grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Jak turyści oceniają Poznań

Poznań jest ciekawym i pełnym zabytków miastem - podkreślano wielokrotnie podczas wspólnego posiedzenia Komisji Kultury Fizycznej i Turystyki oraz Komisji Rewitalizacji.

Fot. C. Omieljańczyk - grafika artykułu
Fot. C. Omieljańczyk

Komisja Kultury Fizycznej i Turystyki

Komisja Rewitalizacji

Obecni na posiedzeniu przewodnicy turystyczni zwracali jednocześnie uwagę, że trzeba zrobić wszystko, by turyści nie przyjeżdżali do Poznania tylko na kilka godzin - jak to ma miejsce obecnie - ale by chcieli zostać w naszym mieście dłużej, a później wracali do Poznania i zachęcali do przyjazdu do niego innych. Jak mówili, Poznań jest "nieobliczalny" - w trakcie imprez targowych ceny za pokój w hotelach wzrastają tak bardzo, że biura podróży organizujące wycieczki do Poznania zmuszone są do rezerwowania noclegów dla swoich klientów w innych miastach. A to przecież, w ocenie przewodników, nie jest dobrym rozwiązaniem dla miasta. Turysta powinien zostać w nim na noc, bo wtedy skorzystają na tym zarówno hotele, jak i restauracje, muzea, teatry i inne placówki kulturalne. Poza tym potrzebne jest jakieś wieczorne wydarzenie, które pozwoli wypełnić czas tym turystom, którzy jednak zdecydują się zostać w Poznaniu do następnego dnia.

Postulowano, by Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego udostępnione zostało dla zwiedzających wcześniej, niż zaplanowano w harmonogramie. Początek zwiedzania Ostrowa zaplanowano na Śródce, gdzie ma powstać parking dla autokarów turystycznych. Dlaczego - pytano - akurat w tym miejscu, a nie na przykład w pobliżu badanego przez archeologów dawnego pałacu książecego koło Katedry, co byłoby dla turystów większą atrakcją?

Jak wyjaśniał zastępca prezydenta Poznania Tomasz J. Kayser, otwarcie ICHOT zaplanowano na koniec maja i jest to najwcześniejszy możliwy termin. Zresztą jego przyspieszanie nie jest uzasadnione. ICHOT będzie gotowy na przyjęcie gości w maju przyszłego roku, ale możliwe jest również to, że niektóre prace, związane z na przykład wyposażaniem niektórych sal ekspozycyjnych, będą trwały dłużej.

Przewodnicy zabierający głos w dyskusji mieli wiele pomysłów, jak poprawić wizerunek Poznania wśród turystów. Wiele z nich zgłaszali zresztą już wcześniej. To nie tylko zadbanie o czystość i porządek na ulicach najczęściej odwiedzanych przez turystów, czy uzupełnienie rozkładów jazdy MPK o informacje w języku angielskim. To także uporządkowanie kwestii nielegalnego parkowania. Obecnie turyści zmuszani są nierzadko do przeciskania się między nieprawidłowo zaparkowanymi samochodami, zastawiającymi śródmiejskie chodniki. Piesi w ogóle powinni mieć w śródmieściu więcej stref wolnych od ruchu samochodowego. Warto też oznaczyć obiekty na Trakcie Królewsko-Cesarskim, udostępnić je zwiedzającym (teraz zdarza się, że wycieczka dociera do jakiegoś zabytkowego kościoła, który jest zamknięty dla turystów) i wydłużyć czas funkcjonowania niektórych miejsc godnych zobaczenia. W większym stopniu należałoby promować możliwość zwiedzania Stadionu Miejskiego. Jak przypominał przewodniczący Komisji Kultury Fizycznej i Turystyki Jakub Jędrzejewski, na całym świecie coraz popularniejsze staje się zwiedzanie obiektów sportowych zwykle niedostępnych dla turystów.

Przewodnicy chcieliby móc zaprowadzić turystów na przykład do Ratusza lub Fary także w godzinach wieczornych.

Trzeba też podjąć starania na rzecz wpisania poznańskich zabytków na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dzięki temu ranga miasta bardzo by wzrosła na turystycznej mapie świata, a przykłady znacznie mniejszych miejscowości pokazują, że zainteresowanie turystów możliwością odwiedzenia w Poznaniu obiektów znajdujących się na Liście UNESCO - również. Trzeba też pomyśleć o tematycznych wystawach dla grup na przykład z Niemiec. W dziejach Poznania wiele było wydarzeń, o których można byłoby opowiedzieć właśnie niemieckim turystom. Trzeba się przygotować także na to, że już wkrótce, dzięki oddaniu kolejnego odcinka autorstray, skróci się czas przejazdu z Berlina do Poznania. Stolica Wielkopolski powinna się do tego przygotować i zadbać o to, by Berlińczycy chcieli odwiedzać poznańskie zabytki.

Problemem jest też oprowadzanie wycieczek przez nieuprawnione osoby. O skalę tego zjawiska pytał przewodniczący Jakub Jędrzejewski. O tym, że jest to rzeczywiście problem, świadczą kontrole prowadzone przez Urząd Marszałkowski. Radny Marek Sternalski pytał, w jaki sposób Poznań przygotowuje promocję swoich walorów turystycznych, miejsc szczególnie wartych zobaczenia, przed mistrzostwami EURO 2012. Jak wyjaśniał Borys Fromberg, zastępca dyrektora Biura Promocji Miasta, UEFA zobowiązało miasta-gospodarzy EURO 2012 do opracowania niezbędnych materiałów promocyjnych. Takie materiały powstaną również w Poznaniu.

Przewodniczący Komisji Rewitalizacji Mariusz Wiśniewski zapewniał, że radni będą przyglądać się, jak rozwiązywane są problemy dotyczące sprzątania ulic i chodników w centrum czy parkowania w niedozwolonych miejscach. Przykłady wskazywano już zresztą podczas niedawnego posiedzenia, kiedy radni wraz z przedstawicielami miejskich służb udali się na wizję lokalną i oglądali śródmiejskie ulice i place. Uzasadnione jest też uspokajanie ruchu w śródmieściu, czemu służyć będzie m.in. wprowadzenie Strefy 30. Lista postulatów i propozycji, o których była mowa podczas spotkania, przekazana zostanie Prezydentowi Poznania. (co)