grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Co z Kartą Poznaniaka?

W listopadzie radny Paweł Sowa zwrócił się z zapytaniem na jakim etapie są prace nad tzw. Kartą Poznaniaka, mającą być programem zachęcającym mieszkańców do rozliczania podatku PIT w Poznaniu. Radny pytał o zakres programu, termin jego wdrożenia w życie, koszt oraz na jakim etapie są obecnie prace nad programem.

Fort. Miasto Poznań - grafika artykułu
Fot. Miasto Poznań

Szczegółowej odpowiedzi na zapytanie radnego udzielił wiceprezydent Poznania Mariusz Wiśniewski. Projekt o nazwie Aplikacja Poznaniaka wiąże się z opracowaniem kompleksowego programu lojalnościowego dla mieszkańców Poznania, którego elementem jest uruchomienie narzędzia informatycznego o funkcjonalnościach umożliwiających nowoczesną, interaktywną oraz selektywną komunikację z mieszkańcami, a także docelowo obsługę przejazdów publicznego transportu miejskiego. Głównym celem projektu jest przygotowanie programu lojalnościowego dla mieszkańców jako motywacji do kształtowania pożądanych postaw: obywatelskiej, społecznej, gospodarczej, ekologicznej i kulturalnej, z jednoczesnym ułatwieniem użytkowania standardowych procedur urzędowych. Cele szczegółowe to m.in. zwiększenie liczby osób rozliczających podatki w Poznaniu; włączanie mieszkańców w tworzenie miasta; upowszechnienie wiedzy z zakresu związków i zależności pomiędzy miastem a mieszkańcami; zwiększenie uczestnictwa w życiu kulturalnym i społecznym miasta (w tym pomoc osobom wykluczonym).

Planowany termin włączenia aplikacji to druga połowa 2021 roku, jednak jest on uzależniony od liczby wdrażanych funkcjonalności w pierwszym etapie uruchomienia systemu. Do realizacji projektu niezbędne jest przygotowanie infrastruktury teleinformatycznej, opracowanie interfejsu użytkownika, uruchomienie narzędzi dla administratorów, prace programistyczne oraz liczne testy przedwdrożeniowe.

Koszt programu będzie ściśle uzależniony od: zestawu funkcjonalności, które ostatecznie pojawią się w aplikacji, modelu biznesowego jaki zostanie zastosowany, wyboru infrastruktury informatycznej oraz długości trwania umowy utrzymaniowo-serwisowej. Projekt będzie realizowany zgodnie z przepisami Prawa Zamówień Publicznych.

Aktualnie trwają prace nad przyjęciem docelowego modelu biznesowego przedsięwzięcia, doborem funkcjonalności oraz systemu benefitów na podstawie wcześniejszych badań i analiz. Podsumowanie prac i zaprezentowanie kompleksowej koncepcji przedsięwzięcia planowane jest na początku 2021 roku.

oprac. red.