Straż Miejska 1991 - 2009

Straż Miejska Miasta Poznania już od 18. lat służą miastu i jego mieszkańcom.

al. Niepodległości 1998 r. zaparkowane pojazdy (foto GW, ze zb. W. Bąbały) - grafika artykułu
al. Niepodległości 1998 r. zaparkowane pojazdy (foto GW, ze zb. W. Bąbały)

Bezpośrednim poprzednikiem dzisiejszych straży gminnych jest miejska służba porządkowa, która rozpoczęła swoje funkcjonowanie w 1984 r. Pracownicy miejskich służb porządkowych posiadali uprawnienie nakładania grzywien w drodze mandatu karnego. Początkowo mogły być one tworzone wyłącznie w urzędach miast stołecznych tj. w Warszawie, Łodzi i Krakowie. Ograniczenie to zostało zniesione w 1987 r. W Poznaniu Miejską Służbę Porządkową powołano w 1988 r. Stan etatowy liczył kilkunastu funkcjonariuszy i do swej dyspozycji mieli jeden samochód osobowy (marki FSO 125). Kontrolowali wykonywanie norm porządkowych na terenie miasta. Jak donosiła ówczesna prasa ( Gazeta Poznańska z dnia 09.08.1988r. ) tylko w lipcu 1988 r. ukarali 800 osób, a od początku roku nałożyli mandatów na łączną kwotę 4,7 mln złotych. Funkcjonariusze miejskich służb porządkowych stanowili fundament kadrowy dla tworzonych od 1990 r. straży miejskich. Pierwsza w Polsce straż została utworzona w Nowym Sączu.

Straż Miejska w Poznaniu została powołana zarządzeniem Nr 4/91 Prezydenta Miasta Poznania z dnia 1 marca 1991 r. Weszło ono w życie 4 marca 1991 r. Początkowo zatrudniała 20 strażników i miała swoją siedzibę w jednym punkcie - budynek Urzędu Miasta przy Placu Kolegiackim. Jeszcze w tym samym roku utworzono placówki na Piątkowie i Winogradach, a od 1992 r. utworzono sekcje w delegaturach Urzędu Miasta. Od 1 września 1992 r. działa całodobowa służba dyżurna - tel. 986. Do 1995 r. zamiennie używano nazwy "policja municypalna", stąd do dzisiaj poznaniacy często mówią o nas "municypalni". Umundurowanie strażników zostało ujednolicone jesienią 1998 r. Do tego czasu strażnicy z różnych gmin mieli różne uniformy. Do najważniejszych sukcesów w tym czasie należy zaliczyć:

  • zlikwidowano handel okrężny w mieście - kto dziś pamięta chodniki zastawione łóżkami polowymi z oferowanymi towarami,

  • powierzono straży kontrolę opłat za parkowanie w Strefie Ograniczonego Parkowania w początkowym etapie jej działania (od 1993 r. do 1995 r.),

  • w 1997 r. strażnicy brali czynny udział w akcji niesienia pomocy "Poznaniacy powodzianom",

  • od 1999 r. miejscy strażnicy w sposób stały zajmują się kwestią żebractwa i bezdomności w mieście. Nasza długoletnia praca przynosi wymierne efekty - skutecznie ograniczono przypadki wychłodzenia organizmu (do chwili obecnej odnotowano tylko 5 zgonów).

  • opanowany został również proceder parkowania przyczep samochodowych będących nośnikami reklamy, które w sposób masowy zajmowały miejsca parkingowe.

Od listopada 2004 r. przy pomocy fotoradaru, w ścisłej współpracy z Komenda Miejską Policji, strażnicy dokonują kontroli przestrzegania ograniczeń prędkości. obecnie wykorzystywane są dwa takie urządzenia, a miejsca wykonywania pomiarów są publikowane na stronie internetowej.

Dzisiaj w Poznaniu pracuje 313 strażników miejskich, do których każdego roku mieszkańcy kierują ok. 50 tys. zgłoszeń.