Pigmeje Baka

Wystawa fotografii autorstwa Marii Magdaleny Kwiatkiewicz - Afrykańska magia: Kamerun

2015-07-02 ( czwartek ) – 2015-07-24 ( piątek )
19:00
Plac Adama Mickiewicza, Poznań

Plenerowa wystawa fotografii Marii Magdaleny Kwiatkiewicz zatytułowana "Afrykańska Magia: Kamerun" Wystawa prezentowana będzie w parku Adama Mickiewicza, przy fontannie (vis a vis Teatru Wielkiego).

Uroczyste otwarcie 2 lipca 2015 r. Wernisaż rozpocznie się o godz. 19.00 i będzie kontynuowany w restauracji Wieniawskiego5. Wystawa będzie eksponowana do 24 lipca 2015 r. Wstęp wolny!

Fotografie Marii Magdaleny Kwiatkiewicz powstały podczas dwutygodniowej wyprawy do Kamerunu jesienią 2014 roku. Wystawę tworzą trzy oddzielne reportaże. Przedstawiają skrajnie różne tematycznie oblicza Kamerunu: zjawisko kulturowe osadzone w przestrzeni miejskiej; mistyczny, duchowo-religijny obrzęd oraz społeczny dokument przestawiający codzienność wyizolowanej wioski pigmejskiej. Łączy je położenie geograficzne, wyjątkowość i autentyczność wydarzeń.

Pierwsza historia opowiada o obrzędzie uzdrawiania starszej kobiety. Oparty na kulcie "bwiti" rytuał plemienia Fang ma w sobie wiele z obrzędów chrześcijańskich. Rytuał uzdrawiania odbywał się częściowo w świątyni, a ceremonia miała w sobie coś z katolickiej mszy. Zdjęcia doskonale obrazują połączenie starego afrykańskiego kultu bwiti z motywami chrześcijańskimi oraz duchowość i religijność tego wydarzenia.

Drugi reportaż prezentuje Festiwal Nguon odbywający się w mieście Foumban. To niezwykłe trzydniowe święto, przepełnione barwami i dźwiękami nawiązuje do powstania królestwa w 1394 roku i przedstawia sąd sułtana. W Foumban mieszka sułtan, który stoi na czele wszystkich królów. Podczas Festiwalu sułtan rozmawia z podwładnymi o ich problemach, przyjmuje od nich dary i bierze udział z innymi królami w paradzie wolności. Autorkę zafascynowali głównie zwyczajni uczestnicy święta, a nie pierwszoplanowy bohater. Dzięki temu powstała historia opowiedziana portretami, emocjami i niesamowitą energią wypływającą z uczestników z sądem sułtana w tle.

Trzecia opowieść osadzona jest w lasach deszczowych w zachodniej części Kamerunu. Bohaterami zdjęć są Pigmeje Baka. Autorce udało się dotrzeć do położonej w głębokiej dżungli wioski. W składającej się z 13 szałasów osadzie Magda Kwiatkiewicz obserwowała i dzieliła życie z jej mieszkańcami. Powstał wyjątkowy reportaż o miejscu i ludziach żyjących daleko od cywilizacji.

Zobacz www.warsztatkadru.pl/afrykanska-magia-kamerun-wystawa-marii-magdaleny-kwiatkiewicz/