grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Numery archiwalne

Komisja Polityki Przestrzennej

Wolne Tory

O przyszłości Wolnych Torów i budowie Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego debatowali radni z Komisji Polityki Przestrzennej na posiedzeniu, które odbyło się 27 kwietnia.

Wolne Tory to kilkudziesięciohektarowy teren w śródmieściu Poznania, w bezpośrednim sąsiedztwie Dworca Głównego PKP. Od wielu lat trwają starania o stworzenie spójnej i kompleksowej koncepcji zagospodarowania tego obszaru. Wśród licznych projektów, tworzonych także w odpowiedzi na konkursy dotyczące zagospodarowania przestrzennego Wolnych Torów, można wymienić na przykład propozycję prof. Jerzego Buszkiewicza.

Atrakcyjność Wolnych Torów wynika nie tylko z tego, że leżą w centrum miasta. Tereny znajdujące się wzdłuż tzw. śladu kolejowego, łączącego Wolne Tory z poznańskim odcinkiem autostrady, można byłoby również zagospodarować w interesujący i nowoczesny sposób. Problemem przez wiele lat były jednak kwestie własnościowe tego terenu. Poszczególne działki należały do Miasta, PKP, do Wolnych Torów zaliczano też niektóre nieruchomości Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego. Przez wiele lat nie udało się wyjaśnić wszystkich spraw własnościowych. Dopiero w ubiegłym roku, 26 sierpnia, po jedenastu latach starań Miasto Poznań zawarło umowę z PKP. Uznano - o czym przypomniała w trakcie posiedzenia Agnieszka Szymankiewicz, zastępca dyrektora Wydziału Gospodarki Nieruchomościami, że jak najszybsze zakończenie sporu przyspieszy rozpoczęcie inwestycji, a zagospodarowanie tego terenu oznaczać będzie dla budżetu miejskiego zwiększenie wpływów z tytułu podatków.

Co więcej, zawarcie umowy między Miastem i PKP, w której określono prawa i obowiązki, zasady oraz warunki współpracy, umożliwiło też rozpoczęcie prac nad wspólną koncepcją urbanistyczną dla Wolnych Torów. Jej założenia przybliżył radnym Andrzej Nowak, dyrektor Wydziału Urbanistyki i Architektury. Ustalono, że obszar objęty taką koncepcją będzie liczył 136 hektarów, a jej opracowaniem zajmie się projektant wyłoniony w drodze dwuetapowego przetargu. Pierwszy etap powinien być ogłoszony jeszcze w maju, a cała koncepcja, w konwencji miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, powinna być gotowa do końca bieżącego roku.

W pracach nad tym projektem niezmiernie ważne jest uwzględnienie wymogów z zakresu komunikacji i infrastruktury technicznej. Niezbędne będzie na przykład przebudowanie układu drogowego, tym bardziej, że w zagospodarowaniu Wolnych Torów znaczącą rolę odegra powstanie Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego. Zlokalizowane ono zostanie w rejonie ulic Dworcowej, Towarowej oraz Mostu Dworcowego. Ta inwestycja w zasadzie już się rozpoczęła. Bożena Przewoźna, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, przedstawiła radnym założenia umowy partycypacyjnej, zawartej 23 marca 2011 roku między Miastem Poznań i spółką Poznań City Center, powołaną do budowy ZCK. W tej umowie z kolei określono zasady współpracy przy budowie i przebudowie układu drogowego, systemu kanalizacji deszczowej oraz sanitarnej. Inwestor planuje wzniesienie - w ramach ZCK - nowego dworca kolejowego o powierzchni użytkowej ok. 6,7 tys. mkw., dworca autobusowego dla obsługi komunikacji krajowej i międzynarodowej oraz centrum handlowo-rozrywkowego o łącznej powierzchni przekraczającej 92 tys. mkw. Jak mówiła Beata Kocięcka, dyrektor Biura Nadzoru Właścicielskiego, 19 stanowisk autobusowych zapewni, że dworzec będzie mógł przyjąć nawet 70 autobusów w ciągu jednej godziny.


Trzeba będzie jeszcze znaleźć, w niedalekiej odległości od ZCK, miejsca parkingowe dla autobusów, które będą przyjeżdżać do Poznania. Podróżni będą mieli na terenie dworca do dyspozycji 6 kas i całe niezbędne zaplecze. W przyszłości możliwe będzie także wybudowanie hotelu z 150 pokojami.

Jak mówił Kazimierz Skałecki, zastępca dyrektora Zarządu Dróg Miejskich, by ZCK mogło funkcjonować, konieczne jest wprowadzenie zmian w układzie drogowym. Oszacowano wstępnie koszty przebudowy systemu drogowego, ustalono też, które inwestycje powinny być wykonane w pierwszej kolejności. Z układem tym ma być zintegrowany system komunikacji publicznej. W tym celu trzeba będzie wprowadzić zmiany w układzie komunikacji autobusowej w rejonie dworca kolejowego oraz Ronda Kaponiera. Plany w tym zakresie przedstawił Rafał Kupś, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego.

Określono też niezbędne zadania z zakresu rozbudowy instalacji kanalizacyjnej, deszczowej i sanitarnej, jakie trzeba będzie zrealizować. Niezbędne będą nowe kolektory deszczowe w ulicach St. Matyi i Królowej Jadwigi. Szacunkowy koszt wybudowania tych kolektorów to 32,7 mln zł.

W czasie dyskusji radni wskazywali na znaczenie, jakie nowa inwestycja będzie miała dla Poznania. Radny Mariusz Wiśniewski doceniał aspekt odzykania i zagospodarowania nowej przestrzeni publicznej w centrum oraz wolę połączenia jej z różnymi częściami miasta. Przewodniczący Komisji Łukasz Mikuła pytał, dlaczego zdecydowano, że wybór projektanta, który opracuje koncepcję zagospodarowania Wolnych Torów, nastąpi w ramach procedury przetargowej, a nie w drodze konkursowej. O plany związane z budową przejścia podziemnego przy Moście Dworcowym pytał radny Krzysztof Skrzypinski. Z kolei przewodniczący Rady Miasta Grzegorz Ganowicz zastawiał się, czy już teraz nie powinna rozpocząć się dyskusja na temat przyszłego zagospodarowania terenów znajdujących się na południe od Wolnych Torów.

Na pytania radnych odpowiadał Mirosław Kruszyński, wątpliwości wyjaśniali także przedstawiciele Urzędu Miasta. Jak podkreślano, trudno jest na obecnym etapie ustalić, ile terenów będzie potrzebnych do przebudowy układu komunikacyjnego dla potrzeb ZCK. W trakcie rozważań nad koncepcją zagospodarowania terenu uznano, że najlepszym rozwiązaniem będzie procedura przetargowa i przyjęcie kryterium ceny opracowania, jaką zaproponują zainteresowani projektanci. (co)


***


Komisja Oświaty i Wychowania

Szkoły specjalne w Poznaniu

Posiedzenie Komisji Oświaty i Wychowania w dniu 28 kwietnia zostało poświęcone sprawą budżetowym oraz kwestii szkół specjalnych na terenie Poznania.

W pierwszej części Maria Waligóra, zastępca dyrektora Wydziału Budżetu i Analiz, przedstawiła Komisji sprawozdanie z wykonania budżetu dla oświaty za rok 2010. Fundusze na ten cel zostały zrealizowane na poziomie 97%. Znaczną część stanowiła subwencja oświatowa, która wyniosła ostatecznie 444 mln zł, do tego doszło także centralnie finansowane programy typu "Radosna szkoła" czy "Wyprawka szkolna". Środki na zaplanowane 34 projekty unijne realizowane przez placówki oświatowe w 2010 zostały wykorzystane w 83%. Wybudowano także 6 boisk sportowych typu "Orlik", na co wydano 74% pozyskanej kwoty. Radni poprosili przy okazji o informacje w kwestii opłat przedszkolnych. Zasady ich naliczania zmieniły się bowiem i teraz są one  naliczane za rzeczywistą obecność dziecka w placówce. To spowodowało, że dochody przedszkoli z tego tytułu spadły o 30% wobec 25% planowanego spadku. Wydział Oświaty liczy jednak, że w skali roku spadek dochodów wyniesie jednak 25%. Mimo to będzie się to i tak wiązało z koniecznością wyższej dopłaty z budżetu Miasta.

W drugiej części zastępca dyrektora Wydziału Oświaty Piotr Mróz przedstawił radnym prezentację na temat szkolnictwa specjalnego w Poznaniu. Istniejące placówki dzielą się na te publiczne prowadzone przez Miasto oraz niepubliczne prowadzone m.in. przez stowarzyszenia i zgromadzenia zakonne. Jest 11 grup uczniów, którzy mogą uczęszczać do tego typu jednostek oświatowych. Decyzję i opinie odnośnie skierowania do takiej placówki podejmują specjalistyczne poradnie i zespoły psychologów. W Poznaniu istnieją wszystkie typy i stopnie placówek specjalnych, łącznie jest ich 42, działających w 16 zespołach szkół. Na terenie miasta jest 5 przedszkoli specjalnych, do których uczęszcza 264 dzieci i jeden specjalny oddział przedszkolny, w którym kształci się 2 uczniów. Specjalnych szkół podstawowych jest 13 z 817 uczniami, zaś szkoły podstawowe z oddziałami integracyjnymi są 3, do których uczęszcza 827 wychowanków. Gimnazjów specjalnych jest 13 z 595 uczniami, a specjalnych szkół zawodowych jest 6, gdzie uczy się 684 młodych ludzi. Są też 4 licea ogólnokształcące, gdzie obecnie uczy się 157 uczniów oraz dwa specjalistyczne ośrodki szkolno-wychowawcze z 163 podopiecznymi. Wczesnym wspomaganiem rozwoju dziecka zajmują się 3 placówki. Istnieją także klasy integracyjne i przedszkolne oddziały integracyjne w zwykły placówkach oświatowych, do których łącznie zdrowych i niepełnosprawnych uczęszcza ponad 2 tys. dzieci. Na koniec obecni na posiedzeniu przedstawiciele niektórych placówek specjalistycznych przedstawiali swoje szkoły i mówili o ich problemach, do których głównie należały problemy z lokalami oraz zbyt małymi finansami. (jg)


***


Komisja Kultury i Nauki

Poznańskie festiwale

Lato jest czasem atrakcyjnych poznańskich festiwali. Radni z Komisji Kultury i Nauki, podczas spotkania w dniu 28 kwietnia, chcieli poznać plany tegorocznych wydarzeń.

Dyrektor Estrady Poznańskiej Tomasz Karczewski opowiedział o przygotowaniach do tegorocznego Festiwalu Animator. Na obecnym etapie zakończono przyjmowanie zgłoszeń konkursowych do tegorocznej edycji. Napłynęło 600 filmów z 50 krajów (ze wszystkich kontynentów). Komisja selekcyjna rozpoczęła już prace. Do finału zakwalifikowanych zostanie około 70 filmów. Sam festiwal odbędzie się w dniach 15-21 lipca. Pokazy odbywać się będą m.in. w kinach Muza i Apollo, a także w Auli Artis i na dziedzińcu Hotelu Bazar. Jako impreza towarzysząca planowane są między innymi warsztaty dla dzieci organizowane wspólnie z Centrum Sztuki Dziecka. Nowym wydarzeniem będzie Festiwal Transatlantyk (5-13 sierpnia). Na ten temat w najbliższym czasie informacje przedstawi pomysłodawca wydarzenia Jan A. P. Kaczmarek. Wiadomo, że na festiwalu pojawią się znani aktorzy zagraniczni.

Pod patronatem Centrum Kultury "Zamek" odbywa się festiwal Ethno Port Poznań, prezentujący muzykę różnych kultur. Sporo miejsca poświęca się również dorobkowi polskich zespołów. Sceną festiwalu tradycyjnie jest obszar starego koryta Warty. Tegoroczny Ethno Port, który przybliżył radnym Andrzej Maszewski z CK "Zamek", odbędzie się w dniach 17-19 czerwca. Wystąpi na nim ponad stu artystów. Oprócz polskich zespołów zagrają artyści m.in. z takich krajów jak: Urugwaj, Iran, Francja, Madagaskar, Maroko, Mali, Wielka Brytania, Ukraina, Algieria, Indie, Kolumbia, Izrael. Publiczność festiwalu stanowią w zdecydowanej większości ludzie młodzi. Podczas poprzednich festiwali publiczność w wieku 18-35 lat stanowiła 80%. Trzy czwarte bywalców festiwalu chwali sobie również miejsce, w którym on się odbywa. Budżet tegorocznego Ethno Portu to 850 tys. zł, z czego dotacja z budżetu Miasta wynosi 250 tys. zł.

Najsłynniejszym poznańskim festiwalem od lat pozostaje Maltafestival Poznań. W tym roku najlepsze teatry świata obejrzymy w dniach 4-7 lipca. Wydarzenia festiwalowe obecne będą na Starym Rynku, w pasażu kultury, nad Jeziorem Maltańskim (wieczory koncertowe). W ramach Malty kontynuowany będzie zapoczątkowany podczas poprzedniej edycji, trzyletni cykl Idiomy. Pojęcie to w szerszym znaczeniu jest zbiorem zjawisk przynależnych danemu kręgowi kulturowemu. W ubiegłym roku tematem Idiomu był teatr flamandzki, w obecnym - Wykluczenie. Twórcy festiwalu chcą spojrzeć na wykluczenie, jako na stan istnienia, w którym może znaleźć się każdy z nas. Jak zwykle prezentowane będą spektakle biletowane i otwarte, mniej więcej w równej proporcji.


Część radnych nie jest zadowolona z ewolucji festiwalu. Mówił o tym między innymi wiceprzewodniczący Rady Miasta Michał Grześ. Jego zdaniem najlepszą formułą festiwalu były spektakle odbywające się wokół Jeziora Maltańskiego i w całości otwarte dla publiczności. Radni podzielający tę opinię postanowili zwrócić się do Prezydenta Poznania o rozważenie czy w takim wypadku należy dofinansowywać festiwal z budżetu Miasta.

Komisja zapoznała się z propozycją dofinansowania prac konserwatorskich poznańskich zabytków. Do Urzędu Miasta wpłynęło 28 projektów na kwotę ponad 3 mln zł. Niestety do wydania jest tylko 500 tys. zł. Do dofinansowania wybrano 9 obiektów. Kryteria, którymi kierowano się przy tym wyborze to - prestiżowy charakter obiektu, już rozpoczęte prace konserwatorskie, stan grożący utratą obiektu.

Propozycje Urzędu Miasta dotyczą następujących obiektów:

- kamieniczki na Starym numer 38 i 39 (naprzeciwko Ratusza);

- organy w kościele p.w. Wszystkich Świętych;

- rzeźby na szczycie kamienicy przy ul. Krysiewicza;

- relikty romańskie w Katedrze na Ostrowie Tumskim;

- kościół jezuitów przy ul. Dominikańskiej;

- kamienica secesyjna przy ul. Roosevelta 5;

- wikarówka przy ul. Sierocej;

- Baszta Katarzynek przy ul. Masztalarskiej.

Komisja przyjęła propozycję radnego Przemysława Alexandrowicza, aby przy dofinansowaniu uwzględnić również remont zegara na dzwonnicy kościoła na Rynku Wildeckim, jednocześnie umniejszając odpowiednio środki na inne zadania. Taką rekomendację Komisja przekaże Prezydentowi Miasta. (mm)


***


Komisja Rodziny, Polityki Społecznej i Zdrowia

Sprawozdanie z wykonania ubiegłorocznego budżetu Miasta

Na posiedzeniu Komisji Rodziny, Polityki Społecznej i Zdrowia w dniu 5 maja radni pozytywnie zaopiniowali sprawozdanie z wykonania budżetu Miasta na 2010 rok.

Informację o realizacji zadań budżetowych w ubiegłym roku, w zakresie merytorycznym Komisji, przybliżyła radnym Maria Waligóra, zastępca dyrektora Wydziału Budżetu i Analiz. Łączny wskaźnik wykonania wydatków z zakresu ochrony zdrowia i polityki społecznej ukształtował się na poziomie 92,8 proc. poziomu założonego w uchwale budżetowej. Wydatki bieżące zostały w tych dwóch dziedzinach zrealizowane w wysokości 95,9 proc., a wydatki majątkowe - w wysokości 78,5 proc. Środki budżetowe zostały przeznaczone na m.in. prowadzenie miejskich placówek ochrony zdrowia i pomocy społecznej, na wypłatę świadczeń, zasiłków i na inne formy pomocy dla najbardziej potrzebujących mieszkańców Poznania, na tworzenie tzw. mieszkań chronionych oraz na rehabilitację zawodową i społeczną osób niepełnosprawnych, m.in. w ramach warsztatów terapii zajęciowej. Kontynuowano prace budowlane i modernizacyjne w szpitalu przy ul. Szwajcarskiej oraz w innych miejskich placówkach zdrowotnych.

Niższy wskaźnik wykonania niektórych wydatków budżetowych wynika z różnych przyczyn. Część zadań udało się zrealizować taniej, niż wcześniej zakładano. Niektórych zadań z kolei nie udało się zakończyć w ubiegłym roku i będą one kontynuowane w roku bieżącym. Przykładem takiego kontynuowanego zadania może być także realizowany wśród uczniów poznańskich szkół projekt "Poznań stawia na zdrowie", który przybliżyła na posiedzeniu Elżbieta Dybowska, zastępca dyrektora Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych.

Sprawozdanie z wykonania budżetu miasta na 2010 rok zostało pozytywnie zaopiniowane przez członków Komisji.

Następnie zapoznano się z projektem uchwały w sprawie trybu powoływania członków oraz organizacji i trybu działania Poznańskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego. W czasie dyskusji najwięcej pytań dotyczyło właśnie sposobu wybierania i liczby członków Rady. W projekcie proponuje się, by w jej skład wchodziło czterech przedstawicieli Rady Miasta, czterech - Prezydenta Miasta oraz ośmiu - wskazanych przez organizacje pożytku publicznego. Radny Przemysław Alexandrowicz zaproponował poprawkę, polegającą na zwiększeniu liczby przedstawicieli organizacji pożytku publicznego do dziewięciu, ale nie uzyskała ona poparcia większości członków Komisji. Przyjęto natomiast inną poprawkę, również zaproponowaną przez radnego Przemysława Alexandrowicza, by wydłużyć z siedmiu do czternastu dni termin między spotkaniem przedwyborczym, na którym następuje wybór Komisji Wyborczej poprzedzający wybory do Poznańskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego a ogłoszeniem o wyborach do tej Rady.

Bez dyskusji pozytywną opinię Komisji uzyskał natomiast projekt nowelizacji uchwały z 12 października 2010 roku w sprawie Miejskiego Programu Przeciwdziałania Narkomanii w Poznaniu na 2011 rok. Proponuje się w nim m.in. zwiększenie o 120 tys. zł kwoty przeznaczonej na dofinansowanie zadań określonych w Programie.

Odbyła się również dyskusja na temat zapewnienia opieki doraźnej oraz funkcjonowania znajdujących się na terenie Poznania szpitalnych oddziałów ratunkowych, zwłaszcza w świetle wypowiedzenia umowy na świadczenie takich usług przez Szpital MSWiA. Na problem zwrócił uwagę radny Sławomir Smól. Radni uznali, że konieczne są rozmowy na ten temat z przedstawicielami różnych organów prowadzących placówki medyczne na terenie Poznania. (co)


***


Komisja Gospodarki Komunalnej i Polityki Mieszkaniowej

Budżet prawie w całości wykonany

6 maja radni z Komisji Gospodarki Komunalnej i Polityki Mieszkaniowej zapoznali się z analizą wykonania budżetu w zakresie tematycznym ich Komisji.

Zarząd Dróg miejskich zrealizował wykonanie bieżących prawie w stu procentach, a wydatki majątkowe w 76%. Nie zrealizowano między innymi założonych etapów budowy fontanny na placu Wolności. Środki przesunięte na 2011 rok. Nie wydano również w całości środków na inwestycje drogowe na ulicach: Bukowskiej, Obornickiej, Dymka, Naramowickiej, Rondo Kaponiera, wiadukt Antoninek, Bułgarskiej, Węgorka.

Prawie całkowicie swoje wydatki bieżące zrealizował Zarząd Transportu Miejskiego. Zyski ze sprzedaży biletów komunikacji publicznej zostały wykonane na poziomie 96% założonego planu (były niższe o prawie 10 mln zł niż planowano). Wydatki majątkowe zakończono na poziomie 33%. Na rok 2011 przesunięto środki na realizację takich projektów jak: budowa trasy tramwajowej na Franowo, przedłużenie trasy PST. Nie udało się rozstrzygnąć przetargów na budowę wielopoziomowych parkingów buforowych z uwagi na brak zgłoszeń. Inwestorzy sygnalizowali, że to takiej inwestycji chcieliby przystąpić w ramach Partnerstwa Prywatno-Publicznego (z partycypacją Miasta).

Swoje zadania wykonał Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych. ZKZL realizował budowę mieszkań komunalnych, renowację kamienic i termomodernizację swoich obiektów.

W przeciwieństwie do innych jednostek Zarząd Zagospodarowania Odpadów w całości zrealizował zaplanowane wydatki majątkowe. Przeprowadzono renowację wysypiska odpadów i uruchomiono nowy punkt przy ul. Wrzesińskiej. Natomiast dotację na prace związane ze zbiórką odpadów wykorzystano w 67%. (mm)


***


Komisja Kultury Fizycznej i Turystyki

Zaopiniowano wykonanie budżetu

Na posiedzeniu w dniu 9 maja radni z Komisji Kultury Fizycznej i Turystyki pozytywnie zaopiniowali sprawozdanie z wykonania ubiegłorocznego budżetu Miasta.

Informację na temat wydatków budżetowych oraz wskaźników ich wykonania w zakresie sportu i turystyki przybliżył radnym Leszek Tajsner, dyrektor Wydziału Budżetu i Analiz. Oprócz bieżących zadań związanych z upowszechnianiem sportu wśród mieszkańców Poznania, utrzymaniem miejskich obiektów sportowych i rekreacyjnych, a także dofinansowaniem działalności klubów i stowarzyszeń, znaczącymi wydatkami inwestycyjnymi były środki przeznaczone na budowę Stadionu Miejskiego oraz Term Maltańskich. Sposób ich rozdysponowania był zresztą wielokrotnie tematem debat na forum Komisji. W odniesieniu do niektórych zadań wskaźnik wykonania był niższy od wykazanego w budżecie. Wynika to na przykład z mniejszych, niż wcześniej planowano, kosztów danej inwestycji, co udało się uzyskać w trakcie procedury przetargowej. Niektóre zadania będą kontynuowane w roku bieżącym.

Radni postanowili pozytywnie zaopiniować przedstawione sprawozdanie.

Pozytywną opinię uzyskał też projekt uchwały w sprawie wykazu kąpielisk i okresu sezonu kąpielowego na terenie Poznania. Jak mówił Ryszard Żukowski, dyrektor Poznańskich Ośrodków Sportu i Rekreacji, projekt ten to m.in. rezultat zmiany przepisów ustawowych. Obecnie Rada Miasta musi corocznie w swojej uchwale określić wykaz miejskich kąpielisk.

Miejskie kąpieliska

  • Malta - na Jeziorze Maltańskim, 200 m linii brzegowej
  • Krzyżowniki - na Jeziorze Kierskim, 75 m linii brzegowej
  • Strzeszynek - na Jeziorze Strzeszyńskim, 50 m linii brzegowej
  • Rusałka - na Jeziorze Rusałka, 100 m linii brzegowej


Ponadto podczas posiedzenia odbyła się dyskusja na temat przyszłości obiektów sportowych na Golęcinie. Na problemy związane ze znalezieniem w Poznaniu stadionu lekkoatletycznego, na którym mogłyby być organizowane treningi i zawody, zwracał uwagę wiceprzewodniczący Rady Miasta Michał Grześ. Zastanawiano się, co władze Miasta powinny zrobić, by jak najszybciej przejąć obiekty sportowe na Golęcinie. Radny Marek Sternalski zwrócił się o poinformowanie radnych, jakie działania zostały podjęte w tej sprawie w ostatnich miesiącach. Jak poinformowała wiceprzewodnicząca Komisji Lidia Dudziak, Komisja zwróci się z pismem w tej sprawie do Prezydenta Poznania. (co)


***


Komisja Budżetu, Nadzoru Właścicielskiego, Rozwoju Gospodarczego i Promocji Miasta

Sprawozdanie z budżetu

Radni zapoznali się sprawozdaniem z realizacji budżetu w roku 2010 na posiedzeniu Komisji Budżetu, Nadzoru Właścicielskiego, Rozwoju Gospodarczego i Promocji Miasta w dniu 9 maja.

Sprawozdanie Komisji przedstawiła skarbnik miasta Barbara Sajnaj w postaci prezentacji. Dochody Miasta na rok 2010 zostały zaplanowane w wysokości 1 mld 267 mln zł, jakie chciano uzyskać z podatków i opłat, w rzeczywistości udało się pozyskać 1 mld 251 mln zł. W tym z podatku PIT 684 mln wobec 699 mln zł planowanych, zaś z podatku CIT 101 mln wobec 111 mln spodziewanych. Z podatku od nieruchomości do budżetu wpłynęło 296 mln zł, a więc więcej od planowanych 287 mln zł. Do tego należy doliczyć jeszcze podatek od czynności cywilno-prawnych, z którego uzyskano 65 mln, a planowano 55 mln zł, podatek od środków transportu, który dał dochód w 2010 roku 19 mln zł wobec 23 mln zł spodziewanych, oraz pozostałe podatki i opłaty, które wyniosły 87 mln zł, a planowano je na kwotę 92 mln zł. Wysokości dochodów z dotacji bieżących i subwencji planowano na 661 mln zł, do budżetu wpłynęło zaś 660 mln zł. Ze środków europejskich pozyskano 36 mln zł wobec 38 mln zł planowanych. Dochody ze sprzedaży majątku dały sumę 166 mln zł z 199 mln zł spodziewanych. Pozostałe dochody zamknęły się w kwocie 295 mln zł, a liczono na sumę 336 mln zł.

Wydatki Miasta w kwestii wydatków bieżących wyniosły w roku 2010 sumę 2 mld 43 mln zł, natomiast służby miejskie spodziewały się wydać 2 mld 184 mln zł. Wydatki majątkowe Miasta to suma 873 mln wobec planowanych 1 mld 189 mln zł. Do tego doszła jeszcze obsługa zadłużenia, która ostatecznie zamknęła się w sumie 187 mln zł, choć przewidywano, że będzie to 227 mln zł. Poziom zadłużenia Miasta w roku 2010 wyniósł 1 mld 174 mln zł co daje 48,1% w stosunku do dochodu budżetu, zaś ustawowa granica zadłużenia to 60%. Na zadłużenie Miasta składają się kredyty z Europejskiego Banku Inwestycyjnego (534 mln zł), obligacje miejskie (541 mln zł), kredyty preferencyjne (17 mln zł) oraz inne formy kredytów na sumę 81 mln zł.

Następnie odbyła się dyskusja nad zaprezentowanym projektem uchwały w sprawie realizacji budżetu za 2010 rok. Przewodniczący Komisji Przemysław Markowski poprosił o informację ile razy w ubiegłym roku dokonywano zmian w budżecie oraz o wysokość sumy, jakie nie wpłynęły do budżetu z powodu zwolnień podatkowych. Natomiast radny Tomasz Lewandowski, chciał się dowiedzieć ile trzeba było dopłacić Zarządowi Transportu Miejskiego z powodu niewystarczających zysków ze sprzedaży biletów. Radny Łukasz Mikuła poprosił zaś o wyjaśnienie, dlaczego tak mało udało się uzyskać pieniędzy ze sprzedaży majątku miejskiego. W odpowiedzi Barbara Sajnaj powiedziała, że budżet zmieniano 17 razy, co nie jest wielką częstotliwością w porównaniu z innymi samorządami. Zwolnienia podatkowe wyniosły natomiast 35 mln zł. Rafał Kupś, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego, odpowiedział natomiast, iż Zarządowi do planowanych zysków ze sprzedaży biletów zabrakło 4,5 mln zł. Z kolei Wydział Gospodarki Nieruchomościami zobowiązał się wobec radnych, że przygotuje szczegółową informację dotyczącą sprzedaży miejskich nieruchomości w roku 2010 oraz planów na ten rok. W głosowaniu Komisja zaopiniowała pozytywnie projekt uchwały dotyczący wykonania budżetu. (jg)


***


Komisja Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego

Czy coś się zmieni przed Dworcem Głównym PKP

Radni z Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego podczas spotkania w dniu 11 maja, po raz kolejny zajęli się sprawą komunikacji przed Dworcem Głównym PKP i po raz pierwszy bezpieczeństwem pod przejściami dla pieszych.

Radni chcieli uzyskać nowe informacje na temat planowanej organizacji ruchu przed Dworcem Głównym PKP, w związku z planowaną inwestycją przebudowy dworca. Odbyło się spotkanie z udziałem przedstawicieli Policji, Straży Miejskiej, Zarządu Transportu Miejskiego, Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego, Zarządu Dróg Miejskich oraz inwestora - firmy Trigranit. Inwestor poinformował, jaką część placu przed dworcem zajmie pod inwestycję. Obszar przed budynkiem Dworca Głównego zostanie znacznie ograniczony, co pociąga za sobą konieczność dużych zmian w organizacji ruchu. Utrzymana zostanie w całości komunikacja autobusowa. Nie będzie możliwości dojeżdżania transportem samochodowym. Zlikwidowany zostanie również parking przed dworcem. Być może będzie dopuszczony ruch taksówek, ale nie pod budynek dworca. Taksówki mogłyby podjeżdżać na wysokość mostu Dworcowego. Zdaniem radnych moment inwestycji należy wykorzystać na uregulowanie zasad ruchu i postoju taksówek w tym rejonie. Indywidualny ruch samochodowy możliwy będzie głównie od strony Dworca Zachodniego. Ta wiadomość nieco zaniepokoiła radnego Macieja Przybylaka, który przypomniał, że wkrótce ruszyć może inwestycja przedłużenia PST do Dworca Zachodniego. W ramach tego projektu przewiduje się między innymi budowę pętli tramwajowej obok budynku poczty przy ulicy Głogowskiej. Skumulowanie się tych inwestycji może spowodować w tym miejscu olbrzymie problemy komunikacyjne. - Nie może być tak, że jeśli zamkniemy ruch na placu przed Dworcem Głównym, to nowe rozwiązanie komunikacyjne przed Dworcem Zachodnim pojawi się na przykład za dwa tygodnie - dodał radny Juliusz Kubel - ZDM powinien już mieć przygotowane awaryjne rozwiązanie. - W tej sprawie będziemy wyjątkowo namolni - deklarował przewodniczący Komisji - Krzysztof Skrzypinski. - Jeśli będzie trzeba, każde nasze spotkanie będziemy zaczynać od pytania o sytuację przed Dworcem PKP.


Po raz pierwszy Komisja Bezpieczeństwa zajęła się tematem bezpieczeństwa w przejściach podziemnych w Poznaniu. Ostatnio najwięcej mówi się o tym w aspekcie Kaponiery, której stan techniczny zagraża już bezpieczeństwu pieszych. Radni postanowili ten temat nieco rozszerzyć, zwracając również uwagę na napady i inne przestępstwa popełniane pod przejściami. Dotyczy to również przejść pod wiaduktami. Miejscem okrytym ponurą sławą jest przejście pod wiaduktem w pobliżu ulicy Ku Cytadeli.

Rondo Kaponiera wymaga pilnie generalnego remontu - stwierdził kategorycznie Paweł Łukaszewski, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego. - Nie ma jednak konieczności natychmiastowego wyłączenia obiektu z ruchu pieszego. Decyzja o przebudowie ronda już zapadła, ale będzie to proces rozciągnięty w czasie do 2013 roku.

Niezależnie od tego PINB przeprowadził kontrolę 27 przejść podziemnych w Poznaniu. W przypadku 14 z nich stwierdzono nieodpowiedni stan techniczny. Najczęstsze uwagi dotyczyły - uszkodzenia stopni, odkrytych i skorodowanych prętów zbrojeniowych, uszkodzenia posadzek i tynków, uszkodzonej izolacji płyt stropowych. Uwagi zgłoszono ZDM-owi, który opracował już harmonogram napraw.

Policja i Straż Miejska analizują również bezpieczeństwo pod przejściami. Część z nich jest monitorowanych m.in. przejścia przy PST i Kaponiera, inne są patrolowane. Pod przejściami lub w ich okolicy zdarzają się zazwyczaj drobne przestępstwa i wykroczenia o charakterze porządkowym. Cięższe przestępstwa - włamania, bójki - mają miejsce w przejściu przy Dworcu PKS oraz na Kaponierze mimo monitoringu. (mm)