grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Echa Poznańskiego Czerwca w obiektywie Lisy Larsen

Ponad 60 lat po wydarzeniach Poznańskiego Czerwca 1956 nadal odkrywamy nowe ślady tego, co działo się wtedy oraz w następnych miesiącach i latach. Najnowszym odkryciem są unikalne zdjęcia amerykańskiej fotoreporterki wykonane w pierwszą rocznicę "czarnego czwartku".

Prezentacja dr. Piotra Grzelczaka - grafika artykułu
Prezentacja dr. Piotra Grzelczaka

Amerykańska fotoreporterka Lisa Larsen (1925-1959) była jedną z pierwszych kobiet, które zdobyły światową sławę w tej dziedzinie. Latem 1957 roku przyjechała do Poznania i wykonała zdjęcia z nieoficjalnych obchodów pierwszej rocznicy Poznańskiego Czerwca. Jedno z nich zostało opublikowane wówczas w magazynie "Life", ale dopiero współcześnie, po dokonaniu digitalizacji, udało się zobaczyć wszystkie zrobione wtedy zdjęcia, w dodatku w kolorze.

Dzięki projektowi digitalizacji fotograficznych zasobów magazynu "Life", zdjęcia Lisy Larsen opisane: "Poznan riot anniversary", trafiły do sieci, gdzie odnalazł je dr Piotr Grzelczak, pracujący obecnie w Oddziałowym Biurze Badań Historycznych IPN w Poznaniu. Fotografie przedstawiają m.in. harcerzy przy grobie Romka Strzałkowskiego, rodziny i znajomych przy grobach innych ofiar Poznańskiego Czerwca. Są także zdjęcia z uroczystości kościelnych, które stały się swoistą manifestacją Poznaniaków, nie tylko w aspekcie religijnym. 

Prezentacja unikalnych zdjęć odbyła się Muzeum Powstania Poznańskiego - Czerwiec 1956, z udział uczestników wydarzeń sprzed 62 lat, przedstawicieli IPN i Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości oraz mediów. O szczegółach opowiadał dr Piotr Grzelczak. W burzliwej dyskusji, która wywiązała się po prezentacji zdjęć, podkreślano szczególnie możliwość zidentyfikowania niektórych bohaterów fotografii.

Sama Lisa Larsen zmarła dwa lata po wizycie w Poznaniu. Jej wspaniale rozwijającą się karierę przerwała choroba nowotworowa.

oprac. mat.