Wydarzenia na planie Pokaż na planie
plakat

Warkocz Magdaleny 2017 - festyn

2017-07-16 ( niedziela )
14:00-19:00
Dziedziniec Urzędu Miasta, pl. Kolegiacki 17, Poznań

Staromiejską poznańską tradycją jest lipcowy festyn farny organizowany przez Parafię Farną na Dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania. Muzyka, taniec, sztuka, kulinaria, sport, zabawa, historia splatają się w niekończący się warkocz atrakcji. Zaczynamy uroczystą Mszą odpustową w Bazylice Farnej, której patronką jest m.in. Maria Magdalena wspomniana w nazwie festynu. Długowłosa święta patronuje także zabawom i wydarzeniom, które od godziny 14.00 zapełniają Dziedziniec Urzędu Miasta. Do Poznania z różnych stron ściągają dziewczęta i kobiety z długimi włosami i walczą między sobą o każdy centymetr warkocza. W zeszłym roku walczyło ponad 100 dziewcząt, a najdłuższe warkocze miały odpowiednio: w kategorii do 5 lat - 88 cm, do 10 lat - 119 cm, do 15 lat - 129 cm i do lat 100 - 144 cm. Wypiek w kształcie warkocza możliwy jest do nabycia tylko raz w roku.

Podczas festynu uczestnicy mogą zajrzeć w każdy farny zakamarek i poznać historię miejsca, usłyszeć i zobaczyć z bliska organy Ladegasta oraz obejrzeć zbiór skarbów farnych.

Dla dzieci przygotowany zostanie wielki turniej farny - w kilku konkurencjach będzie można sprawdzić swoje umiejętności i wiedzę, a zebrane punkty po zsumowaniu wskażą zwycięzców w każdej kategorii wiekowej. Warto się zmobilizować, by otrzymać przygotowane nagrody. Miłośników zwiedzania z pewnością zainteresuje konkurs "Tajemnice Fary" - by w nim wygrać, trzeba będzie się przysłuchiwać przewodnikom oprowadzającym po wszystkich zakamarkach.

W tym roku gościć będą zespoły muzyczne z Obornik, a festyn zakończy występ Kabaretu Afera.