grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Leśni wolontariusze

Zarządzeniem Dyrektora Zakładu Lasów Poznańskich powołany został Wolontariat przy ZLP. Skierowany jest do osób fizycznych, mieszkańców Poznania i okolic, którzy dobrowolnie, z własnej inicjatywy i nieodpłatnie zechcą wspierać ustawowe i statutowe zadania Zakładu Lasów Poznańskich.

Las na Dębinie, fot. Adam Suwart - grafika artykułu
Las na Dębinie, fot. Adam Suwart

Ustanowienie Wolontariatu w ZLP jest odpowiedzią na społeczną potrzebę jeszcze ściślejszej współpracy z poznaniakami w zakresie ochrony lasów i przyrody. Do współpracy ZLP zaprasza m.in.: osoby prywatne, rodziny, drużyny harcerskie, rady osiedli, klasy szkolne.

Wolontariusze będą m.in. prowadzić monitoring lasów komunalnych miasta Poznania i zgłaszać koordynatorowi wolontariatu lub leśniczym oraz inspektorom ZLP zauważone nieprawidłowości - nielegalne składowiska śmieci, uszkadzanie runa i zniekształcanie gleby, czy zagrożenia pożarowe. Będą też mogli uczestniczyć w prowadzeniu monitoringu przyrodniczego, np. inwentaryzacji gatunków roślinnych i zwierzęcych, a ponadto wspomagać Zakład Lasów Poznańskich w konserwacji i utrzymaniu infrastruktury leśnej, pracach szkółkarskich, czy odnawianiu szlaków turystycznych. Planowane są też akcje sprzątania lasów.

Spacery w lesie można więc będzie połączyć z pożytecznymi działaniami, służącymi ochronie lasów i przyrody. Wolontariusze zainteresowani współpracą z Zakładem Lasów Poznańskich będą podpisywali stosowną umowę, otrzymają też informację o zasadach wykonywania konkretnych czynności i o sposobie kontaktu z pracownikami ZLP. Dla Wolontariuszy przewidziane są liczne atrakcje, m.in. udział w festynach okolicznościowych, zajęcia z przyrodnikami i leśnikami, edukacja ekologiczna, czy sesje dendroterapii, a także zajęcia z przewodnikiem historycznym i odwiedziny w miejscach pamięci narodowej, położonych w poznańskich lasach.

Koordynatorami wolontariatu będą Łukasz Antosz (ZLP) oraz Adam Suwart (społeczny Opiekun Zabytków). Pierwsza umowa została podpisana w dniu 30.10.2020 r. z Adamem Suwartem. Szczegółowe informacje o wolontariacie wraz z plikami do pobrania znajdują się na stronie: zlp-poznan.pl. Obecnie, w związku z obowiązującym stanem epidemii i wynikającymi z niego ograniczeniami, nabór wolontariuszy będzie się odbywał drogą elektroniczną. Pytania i zgłoszenia można przesyłać na adres e-mail: zlp@zlp-poznan.pl oraz drzewa@suwart.pl.

Zakład Lasów Poznańskich opiekuje się lasami w granicach administracyjnych miasta Poznania. Ich ogólna powierzchnia wynosi ponad 4000 ha, z czego ponad 2500 ha zajmują lasy komunalne miasta Poznania. Najbardziej znane lasy poznańskie, to. min. las na Dębinie, lasy w dolinie Cybiny, a także te otaczające Jezioro Rusałka, położone w rejonie Strzeszynka, czy Lasek Marceliński. Wiele obszarów leśnych objętych jest specjalną ochroną - np. uroczyska na Dębinie mają status użytków ekologicznych, a Żurawiniec jest chroniony jako rezerwat. Zakład Lasów Poznańskich zarządza lasami zorganizowany w czterech leśnictwach (Zieliniec, Antoninek, Marcelin, Strzeszynek), złożonych ze 103 tzw. oddziałów leśnych. Prawie 160 ha zajmują drzewostany ponadstuletnie. Średni wiek drzewostanów wynosi niespełna 60 lat. W połowie są to drzewostany iglaste.

- Od pewnego czasu jako społecznicy zatroskani stanem poznańskich lasów, współpracujemy z pracownikami Zakładu Lasów Poznańskich, starając się wspólnie zaradzić takim niedobrym zjawiskom, jak zaśmiecanie lasów, niszczenie leśnej infrastruktury, rozkopywanie gruntu, ściółki, łamanie gałęzi i tym podobne - mówi Adam Suwart, społeczny opiekun zabytków, jeden z inicjatorów idei powstania wolontariatu w ZLP. - Uznaliśmy na pewnym etapie, że warto nadać tej współpracy poznańskich leśników miejskich z obywatelami formę, która pozwoli na skuteczniejsze i bardziej zorganizowane współdziałanie. Stąd idea wolontariatu. Inspiracją była dla nas m.in. prężna działalność innych wolontariatów leśnych, np. w Wielkopolskim Parku Narodowy. Cieszę się, że dyrektor ZLP przychylił się do tej inicjatywy, a pracownicy ZLP widzą w niej szanse na dobre współdziałanie z obywatelami. Działania wolontariatu będą też szansą na edukację przyrodniczą, ekologiczną i historyczną. Planujemy też wraz z ZLP powstanie w Poznaniu chyba pierwszej, jeśli idzie o Polskę, ścieżki do dendroterapii w lesie miejskim. Udział w wolontariacie będzie więc także inwestycją we własne zdrowie - podsumowuje Adam Suwart.

oprac. red.