Muzeum Instrumentów Muzycznych, Oddział Muzeum Narodowego

Opis

Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu jest jedyną tego typu placówką w Polsce i jedną z nielicznych w Europie. Muzeum gromadzi obecnie 2,5 tys. zabytków z różnych epok i wszystkich kontynentów. Ekspozycja podzielona została na 16 galerii. Każda z 16 nich odsyła widza do jakiegoś obszaru lub zjawiska, które jest jej przewodnią problematyką. W poznańskim Muzeum działa jedyna w kraju Pracownia Konserwacji Instrumentów Muzycznych  (od 1946 r.), w której przywracana jest dawna świetność obiektom. Powstają tutaj również kopie i rekonstrukcje instrumentów archeologicznych czy historycznych.

Nowe brzmienie - układ i aranżacja nowej ekspozycji wyrosły z idei ukazania instrumentów muzycznych poprzez kontekst epoki, zespołu, miejsca i tradycji. Zwiedzając ekspozycję, wyruszamy w podróż przez wieki, miejsca, zjawiska, kultury. Każda z szesnastu galerii odsyła widza do jakiegoś obszaru lub zjawiska, które jest jej przewodnią problematyką. Dwie pierwsze kondygnacje prowadzą zwiedzającego przez wybrane zagadnienia z historii muzyki europejskiej. Parter ekspozycji obejmuje okres od późnego średniowiecza do końca XVIII w. Na pierwszym piętrze prześledzimy przemijający w XVIII w. czas muzyki dworskiej i przez czas sal koncertowych, dzieje słynnych wirtuozów, muzyki kameralnej i salonowej dojdziemy aż do awangardowej muzyki wieku XX.

Godziny otwarcia

Poniedziałek nieczynne, wt-śr. 10:00-16:00, czw. 10:00-18:00, pt. 10:00-20:00, sb.-nd. 10:00-17:00.

Bilety na ekspozycje można kupić najpóźniej 30 minut przed zamknięciem.

__________

Godziny otwarcia Muzeum Narodowego w Poznaniu i oddziałów w dniach 1-3 maja

Uprzejmie informujemy, że w dniach 1 i 3 maja Galeria Malarstwa i Rzeźby oraz wszystkie oddziały Muzeum Narodowego w Poznaniu będą czynne jak w niedzielę, tj w godz. 10:00-17:00 w oddziałach w Poznaniu. 2 maja Galeria Malarstwa i Rzeźby oraz wszystkie oddziały Muzeum Narodowego w Poznaniu są czynne w standardowych godzinach otwarcia (czwartek) 10:00-18:00.

Ceny biletów

normalny 15 zł, ulgowy 10 zł, dzieci (7-16 lat) 1 zł. We wtorek wstęp bezpłatny. Z Poznańską Kartą Turystyczną wstęp bezpłatny.

Wystawa stała

◥ Nowe brzmienie
Układ i aranżacja nowej ekspozycji wyrosły z idei ukazania instrumentów muzycznych poprzez kontekst epoki, zespołu, miejsca i tradycji. Każda z 16 galerii odsyła widza do jakiegoś obszaru lub zjawiska, które jest jej przewodnią problematyką.

Wróć do listy

sieci społecznościowe