grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Bezpieczeństwo - podsumowanie i wnioski

Komisja Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego zapoznała się ze sprawozdaniami służb mundurowych za 2023 rok oraz z tematem dotyczącym galerii handlowej Posnania.

sala monitoringu mieskiego, kilka ekranów z obrazem z ulic - grafika artykułu
Fot. Miasto Poznań

Straż Miejska w 2023 roku dysponowała 337 etatami, z czego obsadzonych było średnio 307. W jednostce pracuje niemal tyle samo kobiet co mężczyzn. W minionym roku Straż Miejska odebrała ponad 72 tys. zgłoszeń, z czego ponad połowa dotyczyła ruchu drogowego. Poza tym zgłoszenia dotyczyły m.in. czystości i porządku, zdarzeń związanych z alkoholem, ochrony środowiska i zieleni, zwierząt. Ponad 9 tys. zdarzeń zaobserwowanych zostało przez monitoring obsługiwany przez strażników. Wylegitymowano ponad 53 tys. osób. Udzielano pomocy medycznej i socjalnej osobom dotkniętym bezdomnością. Ekopatrol przekazał do ptasiego azylu ponad 1 tys. ptaków a do schroniska dla zwierząt ponad 400 psów i kotów. W mieście zanotowano spadkową tendencję dotyczącą dzików, więcej zgłoszeń dotyczyło lisów. W ramach działań profilaktycznych Straż Miejska brała udział w spotkaniach, pogadankach, prelekcjach, z udziałem różnych grup wiekowych od uczniów po seniorów. Radna Monika Danelska interesowała się efektywnością kontroli taksówek na aplikację. Komendant Straży Miejskiej poinformował, że częste kontrole przynoszą efekty i działają jako przykład dla innych kierowców takich taksówek.

Straż Pożarna przeprowadziła w ubiegłym roku ponad 10 tys. interwencji, w tym 2 tys. z nich dotyczyło pożarów. Cześć zgłoszeń to alarmy fałszywe, niektóre z nich kierowane są celowo, co jest przestępstwem; ale wiele zgłaszanych jest w dobrej wierze, w każdym przypadku strażacy muszą sprawdzić i ocenić sytuację. W minionym roku nie było w Poznaniu przypadku śmiertelnego zatrucia tlenkiem węgla, trzynastu osobom udzielono pomocy medycznej. Świadomość w tym zakresie jest coraz większa, ludzie nabywają do swoich domów i mieszkań specjalne czujki tlenku węgla. W 2023 roku poznańska Straż Pożarna otrzymała z budżetu Miasta ponad 600 tys. zł.

Komenda Miejska Policji w 2023 roku otrzymała z budżetu Miasta Poznania wsparcie w wysokości ponad 3 mln zł, które przeznaczono m.in. na sprzęt i płatne patrole. Liczba zgłaszanych zdarzeń wzrosła o kilka procent w porównanie z rokiem 2022, ale zanotowano duży spadek zdarzeń drogowym w tym ofiar śmiertelnych w wypadkach - 9 zabitych w 2023 r. wobec 17 w 2022 r. Wykonano więcej badań na obecność alkoholu u kierowców. Prowadzono działania profilaktyczne poprzez spotkania z mieszkańcami, w tym z młodzieżą i uczniami. Zabezpieczani imprezy masowe. W poznańskiej policji nadal są wolne etaty, do służby zatrudnia się coraz więcej kobiet.

Komisja poruszyła nagłośniony ostatnio medialnie temat bezpieczeństwa na terenie galerii handlowej Posnania w aspekcie przebywających tam grup nastoletniej młodzieży. Dyrektor CH Posnania Marek Ćwiek poinformował, że statystyki nie potwierdzają doniesień pojawiających się w mediach i mediach społecznościowych o znacznym wzroście liczby zdarzeń. Podkreślał, że wszystkie sygnały są traktowane poważnie, jednak w tym przypadku, w jego opinii była do zorganizowana akcja. Jego zdaniem jest to szkoda wizerunkowa nie tylko dla galerii, ale także dla młodzieży. Przedstawiciele policji potwierdzili stanowisko centrum handlowego. W ciągu kilku styczniowych dni pojawiło się wiele zgłoszeń dotyczących galerii, jednak działania sprawdzające policji - m.in. objęcie galerii nadzorem 60 nieumundurowanych funkcjonariuszy - nie potwierdziły tego. Działania prewencyjne policji obejmą także inne galerie handlowe.

W dyskusji radnych, Sara Szynkowska vel Sęk oceniła, że zaistniała sytuacja była formą ataku na tę galerię handlową. Teraz zdaniem radnej warto pomyśleć o stworzeniu w tym miejscu jakiejś formy przestrzeni i zagospodarowania czasu wolnego młodzieży. Radna Lidia Dudziak sugerowała, aby do współpracy zaangażować kluby sportowe. Marek Ćwiek zapewnił, że galeria już podjęła rozmowy z organizacjami zajmującymi się sprawami młodzieży, jest otwarta na współpracę i tworzenie oferty dla młodzieży, co starała się robić już wcześniej. Podkreślał, że centra handlowe w całym kraju są miejscem, gdzie nastoletnia młodzież chętnie spędza czas. Radny Henryk Kania wskazywał z kolei, że nie można na galerie handlowe zrzucać odpowiedzialności za wychowanie młodzieży. Radna Marta Ciesielska pytała czy galeria ma już wiedzę skąd taka akcja i hejt na tę placówkę. Marek Ćwiek odpowiedział, że galeria współpracuje w tym zakresie z policją. Podkreślił jeszcze raz, że fala hejtu była przede wszystkim krzywdą i zagrożeniem dla młodzieży. Przewodniczący Komisji Wojciech Chudy zaapelował do mediów o weryfikowanie informacji i pojawiających się danych. W tym przypadku zdaniem radnego bardzo niebezpiecznie podkręcono emocje.

oprac. red.