grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

PIK działa w czasie epidemii

Osoby doświadczające przemocy w Poznaniu nie są pozostawione bez pomocy nawet w czasie epidemii i związanych z tym obostrzeń. W mieście działa Punkt Interwencji Kryzysowej, czynny całodobowo, także w okresie świąt. Oferuje nie tylko wsparcie psychologiczne i prawne, ale również pomoc lokalową. W akcję na temat możliwości wsparcia dla osób doświadczających przemocy w warunkach izolacji domowej związanej z epidemią, włączyły się również radne Miasta Poznania.

Radne: Monika Danelska, Marta Mazurek i Maria Lisiecka-Pawełczak zaangażowały się w akcję wsparcia dla osób doświadczających przemocy w warunkach izolacji domowej związanej z epidemią - grafika artykułu
Radne: Monika Danelska, Marta Mazurek i Maria Lisiecka-Pawełczak zaangażowały się w akcję wsparcia dla osób doświadczających przemocy w warunkach izolacji domowej związanej z epidemią

Sytuacja odosobnienia i stres związany z niepewnością jutra mogą się przyczyniać do wzrostu zagrożenia przemocą w domowych relacjach, szczególnie tam, gdzie do takich sytuacji dochodziło już wcześniej. W krajach, w których odosobnienie zarządzono wcześniej niż w Polsce odnotowywano nawet trzykrotny wzrost zgłoszeń aktów przemocy domowej w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku. Wiele osób (zwłaszcza kobiet i dzieci) doznających przemocy może pomyśleć, że w czasie, gdy wszystkie działania są skoncentrowane na walce z COVID-19, wsparcie w tym zakresie wygasło. Nie są jednak pozostawione same sobie.

W Poznaniu działa Punkt Interwencji Kryzysowej, czynny całodobowo, także w okresie świąt. PIK współpracuje ze służbami miejskimi - policją, strażą miejską, strażą pożarną, pogotowiem ratunkowym oraz instytucjami i organizacjami pomocy społecznej. Oferuje nie tylko wsparcie psychologiczne i prawne, ale również pomoc lokalową. PIK udziela pomocy psychologicznej i prawnej. Wspiera w takich sytuacjach, jak przemoc w rodzinie, napad, gwałt, wypadek komunikacyjny, pożar, utrata osobista czy kryzys uzależnień. Pomoc udzielana jest bezpłatnie.

Pomoc w Punkcie Interwencji Kryzysowej można uzyskać:

- pod numerami telefonu: 61 835 48 65 i 61 835 48 66

- oraz pod adresem email: pik@m.poznan.pl

W akcję na temat możliwości wsparcia dla osób doświadczających przemocy w warunkach izolacji domowej związanej z epidemią, włączyły się również radne Miasta Poznania: Monika Danelska - przewodnicząca Komisji Współpracy Lokalnej, Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego; Marta Mazurek - wiceprzewodnicząca Komisji Oświaty i Wychowania oraz Maria Lisiecka-Pawełczak - Przewodnicząca Komisji Rodziny, Polityki Społecznej i Zdrowia.

Radne zgłosiły potrzebę i zadeklarowały wsparcie dla stworzenia strony w ramach serwisu poznan.pl/koronawirus, informującej o wszystkich możliwościach uzyskania wsparcia w sytuacji przemocy. Wspierają także przygotowanie dodatkowych miejsc pobytu dla kobiet i dzieci pokrzywdzonych przemocą. Istnieją sytuacje, gdy rozmowa telefoniczna jest niemożliwa ze względu na obecność oprawcy w mieszkaniu, w związku z tym radne wspierają również prace nad stworzeniem możliwości nawiązania kontaktu w inny sposób.

oprac. red.