grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Strategia w częściach

Radni mieli dyskutować o aktualizacji strategii rozwoju miasta 2020+, ale okazało się, że dokument jest jeszcze niekompletny, co spotkało się z niezadowoleniem radny, bo trudno im było dyskutować. Radni wyrażają jednak niepokój, że o sporcie w nowej strategii jest bardzo mało, przynajmniej w tych materiałach już dostępnych.

fot. Poznan Film Commission - grafika artykułu
fot. Poznan Film Commission

Wydział Rozwoju Miasta zaprezentował radnym z Komisji Kultury Fizycznej i Turystyki aktualizację strategii rozwoju Poznania 2020+. Z racji, że było to posiedzenie komisji tematycznej miano zaprezentować tę część strategii dotyczącą rozwoju sportu w Poznaniu.

Z tym jednak był problem, bo Wydział Rozwoju nie dostarczył radnym materiałów do zapoznania się, a ci którzy materiały mieli, dowiedzieli się, że strategia jest jeszcze niekompletna. Dlatego dyskusja między radnymi, a autorami strategii była mocno utrudniona, mimo to radni wyrazili swoje zdanie.

Radna Lidia Dudziak pytała co takiego się stało, że musimy zaktualizować obecną strategię rozwoju miasta do roku 2030. Przewodniczący Rady Miasta Grzegorz Ganowicz zauważył natomiast, że grupy mieszkańców, które brały udział w konsultacjach mogą być niereprezentatywne, ponad to nowy dokument nie ma układu hierarchicznego, przez co trudno w dokumencie się połapać. - Przy takim podejściu powstał dokument, który jest bardzo ładnie opakowany, ale on operuje słowami - kluczami modnymi obecnie w debacie, jednak ich rozwinięcie może prowadzić na manowce - podsumował Grzegorz Ganowicz. Radny Tomasz Kayser też zabrał głos : Strategia musi być aktualizowana i odbrze, że to się dzieje. Jednak strategia rozwoju miasta to nie może być strategia tego kto jest aktualnie u władzy, ale tworzy się ją w oparciu o badania oczekiwań mieszkańców - zauważył radny. Joanna Frankiewicz, przewodnicząca komisji, przypomniała natomiast, że radni alarmowali przy powołaniu Rady Mentorów, która pracowała nad strategią, że brakuje wśród jej członków osób związanych ze sportem. Teraz - zdaniem radnej, widać że ten brak takich osób ma swoje skutki w powstającym dokumencie, w którym o sporcie jest niewiele.

Głos zabrał też Tomasz Lewandowski, zastępca prezydenta: ubolewam, z powodu tych niedogodności w postaci braku materiałów i przepraszam za nie w imieniu prezydenta. Natomiast musimy pamiętać, że metodologia tej projektowanej strategii jest inna niż do tej pory się przyzwyczailiśmy, jest interdyscyplinarność. Nie ma wielu sfer, które do tej pory były obecne w takich dokumentach. Uwagi radnych przekażę dyrektor Wydziału Rozwoju - obiecał zastępca prezydenta.

Przedstawiciele Wydziału Rozwoju poinformowali, że dokument dopiero powstaje i to co zaprezentowano radnym to dopiero jego główna część, która będzie miała rozwinięcie szczegółowe. W myśli projektu wstępnego Poznań strategii 2020+ w roku 2030 to będzie miasto skomunikowanych zielonych osiedli posiadających wyjątkowy charakter. Jego mieszkańcy  to ludzie zaangażowani i przedsiębiorczy będący zadowoleni z życia w Poznaniu. Celem znowelizowanej strategii ma być: zielone mobilne miasto, nowoczesna przedsiębiorczość, osiedla o wyjątkowym charakterze, globalna lokalność, wspólnotowość i dialog społeczny. Strategia po nowelizacji ma być przyjęta w grudniu tego roku przez Radę Miasta.

Jan Gładysiak/ biuletyn.poznan.pl