grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Program mieszkaniowy z pozytywną opinią radnych

Miasto po szerokich badaniach i konsultacjach społecznych przygotowało dokument Polityka Mieszkaniowa Miasta Poznania na latach 2017-2027.  To uchwała, która wyznaczać ma kierunki i narzędzia działania władz miasta w obszarze zapewniania potrzeb mieszkaniowych mieszkańców.

fot. J. Gładysiak - grafika artykułu
fot. J. Gładysiak

Przygotowanie dokumentu Polityka Mieszkaniowa Miasta Poznania na latach 2017-2027 poprzedziło obszerne badanie, które zostało zrealizowane przez Centrum Polityk Publicznych Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, a później diagnoza i sama polityka została skonsultowana z jednostkami miejskimi, organizacjami społecznymi i mieszkańcami.

Dokument wśród swoich celów przewiduje poprawę dostępności lokali mieszkalnych i socjalnych dla osób o najniższych dochodach. Poprawę jakości zamieszkania w lokalach komunalnych. Następnie zwiększenie atrakcyjności Poznania jako miejsca zamieszkania dla osób o średnich i wyższych dochodach. Wreszcie celem jest precyzyjna identyfikacja i wsparcie osób borykających się z trudnościami mieszkaniowymi.

Mają temu służyć proponowane narzędzia. Wśród nich jest zwiększanie liczebności lokali socjalnych, zagospodarowanie pustostanów, poprawa stanu technicznego istniejących mieszkań, uruchomienie Miejskiego Biura Najmu. Narzędziem ma być także udział w programie "Mieszkanie Plus", mieszkania od PTBS czy wykup lokali komunalnych.

Po wprowadzeniu ostatnich poprawek przez urzędników radni z Komisji Gospodarki Komunalnej i Polityki Mieszkaniowej zaopiniowali program pozytywnie. Opinię pozytywną uzyskały też zmiany w zasadach wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu miasta Poznania. Urząd rok temu wprowadził nowe kryteria przyznawania mieszkań, teraz po roku korygowane są przepisy, które się nie sprawdziły oraz dodawane te których zabrakło.

Jan Gładysiak