Wydarzenia na planie Pokaż na planie
Plakat wydarzenia

Obrazy Wrażliwe: 120 uderzeń serca

2020-07-07 ( wtorek )
21:00-23:30
CK Zamek, ul. Święty Marcin 80/82, Poznań

"120 uderzeń serca", premierowo z audiodeskrypcją i napisami dla osób niesłyszących.

"Awaria, znaczy działanie" jest hasłem letniej odsłony cyklu. Kryzys wywołany pandemią znacząco przedefiniował nasze bycie w świecie. Jednocześnie jego przyczyny są nam znane od dawna. Brak poszanowania natury, nadmierne jej eksploatowanie, wyzyskiwanie zwierząt i wspieranie systemów pogłębiających różnice społeczne to tylko niektóre z nich. Dystans społeczny i stan niepokoju sprzyjają̨ kształtowaniu się postaw wykluczających. Wszystkie powyżej wymienione przykłady traktujemy jako awaryjne, wymagające naszej reakcji i poprawy. Składając jednoznaczną deklarację niezgody na tak erodujący świat, chcemy w lipcowe i sierpniowe wtorki spotykać się i rozmawiać o alternatywnych dla nas scenariuszach. Inspiracją będą obrazy filmowe.
OPIS FILMU
Grand Prix MFF w Cannes 2017. Gdy czujesz gniew i sprzeciw wobec tego, co robią politycy, nie czekaj. Walcz o swoje prawa. Porywający film o sile młodości i narodzinach pełnego pasji i furii ruchu sprzeciwu na początku lat 90.

W filmie Campillo euforia spotyka rozpacz, a przyspieszone bicie serca przypomina tykanie odliczającego czas zegara. Bo o wyścig z czasem tu chodzi: są wczesne lata 90., epidemia AIDS zbiera we Francji żniwo przy cichej zgodzie rządu i koncernów farmaceutycznych. Zmowę milczenia wokół choroby akcjami, marszami, happeningami starają się przerwać aktywiści z paryskiego ACT UP.

"120 uderzeń serca" to pełen pasji i furii portret młodości spotykającej śmierć, rasowe, rozdyskutowane kino polityczne i poruszająca love story. To także zbiorowy portret pokolenia, chyba ostatniego, które tak namiętnie wierzyło w możliwość zmiany i w to, że politykę trzeba uprawiać na ulicach. Wyróżniony Grand Prix przez canneńskie jury (na czele którego stał Pedro Almodóvar) film Campillo jest powrotem do lat 90.: reżyser sam był aktywistą ACT UP, a jego partner zmarł na AIDS.

Osobom z niepełnosprawnością wzroku zapewniamy asystę w poruszaniu się w przestrzeni CK ZAMEK oraz w dotarciu do budynku z najbliższego otoczenia. Osoba z CK Zamek będzie czekała przed wejściem na Dziedziniec Zamkowy pół godziny przed pokazem.
Jeśli potrzebujesz wsparcia, napisz: e.banaszek@ckzamek.pl.

Bilety: 5 zł (wkrótce w sprzedaży)

Każdej osobie z niepełnosprawnością, jeśli tylko istnieje taka potrzeba, może towarzyszyć jedna osoba wspierająca, której przysługuje nieodpłatna wejściówka.

Regulamin przebywaniu w Zamku w związku z pandemią Covid-19: http://ckzamek.pl/media/files/regalamin_2020_ogolny_12fX2mb.pdf.

Zobacz www.facebook.com/events/285020885955769/