Na grafice logo CSE.

NOISE - improwizacje muzyczne w Centrum Szyfrów Enigma

2022-06-11 ( sobota )
16:00-18:00
Centrum Szyfrów Enigma, ul. Św. Marcin 78

Noise  (z ang.: szum, hałas, harmider) to zjawisko artystycznego wykorzystania warstwy dźwiękowej uznawanej za niemuzyczną, pozbawioną wartości estetycznej, niepotrzebną. Pionierem noise'u był Luigi Russolo, dwudziestowieczny kompozytor i architekt, twórca Intonarumori, maszyny generującej hałas.

W muzyce XX w. noise jest pełnoprawną formą twórczą, w której wykorzystywane są dźwięki otoczenia, maszyn, tła oraz przetworzone źródłowe dźwięki instrumentów. Elementem noise'u jest sampling, czyli nagrywanie istniejących dźwięków i przetwarzanie ich w duchu muzyki konkretnej (Musique Concrète).

Noisowy koncert na dziedzicu CSE będzie zwieńczeniem realizowanego przez Centrum Szyfrów Enigma programu kolaboracyjnych zdarzeń przestrzenno-dźwiękowych, utrzymanych w "noisowym" duchu, których elementy składowe: próbki dźwiękowe zarejestrowane w czasie prowadzenia prac remontowych na ulicy, próbki dźwiękowe zarejestrowane w Centrum Szyfrów Enigma oraz improwizacje instrumentalne wpisane są w mapę ul. Św. Marcin i opisują jej przeobrażenia. Uczestnicy sobotniego koncertu NOISE będą mogli samodzielnie zagrać na stworzonych przez siebie instrumentach i aktywnie wziąć udział w muzycznych improwizacjach, a wykreowane w trakcie wspólnego grania dźwięki staną się częścią słuchowiska NOISE, którego premiera odbędzie się jesienią w CSE.

opr.sw

Zobacz csenigma.pl/