radio tranzystorowe

Otwarcie wystawy odbiorników tranzystorowych Roberta Bogacza

2015-06-08 ( poniedziałek )
19:00
ODK Pod Lipami, os. Pod Lipami 108A, Poznań

Rok 2015 to 90. rocznica zaistnienia radia w Polsce i "okrągła" 88. rocznica nadania pierwszej audycji radiowej z radiostacji poznańskiej. Jest to doskonała okazja do zaprezentowania odbiorników tranzystorowych z kolekcji mieszkańca Winograd, Roberta Bogacza.

Pasja pana Roberta zaczęła się już w dzieciństwie. Na początku jego uwagę zwróciły radia kieszonkowe, jednak z czasem zaczął się interesować także większymi odbiornikami. Przy powiększaniu kolekcji pomagali mu znajomi oraz inni zbieracze. Kolekcjoner często wybierał się też na poznańskie Gratowiska, z których próbował ratować starsze i ciekawsze egzemplarze.

Poza funkcją programową, społeczną, czy informacyjną radia, jest też technika radiowa i jej wycinek, odbiorniki tranzystorowe lat 60., 70., 80. i 90.XX wieku. Różnorodność zastosowanych rozwiązań technicznych, funkcji, jak i wyglądu zewnętrznego poszczególnych odbiorników pozwala zapoznać się z postępem technicznym, oczekiwaniami użytkowników, czy też trendami ówczesnej mody. Jednocześnie jest to podróż w czasie, bo przez powszechną obecność radia w naszym życiu wiele z prezentowanych odbiorników wywołuje żywe wspomnienia z dzieciństwa, szalonych lat młodości, czy życia w domu rodzinnym.

Wstęp wolny.