Wydarzenia na planie Pokaż na planie
a

Spotkanie ze Zbigniewem Dmitrocą

2015-03-09 ( poniedziałek )
16:00
Biblioteka Raczyńskich, Filia nr 22, ul. Dmowskiego 37, Poznań

dotyczy literatury dla najmłodszych dzieci.

Zbigniew Dmitroca - urodził się 28 lutego 1962 roku na Zamojszczyźnie. Jest absolwentem zamojskiego Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych. Studia polonistyczne rozpoczął w Lublinie, kontynuował je na uniwersytetach w Poznaniu i we Wrocławiu. Mieszka na Lubelszczyźnie.

Jego pierwsze wiersze ukazały się w 1980 roku w miesięczniku "Odra". Publikował w takich czasopismach jak: "Wybrzeże", "Autograf" czy "Literatura na Świecie". Obecnie pisarz prowadzi stałą współpracę z czasopismami literackimi i społeczno-kulturalnymi, są to m.in. Kwartalnik Literacki "Kresy", "Przekrój", Tygodniki Idei "Europa" (dodatek do "Dziennika"). Swoje teksty publikował również w "Czasie Kultury", "Literaturze", "Literaturze na Świecie", "Odrze", "Więzi" i "Zeszytach Literackich".

W latach 1991-1999 pracował w Radiu Lublin - był współtwórcą poetyckiej audycji dla dzieci pt. "Jasiek". W Programie II Polskiego Radia wielokrotnie prezentowano przekłady Zbigniewa Dmitrocy w cyklu "Sztuka przekładu". W 2003 roku utworzył Jednoosobową Trupę Walizkową "Teatrzyk jak się patrzy". Pełni tu rolę twórcy, autora i aktora. Napisał trzy sztuki teatralne dla dzieci: "Jak piraci zostali aktorami", " Wielka afera w koszu z zabawkami" i "Klatka na krasnoludki".

Napisał wiele ksiązek dla dzieci, m.in. Wiersze o zwierzętach na różnych kontynentach (2005), Dobre duszki : wiersze do poduszki (2006), Księga czarownic (2007), Baba Jaga na deskorolce (2014), Kolorowy świat (2014).

Załącznik