grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Uwaga na drzewa na placu budowy!

Radna Halina Owsianna zwróciła w interpelacji uwagę na postępowanie z drzewami w czasie prowadzonych mieście remontów, modernizacji i przebudów. Zauważyła, że w wielu przypadkach zabezpieczenie cennych drzew jest prowadzone niedbale, "na pokaz" lub robione jest za późno, gdy pień lub korzenie już zostaną uszkodzone. W odpowiedzi na interpelację, zasady i procedury zabezpieczania drzew przypomniał wiceprezydent Jędrzej Solarski.

Drzewo w belkowaniu ochronnym, Fot. Biuletyn Miejski - grafika artykułu
Drzewo w belkowaniu ochronnym, Fot. Biuletyn Miejski

Radna napisała w interpelacji, że otrzymuje wiele sygnałów od mieszkańców troszczących się o drzewa rosnące w mieście, nawet o pojedyncze sztuki. Zwracają oni uwagę, że bardzo często, w przypadku remontów ulic, placów czy chodników, zabezpieczenie drzew wykonywane jest niedbale, prowizorycznie, "fasadowo", czyli na pokaz lub nie ma go wcale. Mieszkańcy przysyłają radnej zdjęcia, (dołączone do interpelacji) dokumentujące brak dbałości o drzewa, odsłonięcie i naruszenie korzeni, składowanie materiałów budowlanych w wykopach, brak ogrodzeń i zabezpieczeń pnia.

Radna prosi w swojej interpelacji o większą troskę o drzewa rosnące na placach budów i skłonienie wykonawców do poświęcenia większej uwagi tej kwestii, a także o zabezpieczanie, ogradzanie, nieskładowanie materiałów i niekaleczenie korzeni oraz ich zakrywanie. Zwraca uwagę, że odsłonięte na krótko korzenie wysychają. Radna pyta: "gdzie są ustalenia, co do ochrony? Gdzie i co robią inspektorzy?" Dodaje też, że  efekty uszkodzenia drzew pojawiają się często po kilku latach, dlatego dbałość o nie jest tak istotna.

Wiceprezydent Jędrzej Solarski w odpowiedzi napisał, że zasadą przy prowadzaniu inwestycji jest zachowanie istniejących drzew z wyjątkiem obumarłych, kolizyjnych i będących w złym stanie. W celu ochrony drzew przygotowywane są projekty zieleni, które zakładają, że cała roślinność znajdująca się w obrębie inwestycji i nieprzeznaczona do usunięcia, jest przez wykonawcę zabezpieczana przed uszkodzeniem. Zabezpieczenie zieleni odbywa się poprzez ustawienie ogrodzenia panelowego, ogrodzenia z siatki leśnej, bądź odeskowanie, jeśli nie ma możliwości ogrodzenia grupy roślin ze względu na sposób organizacji placu budowy.

Wszystkie prace związane z zabezpieczeniem roślinności na placu budowy (ogradzania, odeskowanie pni, podwiązanie gałęzi, wytyczenie tymczasowych dróg technologicznych) są wykonywane przed rozpoczęciem prac budowlanych, w tym prac przygotowawczych i rozbiórkowych. Prace zabezpieczające odbierane są przez Inspektora Nadzoru Terenów Zieleni. Zakończenie prac związanych z zabezpieczaniem zieleni jest potwierdzane protokołem sporządzanym i podpisywanym przez Inspektora Nadzoru Terenów Zieleni. Rozpoczęcie robót budowlanych jest możliwe dopiero po protokolarnym potwierdzeniu zakończenia prac związanych z zabezpieczeniem roślin na terenie budowy.

Dodatkowo Inspektor Nadzoru Terenów Zieleni każdorazowo dokonuje przeszkolenia wszystkich pracowników oraz kierowników robót branżowych w zakresie metod ochrony i zabezpieczenia zieleni istniejącej. Kontroluje on także przebieg prac w zakresie układania sieci podziemnych i weryfikuje ich zgodność z projektem. Solarski dodał, że na terenach zieleni nie zezwala się w trakcie prowadzenia inwestycji na wylewanie jakichkolwiek pozostałości pobudowlanych, składowania urobku i zdegradowanej ziemi. Zgodnie z zapisami projektów i umów do obowiązków wykonawcy należy dopilnowanie, aby w zasięgu strefy korzeniowej wszystkich drzew (czyli w zasięgu ich koron i w odległości 3 m od obrysu korony): nie tworzono placów składowych i dróg dojazdowych, nie składowano materiałów budowlanych, nie jeździł sprzęt mechaniczny, nie zaszły zmiany poziomu gruntu, prace ziemne w obrębie korzeni nie były planowane w okresie wegetacji roślin, a szczególnie w pełni lata, czasowe wykopy na instalacje prowadzone były ręcznie i w możliwie krótkim okresie czasu, nie wykonywano wykopów liniowych w obrębie rzutu korony przy użyciu sprzętu zmechanizowanego (nie dotyczy prac związanych z budową układu jezdnego).

Jeżeli wykonawca podczas prowadzenia robót budowlanych uszkodzi zieleń przewidzianą do zachowania (w tym zieleń znajdującą się w sąsiedztwie inwestycji) jest zobowiązany do odtworzenia zniszczonej zieleni lub naprawy szkód. Ponosi on pełną odpowiedzialność karną i finansową za powstałe zniszczenia. Ponadto zobowiązany jest do odtworzenia uszkodzonej zieleni oraz wykonywania na uszkodzonych roślinach zabiegów "rehabilitacyjnych" przez okres trzech lat.

Wiceprezydent zapewnił, że uwagi i spostrzeżenia zgłaszane przez mieszkańców w zakresie niedostatecznej ochrony zieleni podczas realizacji inwestycji są weryfikowane bez zbędnej zwłoki. Dodał, że firmy realizujące wskazane w interpelacji inwestycje, zostaną zobligowane do zwiększenia środków ochrony oraz skrócenia do minimum czasu wykonywania prac w pobliżu zieleni.

oprac. red.

Zobacz więcej: