Generałowa Irena Anders w Poznaniu
Cała uroczystość rozpoczęła się 1 marca o godz. 10.00 od mszy św., którą celebrował Biskup Marek Jędraszewski, a odprawiona została w Kościele pw. Bożego Ciała.
Po poświęceniu sztandaru został on przekazany szkole przez Radę Rodziców. Po mszy dalsza część uroczystości miała miejsce w szkole. Z zaproszonych gości przybyli m.in. Prezydent miasta Poznania Ryszard Grobelny, jego zastępca Maciej Frankiewicz, Przewodniczący Rady Miasta Grzegorz Ganowicz. Bardzo ciekawym było przemówienie generałowej Ireny Anders dotyczące życia codziennego generała Władysława Andersa. Natomiast Zastępca Prezydenta Maciej Frankiewicz przypomniał wszystkim niezwykłą postać generała przez pryzmat jego dokonań militarnych. Po godzinie 12 nastąpiło uroczyste przekazanie aktu nadania imienia szkole. Został również pokazany fragment filmu z przemówieniem generała skierowanym do młodzieży. Na koniec generałowa wpisała się do Księgi Pamiątkowej.
Poniżej przedstawiamy krótko postać gen. Władysława Andersa i jego żony.
Patronem placówki został Generał Władysław Anders jeden z najwybitniejszych Polaków XX wieku. Błyskotliwy dowódca, kawaler orderu Virtuti Militari odznaczony za zasługi w wojnie polsko-bolszewickiej był nie tylko wspaniałym dowódcą swych żołnierzy. Rola, jaką odegrał, stawia go pośród najbardziej zasłużonych polityków polskich.
Irenę Anders to polska artystka rewiową pochodzenia ukraińskiego, pieśniarka, aktorka, działaczka polonijna w Wielkiej Brytanii. Po wybuchu II wojny światowej zmuszona była przerwać studia. Występowała m.in. z zespołem muzycznym Henryka Warsa dając liczne koncerty. Działalność artystyczną kontynuowała w zespole "Polska Parada", występując m.in. przed żołnierzami 2 Korpusu Polskiego. Przeszła szlak bojowy z armią Władysława Andersa, począwszy od Tockoje, Buzułuku, następnie Iran, Irak, Palestynę, Egipt i Włochy. Po bitwie pod Monte Cassino w 1944 roku, razem z innym polskimi artystami, wykonała po raz pierwszy pieśń "Czerwone Maki". Po wojnie wraz z mężem zamieszkała w Londynie, uczestniczyła w życiu polskiej emigracji. Występowała w programach artystycznych Radia Wolna Europa i BBC. 18 maja2007 r. prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył ją Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
Zobacz również

Konkurs na stanowisko dyrektora

Konkurs na stanowisko Dyrektora Centrum Usług Wspólnych Jednostek Oświaty

Matura w Poznaniu - ruszyły egzaminy
