast system unieszkodliwiania i recyklingu powinien powstać najpóźniej do września 2009r.
12.10.2006r. Komisja Europejska zatwierdziła również dziewięć wyjątków od ustanowionego zakazu stosowania substancji niebezpiecznych w produkcji sprzętu elektronicznego i elektrycznego. Zezwolono na stosowanie:
- ołowiu,
- kadmu oraz
- chromu sześciowartościowego
w określonych zastosowaniach, jeżeli nie można ich zastąpić innymi substancjami.
Nowe przepisy zwiększają liczbę wyjątków ustanowionych dyrektywą w sprawie ograniczenia stosowania niektórych niebezpiecznych substancji w sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (dyrektywa RoHS) do 29.
Przepisy zezwalają na stosowanie ołowiu w produkcji niektórych rodzajów szkła kryształowego, niektórych stopach lutowniczych, określonych zastosowaniach techniki światłowodowej oraz stosowanie zarówno ołowiu jak i kadmu do drukowania. Zostały one zatwierdzone na czas nieokreślony. Stosowanie chromu sześciowartościowego w powłokach przeciwkorozyjnych w sprzęcie informatycznym i telekomunikacyjnym, dopuszczono w terminie do lipca 2007r.