Plakat wydarzenia

OFF OPERA 2019 Moniuszko

2019-09-29 ( niedziela )
Dom Tramwajarza, ul. Słowackiego 19/21, Poznań

Tegoroczna edycja projektu Off Opera Moniuszko: sceny domowe i operowe, to blisko 80 wydarzeń kulturalnych, artystycznych i edukacyjnych, inspirujące warsztaty, wykłady i koncerty!

Off Opera 2019 to już piąta edycja innowacyjnego projektu popularyzującego muzykę klasyczną oraz teatr operowy w otwartej przestrzeni miejskiej. Projekt wskrzesza ideę publicznego teatru operowego, dostępnego dla każdego odbiorcy, a także realizowanego przez wykonawców amatorów.

Organizatorzy projektu - Stowarzyszenie Młodych Animatorów Kultury - od kilku lat aktywnie włączają się w działania na rzecz kultury, sztuki, edukacji i harmonijnej komunikacji społecznej, uwzględniając potrzeby i pomysły młodych ludzi oraz lokalnych wspólnot.

Działania tegorocznej edycji projektu skupione są wokół hasła: Moniuszko: sceny domowe i operowe. W 2019 roku obchodzimy 200. rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki, ojca opery narodowej. Mimo iż jego twórczość wydaje się nam dzisiaj nieco archaiczna, w XIX wieku odegrała ważną rolę w budowaniu tożsamości narodowej oraz "pokrzepianiu serc".

We wrześniu w czterech miastach Wielkopolski odbędą się warsztaty: Co ludzie powiedzą? (Pobiedziska), W strasznym dworku (Gniezno) oraz Straszne obrazy (Pleszew i Poznań). Główną inspiracją działań będzie opera Straszny dwór Moniuszki, która wdzięcznie parodiuje relacje między domownikami szlacheckiego dworu. Idea "portretu rodzinnego" stanie się tematem przewodnim finałowego pokazu Off Opery, w którego tworzenie zaangażowani będą wszyscy uczestnicy projektu.

29 września w "strasznym dworze", zainscenizowanym w poznańskim Domu Tramwajarza, odbędzie się wielki finał Off Opera. Zamiast portretów prababek głos zabiorą młodzi opowiadacze, którzy podzielą się zmyślonymi lub prawdziwymi legendami rodzinnymi. Opowiedzą o naszych dalekich i bliskich krewnych, wyciągną na wierzch ich tajemnice, pożartują z ich zachowań. Wtórować im będzie chór seniorów, który wyśpiewa historię zwaśnionego małżeństwa i odegra mrożące krew w żyłach, a czasami przezabawne sceny domowe. Reszta historii ukryta będzie w obrazach - portretach i fotografiach zdobiących ściany "rodzinnej posiadłości". W sentymentalnej podróży po meandrach rodowych historii towarzyszyć będzie uczestnikom muzyka improwizowana oraz aranżacje utworów Moniuszki przygotowane przez Jakuba Królikowskiego.

Na wszystkie wydarzenia WSTĘP WOLNY!

Szczegółowy program na stronie Organizatora.

Zobacz offopera.pl