grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Uwaga na korzenie drzew!

Radny Łukasz Kapustka zwrócił się w formie interpelacji z pytaniem o zniszczenia systemów korzeniowych drzew, do których dochodzi w czasie trwającej przebudowy Ronda Rataje. Sprawę zgłosili mieszkańcy Rataj.

Drzewo na placu budowy w rejonie Ronda Rataje, fot. RMP - grafika artykułu
Drzewo na placu budowy w rejonie Ronda Rataje, fot. RMP

Radny otrzymał informację, że w czasie prac dokonano zniszczeń systemów korzeniowych wieloletnich drzew. Uszkodzono je szpadlem lub odsłonięto, nie zastosowano wygrodzeń roślin. Radny zauważa, że zniszczenie systemów korzeniowych doprowadzi do uschnięcia drzew, co wymusi ich wycinkę w późniejszym czasie, a chodzi o drzewa, których nie przeznaczono do wycinki.

Radny prosi o interwencję, która spowoduje zaprzestanie niszczenie systemów korzeniowych i chce otrzymać odpowiedzi na pytania: czy wykonawca został zobowiązany do zabezpieczenia drzew, które nie podlegają wycince, jakie to były wytyczne i w ilu przypadkach doszło do uszkodzenia systemu korzeniowego drzew.

Odpowiedzi na interpelację udzielił wiceprezydent Mariusz Wiśniewski, który wyjaśnił, że przy przebudowie Ronda Rataje głównym celem projektanta zieleni było zachowanie istniejących drzew z wyjątkiem obumarłych, kolizyjnych i w złym stanie - tak, aby stanowiły integralną część kompozycji. W celu ochrony pozostawionych drzew został przygotowany projekt branży zieleni, który został uzgodniony z Zarządem Dróg Miejskich.

Projekt ten zakłada, że cała roślinność istniejąca - znajdująca się w obrębie inwestycji i nieprzeznaczona do usunięcia - jest zabezpieczona przed uszkodzeniem przez wykonawcę przebudowy. Zabezpieczenie odbywa się poprzez ogrodzenie panelowe na blokach betonowych, ogrodzenie z siatki leśnej bądź odeskowanie (jeśli nie ma możliwości ogrodzenia grupy roślin ze względu na organizację placu budowy). Wszystkie prace związane z zabezpieczeniem roślin na placu budowy (ogrodzenia, odeskowania pni, podwiązania gałęzi, wytyczenie tymczasowych dróg technologicznych) są wykonywane przed rozpoczęciem prac budowlanych oraz odbierane przez Inspektora Nadzoru Terenów Zieleni, a ich zakończenie jest potwierdzone protokołem sporządzonym i podpisanym przez Inspektora. Rozpoczęcie robót budowlanych jest możliwe dopiero po protokolarnym potwierdzeniu zakończenia prac związanych z zabezpieczeniem roślin na terenie budowy.

Poza tym, Inspektor Nadzoru Terenów Zieleni każdorazowo zobowiązany jest do przeszkolenia wszystkich pracowników oraz kierowników robót branżowych w zakresie metod ochrony i zabezpieczenia zieleni istniejącej. Inspektor na bieżąco kontroluje przebieg prac związanych z układaniem sieci podziemnych i weryfikuje ich zgodność z projektem. Zgodnie z projektem i umową w zakresie wykonawstwa i nadzoru, wykonawca nie może
w zasięgu strefy korzeniowej drzew (tj. w zasięgu ich koron i w odległości 3 m od obrysu korony):

  • sytuować placów składowych i dróg dojazdowych,
  • składować materiałów budowlanych,
  • poruszać się sprzętem mechanicznym,
  • dokonywać zmiany poziomu gruntu.

Wiceprezydent poinformował, że 28 października odbyła się lustracja terenu budowy (przy udziale Inżyniera Kontraktu) ukierunkowana na jakość wykonania zabezpieczeń drzew i krzewów na terenie inwestycji. Z uzyskanych informacji wynika, że nie więcej niż w pięciu przypadkach został nieplanowo odsłonięty system korzeniowy drzew. W tym wypadkach korzenie zostały fachowo zabezpieczone i planowane jest utrzymanie prawidłowej wegetacji wszystkich drzew z odsłoniętymi korzeniami. W celu nadzoru nad prawidłowym zabezpieczeniem oraz bieżącą kontrolą stanu zieleni na terenie inwestycji, cyklicznie prowadzone są spotkania, wizje lokalne oraz konsultacje z kierownictwem robót branży zieleń oraz Wydziałem Terenów Zieleni Zarządu Dróg Miejskich.

oprac. red.

Zobacz więcej: