grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Europa w oświacie

Wydział Oświaty 2 czerwca przedstawił radnym prezentację pokazującą realizację projektów unijnych w poznańskiej oświacie.

Program Comenius - grafika artykułu
Program Comenius

Komisja Oświaty i Wychowania

Dyrektor Wydziału Oświaty Andrzej Tomczak wyjaśnił iż jest kilka rodzajów projektów ze środków europejskich, które są wdrażane w poznańskich placówkach. Są więc takie, których realizatorem jest Wydział Oświaty, następnie takie gdzie głównym podmiotem jest dana placówka oraz programy wieloletnie, w których uczestniczą poznańskie szkoły - Leonardo da Vinci, Comenius i Comenius Regio. W ramach projektów prowadzonych przez Wydział Oświaty są: Akademia Małego Poznaniaka, Klub Absolwenta oraz Spełniamy nasze marzenia. Szkoły natomiast prowadzą blisko 40 projektów unijnych, które dotyczą 13 tys. uczniów. Na szczególną uwagę zasługuje program Comenius Regio. - Współpracujemy przy jego realizacji z Węgrami w aspekcie edukacji kulturalnej i z Bułgarią w dziedzinie olimpizmu i integracji przez edukację - powiedział Andrzej Tomczak. W ramach tego programu uczestnicy z poznańskiej szkoły jeżdżą do instytucji w danym kraju, z którą podjęto współpracę. Mobilność i zdobywanie doświadczenia zagranicznego jest zasadniczą częścią tego projektu. W sumie na programy unijne wydane zostaną 22 mln 605 tys. zł, z czego Unia Europejska dofinansowuje je kwotą 20 mln zł.

W następnej części Dyrektor Wydziału Oświaty zdał relację z spotkania w Ministerstwie Edukacji, na którym zaprezentowano założenia do projektu zmian w ustawie o oświacie. Ministerstwo planuje zastąpić Centralną Komisję Egzaminacyjną nową instytucją - Inspektoratem Jakości Edukacji, którego szef będzie w randze wiceministra. Instytucja ta będzie miała również regionalne oddziały. Ma to zapewnić lepszą ocenę faktycznego stanu oświaty w Polsce. Ponad to ma zostać stworzona możliwość łączenia placówek oświatowych, tych rodzajów, które były do tej pory niemożliwe. MEN chciało by też umożliwić rodzicom posyłać do przedszkola już dzieci 2-letnie, zaś 4 i 5-latki będą objęte subwencją oświatową. Nowy rozwiązaniem będzie być może to, że aby przekazać placówkę publiczną pod zarząd organizacji pozarządowej konieczne stanie się przeprowadzenie konkursu ofert. Radni przy tej okazji powołali też skład osobowy zespołu roboczego ds. pracy nad uchwałami zmieniającymi zasady finansowania poznańskiej oświaty. Każdy klub radnych ma w nim swojego reprezentanta.

W ostatniej części radni przedyskutowali ponownie kwestię finansowania nauczycieli wspomagających w klasach integracyjnych. W zgodnej opinii ograniczenia w liczbie opłaconej obecności takich nauczycieli, jakie poczyniono w ostatnich latach mogą doprowadzić do likwidacji klas integracyjnych. Radny Przemysław Alexandrowicz sformułował więc stanowisko, które Komisja przyjęła w głosowaniu. Wyrażało ono zaniepokojenie obecnym stanem rzeczy w tej materii oraz oczekiwanie na poprawę sytuacji by docelowo było tak iż nauczyciel wspomagający jest obecny na wszystkich zajęciach w klasach integracyjnych. (jg)