Opublikowane zostało roczne zestawienie petycji za 2024 rok, skierowanych do Rady Miasta Poznania.
Opublikowane zostało roczne zestawienie petycji za 2024 rok, skierowanych do Rady Miasta Poznania.
W programie sesji Rady Miasta w dniu 8 lipca znalazły się tematy dotyczące m.in. placówek medycznych, nazewnictwa ulic, planowania przestrzennego, pielęgnacji pomników przyrody, transportu, oświaty, mieszkalnictwa.
Komisji Oświaty i Wychowania zapoznała się ze sprawozdaniem Rzeczniczki Praw Uczniowski za rok szkolny 2024-2025 oraz podjęła stanowisko w sprawie sytuacji uczennic i uczniów z grup zagrożonych wykluczeniem w poznańskich szkołach.
Komisja Kultury i Nauki gościła w siedzibie Centrum Sztuki Dziecka przy ul. Św. Marcin.
Radni z Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego oraz urzędnicy miejscy dyskutowali na temat potencjalnego rozszerzenia ograniczenia w sprzedaży alkoholu, w godzinach nocnych na terenie całego miasta, a także sposobu procedowania takiego rozwiązania.
Komisja Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej zaopiniowała projekty uchwał w sprawie uzgodnienia zakresu prac wykonywanych na potrzeby ochrony przyrody, dotyczących pomników przyrody oraz zapoznała się z informacją o segregowaniu śmieci w budynku Urzędu Miasta.
Komisja Rodziny, Polityki Społecznej i Zdrowia zaopiniowała cztery projekty uchwał w sprawie oceny sytuacji ekonomiczno-finansowej placówek medycznych prowadzonych przez Miasto Poznań: Szpitala im. Franciszka, Szpitala im. Józefa Strusia, Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego i Rehabilitacji Medycznej oraz Poznańskiego Ośrodka Specjalistycznych Usług Medycznych.
Tegoroczna uroczysta sesja Rady Miasta Poznania była poświęcona nie tylko wręczeniu tytułów honorowych i nagród, ale także 35-leciu odrodzonego samorządu i osobom, które budowały jego fundamenty w Poznaniu. Uroczysta sesja odbyła się po raz pierwszy w Sali Wielkiej Centrum Kultury Zamek.
Uroczystości związane z 69. rocznicą Poznańskiego Czerwca 1956 trwały przez całą sobotę i odbywały się w różnym miejscach upamiętniających tamte wydarzenia. Najważniejsza ich część odbyła się pod pomnikiem na pl. Mickiewicza.
Do Rady Miasta wpłynęła petycja Komisji Dialogu Obywatelskiego przy Wydziale Klimatu i Środowiska Urzędu Miasta w sprawie konieczności pilnego zabezpieczenia rzeki Michałówka w jej górnym biegu, sąsiadującym z użytkiem ekologicznym Darzybór.
Ogłoszono laureatów dziesiątej edycji konkursu "Inicjatory", który powstał, aby promować przedsięwzięcia pozarządowe oraz wyróżnić najlepsze projekty realizowane dla Poznania i jego mieszkańców. Nagrody wręczali m.in. przewodniczący Rady Miasta Grzegorz Ganowicz i zastępca Prezydenta Jędrzej Solarski.
Posiedzenie Komisji Kultury Fizycznej odbyło się w siedzibie Poznańskich Ośrodków Sportu i Rekreacji, a tematami były: finansowanie sportu zawodowego w Poznaniu oraz potrzeby Oddziału Chwiałka i wizja lokalna tego obiektu.
Uroczystości pod tablicami Romka Strzałkowskiego, Petera Mansfelda oraz pod tablicą na budynku szpitala im. F. Raszei rozpoczęły serię wydarzeń w ramach obchodów 69. rocznicy Poznańskiego Czerwca 1956 r. Radę Miasta Poznania reprezentował wiceprzewodniczący RMP Łukasz Kapustka.
Grupa siódmoklasistów ze Szkoły Podstawowej nr 28 im. Kornela Makuszyńskiego odwiedziła Biuro Rady Miasta.
Sesja Rady Miasta w dniu 17 czerwca stała pod znakiem: Raportu o stanie miasta Poznania za rok 2024 i debaty nad nim, głosowaniem nad udzieleniem Prezydentowi Miasta wotum zaufania, sprawozdania z wykonania budżetu za 2024 rok oraz udzielenia absolutorium Prezydentowi z tytułu jego wykonania.
Na dziedzińcu Urzędu Miasta otwarto wystawę "Twarze Poznania. Honorowi i zasłużeni 1920-2025". Organizatorem wystawy jest Rada Miasta Poznania, a partnerem Wydawnictwo Miejskie Posnania.
W Sali Białej Urzędu Miasta dziesięcioro poznańskich artystek i artystów odebrało stypendia dla młodych twórców. Wyróżnienia wręczali Grzegorz Ganowicz - przewodniczący Rady Miasta, Jędrzej Solarski - zastępca prezydenta Poznania, Grzegorz Jura - przewodniczący Komisji Kultury i Nauki RMP oraz prof. Waldemar Kuligowski - przewodniczący Kapituły Nagrody Artystycznej i Stypendiów Miasta Poznania.
Komisja Transportu gościła w zajezdni tramwajowej na Franowie. Radni zapoznali się z informacją o aktualnym stanie taboru tramwajowego i autobusowego oraz planami na najbliższą przyszłość.
Tematem posiedzenia Komisji Ochrony Środowiska była szeroko pojęte sytuacja i problemy w poznańskim Zoo. Na pytania radnych odpowiadał dyrektor jednostki.
Komisja Rewitalizacji i Inicjatyw Lokalnych gościła w byłej zajezdni tramwajowej przy ul. Madalińskiego na Wildzie, aby zapoznać się z planami rewitalizacji tego miejsca.