Wydarzenia na planie Pokaż na planie
Na czarnym tle zdjęcie z teatru i jego nazwa.

Dworzec / Fundacja Banina - spektakl w ramach konkursu OFF:Premiery/Prezentacje

2021-09-12 ( niedziela )
19:00
Teatr Ósmego Dnia, ul. Ratajczaka 44, Poznań

Zwłaszcza w czasach, gdy własny dom stał się wartością nie do przecenienia, a państwa mówiły swoim obywatelom "zostań w domu", musimy pamiętać o ludziach, którzy takiego schronienia nie mają. W związku z tym zdecydowaliśmy się przedstawić losy uchodźców przetrzymywanych na granicy Brześć/Terespol szerszej publiczności.
Spektakl "Dworzec" opowiada o losach uchodźczej rodziny, która przed prześladowaniami ucieka do Polski. Bohaterowie spektaklu zostają jednak bezprawnie zatrzymani na przejściu granicznym Brześć/Terespol i są zmuszeni do koczowania na dworcu w Brześciu w nadziei na szansę legalnego przedostania się do naszego kraju.
To temat poruszany w Polsce zwykle w kontekście Bliskiego Wschodu i wojny w Syrii. Zapomina się jednak o uchodźcach zdecydowanie nam bliższych, koczujących miesiącami na polsko-białoruskim przejściu granicznym. Ich życiorysy na zawsze naznaczone są przez konieczność opuszczenia własnego kraju, porzucenia domu, dobytku i dotychczasowego życia. Ofiary prześladowań są dodatkowo krzywdzone przez służby graniczne, które postępują w sposób urągający godności i niezgodny z prawem. Polskie służby graniczne nie realizują swojego ustawowego obowiązku, a w konsekwencji łamią prawa uchodźcze. Jednak nasz własny kryzys humanitarny na granicy z Białorusią nie przebija się do świadomości społecznej. Nie przeczytamy o nim na pierwszych stronach gazet.
Między innymi z tego względu prezentujemy widzom spektakl o tych, którzy zostali zmuszeni do ucieczki z własnego domu. W czasach powrotu do izolacjonizmu chcemy pokazać Polakom, jak ich zamknięte dla "obcych" państwo traktuje osoby w tragicznej sytuacji. Przedstawimy losy tych, dla których zamknięte granice są stałym problemem, nie tylko w szokującej rzeczywistości pandemii. Liczymy, że pomoże to zrozumieć, że uchodźcy to zwykli ludzie, którzy nie z własnej woli znaleźli się w nietypowym, trudnym położeniu.

Reżyseria: Bartłomiej Miernik
Scenariusz: Marta Fortowska

Występują: Zuzanna Kuźmińska, Oleh Nesterov, Nikola Palej, Anisa Raik, Marta Rolska, Malwina Świstoń

W spektaklu wykorzystano utwory: Cycolina - Mydełko Fa (tekst i muzyka: Andrzej Waldemar Korzyński oraz Mikołaj Christian Korzyński), Gooral & Mazowsze - Krakowiaczek
Premiera online: 19 grudnia 2020 r., Teatr Ósmego Dnia w Poznaniu
Premiera: 11 września 2021 r., Teatr Ósmego Dnia w Poznaniu

Bilety w cenie 30/25 zł (normalny/ulgowy)

Bilety dostępne w: