"Różni, ale równi" - Miasto wesprze naukę dzieci ze specjalnymi potrzebami

Strefy, w których najmłodsi mogą się wyciszyć, specjalistyczne pomoce dydaktyczne, zajęcia antydyskryminacyjne i szkolenia dla nauczycieli - to odpowiedź Miasta Poznania na rosnącą liczbę dzieci z niepełnosprawnościami, dysfunkcjami i zaburzeniami. Projektem zostanie objętych prawie tysiąc uczniów z trzech miejskich podstawówek.  

Zdjęcie przedstawia dzieci klęczące wokół stołu. Widać tylko ich nogi. Na ziemi leżą poduszki. - grafika artykułu
Projekt jest realizowany m.in. w Szkole Podstawowej nr 75 im. Powstańców Wielkopolskich. Objęte nim sa nie tylko dzieci ze specjalnymi potrzebami, ale także ich rówieśnicy.

Projekt jest skierowany do uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi (to dzieci i młodzież z niepełnosprawnościami, w spektrum autyzmu, a także osoby borykające się z różnymi innymi dysfunkcjami i zaburzeniami) oraz ich rodziców i opiekunów. Działaniami objęci zostaną także nauczyciele tych dzieci, którzy przejdą specjalistyczne szkolenia oraz ich rówieśnicy, dla których z kolei przygotowano warsztaty poświęcone dyskryminacji.

- W ostatnich latach zaobserwowano wzrost liczby dzieci z niepełnosprawnościami, dysfunkcjami i zaburzeniami, uczęszczających do placówek oświatowych z terenu Poznania i nie tylko. Ci uczniowie ze względu na potrzeby edukacyjno-rozwojowe oraz możliwości psychofizyczne powinni zostać objęci pomocą psychologiczno-pedagogiczną, specjalistycznymi zajęciami oraz zindywidualizowaną ścieżką rozwoju. Głównym problemem, który napotykają zarówno młodzi ludzie, jak i ich rodzice, jest utrudniony pełny dostęp do edukacji ogólnodostępnej - tłumaczy Krzysztof Wawron, zastępca dyrektora Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta UMP. 

Sale doświadczania świata i miejsca wyciszenia

Projekt zakłada, że szkoły nim objęte zostaną przystosowane do potrzeb dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym doposażone w niezbędny dla nich sprzęt, np. powiększalniki tekstu, narzędzia do wspierania alternatywnych form komunikacji, słuchawki wyciszające, pomoce naukowe do terapii słuchowej czy stanowiska z regulowaną wysokością. W wybranych placówkach powstaną sale doświadczania świata - to specjalnie zaprojektowane pomieszczenia, których celem jest stymulacja i rozwój różnych zmysłów poprzez pomoce interaktywne, technologie i bodźce sensoryczne. Uczniowie będą mogli korzystać także z miejsc wyciszenia. Doposażone zostaną gabinety terapii logopedyczno - psychologicznej.

- Projekt przyczyni się do poprawy i rozwoju edukacji włączającej. Szkoły dostosują działania do potrzeb i indywidualnych możliwości dzieci, tak aby każde z nich otrzymało wsparcie, czując się jednocześnie częścią większej społeczności - wyjaśnia Krzysztof Wawron.

Wsparcie dla dzieci i nauczycieli

Wyposażenie sal lekcyjnych to nie wszystko. W szkołach, w których jest taka potrzeba, zatrudnieni zostaną asystenci uczniów ze specjalnymi potrzebami. Dzieci będą pracować ze specjalistami. W programie są m.in. terapia ręki, integracja sensoryczna, logopedia, zajęcia korekcyjno-kompensacyjne oraz wyrównawcze, a także dogoterapia, spotkania z psychologiem i pedagogiem, konsultacje i diagnozy. 

W planach są także szkolenia i studia podyplomowe dla nauczycieli - objęte zostanie nimi ponad 100 osób. Podyplomówki będą obejmować zakres: integracji sensorycznej, tyflopedagogiki, oligofrenopedagogiki, edukacji włączającej, komunikacji wspomagającej i alternatywnej, terapii pedagogicznej czy neurodydaktyki. Na kursach nauczyciele zgłębiać będą takie zagadnienia, jak bajkoterapia, agresja i trudne emocje, edukacja włączająca, terapia ręki, trening zastępowania agresji, a także kontroli złości czy umiejętności społecznych. Nauczą się także, jak pracować z uczniem z ADHD. 

Wsparcie dzieci i młodzieży ze specjalnymi potrzebami obejmuje również działania w zakresie zapobiegania dyskryminacji i walki ze stereotypami. Skierowane jest ono do wszystkich uczniów ze szkół objętych projektem. W wybranych placówkach przeprowadzone zostaną antydyskryminacyjne lekcje i warsztaty. Poprowadzą je przedstawiciele Fundacji Wspierania Integracji Osób Niepełnosprawnych "Strefa integracji".

Z projektu skorzysta prawie tysiąc uczniów

Wspomniane działania będą realizowane w szkołach ogólnodostępnych, w których uczy się duża liczba dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, a więc istnieje tam potrzeba poprawy jakości edukacji włączającej. Są to: Szkoła Podstawowa nr 9 im. dr. Franciszka Witaszka, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 18 oraz Szkoła Podstawowa nr 75 im. Powstańców Wielkopolskich. Uczniami tych placówek są m.in. osoby w spektrum autyzmu, z niepełnosprawnością intelektualną, niedosłyszące i niedowidzące, z niepełnosprawnością ruchową lub sprzężoną - w tym z afazją. 

Łącznie projektem objętych zostanie 950 uczniów, w tym 231 dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi i 120 z niepełnosprawnościami.

Coraz więcej dzieci z orzeczeniami

- Wraz z początkiem 2025 roku we wszystkich placówkach włączonych do projektu przeprowadzono konsultacje z rodzicami. Dzieci zostały objęte diagnozą logopedyczną. Zbadano potrzeby uczniów w kierunku wsparcia asystenta. Przeprowadzono także szereg zajęć i warsztatów, a nauczyciele przygotowują się do rozpoczęcia studiów podyplomowych z zakresu edukacji włączającej - wylicza Hanna Janowicz, kierownik I Oddziału Organizacji Szkół i Placówek Oświatowych Wydziału Oświaty UMP.

Trwa rekrutacja na stanowiska asystentów uczniów. Prowadzone są także działania w zakresie doposażania sal lekcyjnych (m.in. zakupu sof, stolików z regulacją wysokości czy budek akustycznych, dzięki którym stworzone zostanie miejsce wyciszenia dla dzieci).

W Ministerstwie Edukacji Narodowej trwają prace legislacyjne, których celem jest zmiana podstawy programowej oraz wprowadzenie w życie założenia edukacji włączającej.

- W bieżącym roku szkolnym w szkołach i przedszkolach ogólnodostępnych uczy się zdecydowanie więcej dzieci i młodzieży z orzeczeniami niż w placówkach specjalnych. W Poznaniu oprócz ustawowych etatów nauczycieli specjalistów, szkoły i przedszkola mają zagwarantowane dodatkowe godziny na realizację pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Ponadto, na indywidualne wnioski dyrektorów szkół i przedszkoli, uruchamiane są dodatkowe godziny wsparcia - tłumaczy Hanna Janowicz. 

Całkowity koszt projektu "Różni, ale równi - poprawa jakości edukacji włączającej w ZSP nr 18, SP nr 75 i SP nr 9 w Poznaniu" to kwota przeszło 2,6 mln zł, z czego dofinansowanie z Unii Europejskiej i Budżetu Państwa wynosi niemal 2,4 mln.

AJ