W niedzielę odbędzie się kolejna edycja Wings for Life World Run

Już w najbliższą niedzielę, 4 maja o godzinie 13.00, wystartuje kolejna edycja międzynarodowego światowego biegu rozgrywanego w kilku miastach na świecie jednocześnie. Przypomnijmy, że pierwsza edycja wystartowała w 2014 roku i z roku na rok startuje coraz większa liczba uczestników, którzy startują z innymi biegaczami w jednym z miast w biegu flagowym lub biegną sami z aplikacją w dowolnym miejscu. Misją biegu jest pomoc osobom z porażeniem rdzenia kręgowego. W biegu udział mogą wziąć wszyscy - amatorzy jak i profesjonaliści, możliwość wystartowania mają również osoby poruszające się na wózku inwalidzkim. Wings For Life jest świetną okazją do pokonania swoich możliwości biegowych, zadaniem uczestnika biegu jest "uciekanie" przed wirtualnym Samochodem Pościgowym, który goni całą grupę i stopniowo przyspiesza prędkość.

Wings for Life World Run 2024, fot. Damian Kramski - tłum ludzi na starcie zawodów, większość w żółtych koszulkach. Przebiegają przez białą bramę, a z boku ludzie stoją poza trasą i robią zdjęcia - grafika artykułu
Wings for Life World Run 2024, fot. Damian Kramski

W tegorocznej edycji biegi flagowe zaplanowano m.in. w Poznaniu, Wiedniu, Monachium, Lubljanie, Bredzie, Zugu oraz w Zadarze, a także wielu innych miejsach na całym świecie, w tym samym czasie.

Najważniejsze fakty o biegu:

  •     globalny zasięg (bieg odbywa się równocześnie w kilkudziesięciu lokalizacjach na świecie)
  •     unikalny format sportowy (brak założonego dystansu; uczestnicy kończą bieg w momencie, kiedy są wyprzedzeni przez samochód-metę)
  •     charytatywny cel (100 % opłat startowych, przeznaczane jest na badania nad urazami rdzenia kręgowego)

Historia Wings for Life w Poznaniu

Pierwszy bieg Wings For Life zorganizowany w Poznaniu przyciągnął 1156 biegaczy, a w samochodzie pościgowym siedział polski kierowca rajdowy - Michał Kościuszko. W następnej edycji wystartowało 3100 osób, natomiast w 2016 roku liczba biegaczy wzrosła do 3957 biegaczy, których gonił nasz polski skoczek narciarski - Adam Małysz, który od tamtej edycji niezmiennie co roku zasiada w tym pojeździe. W 2019 roku w poznańskim biegu wystartowało 7400 osób, przez następne lata (2020 - 2021) ze względu na pandemię COVID-19 bieg się nie odbywał. W 2022 roku udział wzięło niemal 8000 osób i taka liczba utrzymuje się już w każdej edycji. Co więcej, lista startowa w ostatnich latach zapełnia się już w kilka minut.

Wysokie lokaty Polaków w poznańskich i światowych edycjach

W 2015 roku najlepszą zawodniczką była Dominika Stelmach, która przebiegła 41,84 kilometry, a zwycięzcą został Bartosz Olszewski, któremu udało się pokonać 73,46 kilometrów, ten wynik zagwarantował mu ósmą pozycję w światowej kwalifikacji.

W 2016 roku w kobiecej rywalizacji wygrała Agnieszka Janasiak, pokonując 39,94 kilometry. W męskiej rywalizacji najlepszy był Tomasz Walerowicz, którego samochód pościgowy dogonił go na 71,12 kilometrze.

W 2017 roku ponownie najszybszy na dystansie okazał się Tomasz Walerowicz, który poprawił swój zeszłoroczny wynik o 13 kilometrów i przebiegł niespełna 85 kilometrów. W kategorii kobiet zwyciężyła Brytyjka. W tej edycji Polacy próbowali swoich sił zza granicą - Bartosz Olszewski zwyciężył w Mediolanie i zajął drugą pozycję w światowej klasyfikacji, Dominika Stelmach pobiegła w stolicy Chile Santiago, wygrywając kategorię OPEN i zwyciężając w kobiecej rywalizacji oraz Jacek Ciełuszecki wygrał w Wielkiej Brytanii.

W 2018 roku najlepszym biegaczem był Dariusz Nożyński a najszybszą kobietą była Wioletta Paduszyńska, która przebiegła 48 kilometrów. W rywalizacji wózkarzy wygrali: Witold Misztela (54,61 km) i Katarzyna Roszyk (16 km). W tej edycji Dominika Stelmach biegła w RPA i tam wygrała, pokonując 49 kilometrów.

W 2019 roku najszybsza była Agnieszka Kowalczyk z wynikiem 43,11 kilometrów, natomiast wśród mężczyzn najszybszy w tej edycji był Tomasz Osmulski, pokonawszy 55,59 kilometrów. W kategorii wózkarzy wygrał Witold Misztela. W tej edycji na Sunrise na Florydzie wygrali Wioletta Paduszyńska (40,49 m) i Dariusz Nożyński (51,1 km). W Rio de Janeiro wygrała Dominika Stelmach, pokonując 53,56 kilometrów, ten wynik zagwarantował jej drugą lokatę w światowym rankingu.

W 2022 roku w poznańskim biegu wygrała Patrycja Talar (53,56 km) która zajęła drugie miejsce w światowym rankingu. Wśród mężczyzn wygrał Dariusz Nożyński (63,93 km). W biegu organizowanym w Chorwacji najlepsi w obu kategoriach byli Tomasz Osmulski (57,6 km) oraz Wioletta Paduszyńska (43,5 km). W niemieckim biegu w Monachium wygrała Dominika Stelmach (48,2 km).

W 2023 roku w Poznaniu najszybsza była Kasia Szkoda, pokonująca 55,07 kilometrów. Drugie miejsce w poznańskim biegu zajął Dariusz Nożyński, pokonując 68,39 kilometrów. W chorwackim Zadarze po raz drugi z rzędu wygrał Tomek Osmulski. W Poznaniu na wózku, pod nieobecność wielokrotnego zwycięzcy Witolda Miszteli (w Niemczech przejechał 55,37 km), najdalej dotarł Paweł Tęcza - 39,5 km.

W 2024 roku najlepsza okazała się Dominika Stelmach, której udało się przebiec 55 kilometrów. W męskiej czołówce zabrakło Polaków, na podium stanęli Japończyk, Francuz i Belg.