Na zdjęciu jest Marta Madejska, w portretowym ujęciu. Ma związane, gładko zaczesane włosy, okulary w wyrazistych oprawkach i marynarkę. Jej głowa skierowana jest w lewo, patrzy w górę z delikatnym uśmiechem.

PRZYPOWIEŚCI O TRANSFORMACJI. Pisarskie warsztaty wrażliwości na zmianę - z Martą Madejską

2021-10-16 ( sobota )
12:00-18:00
CK Zamek, Sala 304, ul. Święty Marcin 80/82, Poznań

Świat transformuje nieustannie, ale są momenty, kiedy dzieje się to bardziej, jak transformacja ustrojowo-gospodarcza, albo gwałtowne zmiany klimatyczne. Podczas pisarskich warsztatów wrażliwości na zmianę będziemy zastanawiać się nad przeszłością, teraźniejszością i przyszłością oraz zatrudnimy narzędzia literackie i terapeutyczne do pracy biograficznej. Czyli mówiąc prościej - postaramy się nauczyć obserwować i opisywać świat tak, żeby przynosiło nam to ulgę i zrozumienie tego, co się wokół nas dzieje.

Z tematem polskiej transformacji ustrojowej Marta Madejska mierzy się pisarsko w ostatnim rozdziale swojej pierwszej książki reportażowej "Aleja Włókniarek" oraz - w dużo szerszym zakresie - w planowanej dopiero na 2022 rok publikacji pod roboczym tytułem "Przypowieści o transformacji", której fragment powstanie podczas pobytu pisarki w Zamku.

Rozważania nad zmianą społeczną, polityczną i gospodarczą, która nastąpiła po "89 roku, zyskują nowy wymiar wobec ostatnich wyzwań i doświadczeń - czy ten nieprzepracowany temat wciąż warto będzie opisywać, kiedy zmieni się w naszych głowach aktualnie najbardziej nas dręcząca trauma społeczna i obiekt pytania: "czy dało się inaczej?". Czy można stworzyć opowieści, które przyniosą ukojenie zwaśnionemu społeczeństwu? Nad wszelkimi tego typu wątpliwościami unosi się zaś największa - czy wobec zbliżania się do katastrofy klimatycznej i przyspieszonego "topnienia" świata jest w ogóle sens oglądać się w przeszłość?

W ramach rezydencji wspólnie z uczestnikami i uczestniczkami warsztatów "Transformacja. Pisarskie warsztaty wrażliwości na zmianę" Madejska zastanowi się nad nieuchronnością zmian, ich odczuwaniem i buntem, jaki mogą zrodzić oraz umiejętnościami przygotowania się na niepewną przyszłość, w opozycji do nieudanych zazwyczaj prób jej przewidywania.

Celem wspólnej pracy twórczej podczas warsztatów jest zaopatrzenie uczestniczek i uczestników w narzędzia, które pozwolą im nie tylko na szlifowanie warsztatu pisarskiego, ale także na sformułowanie dla siebie samej/siebie samego nawyku pisania jako narzędzia autoterapeutycznego, wspierającego w radzeniu sobie z doświadczeniem zmian. 

Terminy spotkań:

  • 16.10. g. 12-18
  • 30.10. g. 12-18
  • 06.11. g. 12-18
  • 13.11. g. 12-18

O uczestnictwie w warsztatach decyduje kolejność zgłoszeń. Powstanie także lista rezerwowa. Zapisy na warsztaty odbywają się za pośrednictwem formularza: 

FORMULARZ