grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Estrada Poznańska - otwarta na mieszkańców i nowe pomysły

Nowe projekty muzyczne, filmowe, performatywne, otwartość na mieszkańców - to pomysły Estrady Poznańskiej, z którymi zapoznali się radni z Komisji Kultury i Nauki.

Fot. Mateusz Malinowski - grafika artykułu
Fot. Mateusz Malinowski

Była to pierwsza wizyta radnych w Estradzie Poznańskiej od czasu objęcia stanowiska dyrektora przez Małgorzatę Kempę. Pracownicy Estrady zaprezentowali działalność instytucji, plany na najbliższą przyszłość i nowe pomysły.

- Chcemy być mobilni i ze swoimi projektami wychodzić w miasto, do takich dzielnic jak na przykład Piątkowo, Smochowice, Kobylepole, których mieszkańcy nie bywają często w centrum. To ma być akupunktura kulturą - mówiła Małgorzata Kempa przedstawiając swoją ideę funkcjonowania instytucji.

Dyrektor Muzyczny Estrady Michał Wiraszko chciałby stworzyć studio nagrań, które docelowo miałoby się mieścić w pomieszczeniach piwnicznych, w których odbyło się posiedzenie Komisji. Inny pomysł to stworzenie oficyny wydawniczej - partnerskiej w zakresie promocji i dystrybucji wielu firm wydawniczych.

Program performatywny Estrady zakłada poszukiwanie idei teatralności, produkcję własnych wydarzeń, jak i prezentację gotowych spektakli z Polski i Europy. Wyzwaniem jest przyciągnięcie poznańskiej publiczności, również tych, którzy z teatrem wcześniej nie mieli kontaktu. W planach również nawiązanie współpracy z poznańskimi twórcami oraz uznanymi festiwalami teatralnymi.

Ważnym obszarem działania Estrady jest film i kino. Flagowy produkt Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych ANIMATOR odbędzie się w tym roku po raz dziesiąty (7-13 lipca). Ambitne plany ma Kino Muza, które chce stworzyć dwie nowe sale na piętrze. Jest też pomysł uruchomienia Silent Cinema - oglądanie w słuchawkach filmu na tarasie, gdzie obraz wyświetlany jest na ścianie sąsiedniego budynku. Po raz pierwszy zorganizowano seans filmowy, na który widzowie mogli przyjść ze swoimi psami. W sierpniu druga edycja festiwalu (NIC) TU SIĘ (NIE) DZIEJE. Swoją działalność zamierza poszerzyć Poznań Film Commission. W Estradzie utworzono Dział Filmowy, w ramach którego mają być organizowane m.in. warsztaty filmowe (dla dzieci, młodzieży, studentów) i kursy specjalistyczne (scenariuszowe, operatorskie, montażowe, reżyserskie).

Estrada zarządza przestrzenią Starego Rynku i placu Wolności. To duże wyzwanie ze względu na zainteresowanie tymi miejscami przez organizatorów rozmaitych wydarzeń. W ramach Projektu Centrum pracownicy Estrady na bieżąco prowadzą wizje lokalne reagując na każde wezwanie i utrzymując kontakt ze służbami miejskimi. Spotykają się z podmiotami prowadzącymi działalność gospodarczą lub zainteresowanych organizacją wydarzeń. Celem Estrady jest uatrakcyjnienie tej przestrzeni poprzez zwiększenie liczby miejsc odpoczynku, rekreacji, odbioru kultury.

Wreszcie pilotażowy projekt ESTRADA OTWARTA ma na celu wspieranie lokalnego środowiska twórców, animatorów, organizacji pozarządowych i grup nieformalnych zajmujących się różnymi dziedzinami kultury i sztuki. W każdy poniedziałek i wtorek Estrada otwiera dla mieszkańców Scenę na Piętrze i Galerię Oko/Ucho. Bezpłatnie, po wcześniejszym zgłoszeniu, można w nich organizować próby muzyczne, teatralne, warsztaty, spotkania. Estrada udostępnia sprzęt nagłośnieniowy, światło, projektory. Podstawową potrzebą jest modernizacja przestrzeni; Sceny na Piętrze, piwnicy, galerii i foyer.

- Przed nami wiele pracy, ale jedno jest pewne: warto ją wykonać dla mieszkańców naszego miasta - mówi dyrektor Małgorzata Kempa.

Mateusz Malinowski 

Zobacz także: