grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Nowe stawki dla ogródków

  • XVII Sesja Rady Miasta Poznania

Na Sesji w dniu 30 sierpnia radni uchwalili nowe strefy i stawki za wystawiane w sezonie letnim ogródki, zgodzili się także na zaproponowane regulacje w zakresie dzierżawy Stadionu Miejskiego.

W pierwszym punkcie sesji radny Tomasz Lewandowski w imieniu klubu radnych Sojuszu Lewicy Demokratycznej, któremu szefuje, wygłosił oświadczenia. Radni SLD sprzeciwiają się polityce władz Miasta, a w szczególności działaniom Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych, zmierzających do eksmisji kilkuset rodzin z lokali komunalnych, braku działań wobec wzrastającej liczby pustostanów oraz planów budowy osiedla kontenerów socjalnych. Następnie przystąpiono do przedstawiania i głosowania nad projektami uchwał z porządku sesji. Jako pierwszy uchwalono projekt o utworzeniu 32 zamkniętych obwodów do głosowania m.in. w szpitalach i domach studenckich. Następnie Miejska Pracownia Urbanistyczna przedstawiła szereg projektów miejskich planów zagospodarowania przestrzennego. Pierwszy dotyczył rejonu Północno - Zachodniego Klina Zieleni - Krzyżowniki Północ. Następny dotyczył obszaru ulic Koszalińskiej i Hezjoda i ma zakładać uwzględnienie przystanku kolejowego i przejścia przez tory. Dalej rejon Jeżyce-Północ, gdzie jak referował radny Łukasz Mikuła, jest pilna konieczność ochrony obszaru przed inwestycjami mieszkaniowymi burzącymi charakter dzielnicy. W dalszej części uchwalono mpzp dla rejonu ul. Piątkowskiej i Juraszów, gdzie planowane są w najbliższym czasie inwestycje budowlane m.in. świątynia Kościoła Zielonoświątkowców. Uchwalono także mpzp dla Ławicy, w rejonie gdzie do tej pory planu nie było. Dzięki temu będzie chroniony zabytkowych Folwark Edwardowo. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego został też uchwalony dla rejonu Sypniewo, gdzie ochroni istniejącą tam zabytkową aleję kasztanowców. Przed budynkami wielorodzinnymi będzie chronił natomiast mpzp dla Podolan-Północy, na który dominuje zabudowa jednorodzinna. Swój projekt mpzp zgłosił także klub radnych Platformy Obywatelskiej dotyczący Starego Rynku i ul. Wrocławskiej. Referował go radny Krzysztof Skrzypiński, który wyjaśnił, iż zmiany w planie dla tych obszarów są konieczne, aby uregulować tam kwestie ogródków i małej architektury. Część radnych wyraziła jednak zdziwienie, że objęta nim jest oprócz Starego Rynku tylko ul. Wrocławska, a inne ulice Starego Miasta na których już stoją ogródki - nie. Autorzy wyjaśnili, iż to dopiero początek zmian, a są one konieczne ze względu na planowane na wiosnę stworzenie deptaku na ul. Wrocławskiej. Projekt poprał także prezydent Ryszard Grobelny, który zapowiedział, iż to początek zmian na obszarze Starego Miasta, rozwiązujących jego problemy, także estetyczne czemu będzie służył m.in. katalog mebli miejskich.

W następnej części odbyła się dyskusja nad projektem radnego Łukasza Mikuły odnośnie zmiany uchwały ustalające wysokość stawek opłat za zajęcie pasa drogowego dróg publicznych. Zanim do tego doszło radny Szymon Szynkowski vel Sęk, zaznaczył iż radny Tadeusz Dziuba złożył podobny projekt uchwały znacznie wcześniej, dziwi więc fakt, że to projekt radnego Mikuły jest pierwszy poddany debacie. Następnie autor projektu Łukasz Mikuła zaprezentował zapisy nowych regulacji wedle których Poznań podzielono by na strefy:

  • strefa staromiejska: Solna, Wolnica, Małe Garbary, Garbary, Podgórna, Aleje Marcinkowskiego (stawka opłaty za zajęcie 1 m² za 1 dzień - 1,00 zł);
  • strefa śródmiejska: Podgórna, Garbary, Strzelecka, Królowej Jadwigi, Matyi, Most Dworcowy, Roosevelta, Nowowiejskiego, Solna, Aleje Marcinkowskiego (stawka opłaty za zajęcie 1 m² za 1 dzień - 0,80 zł);
  • strefa pośrednia - obejmuje obszar przylegający do strefy staromiejskiej i śródmiejskiej: Hetmańska, Żegrze, Chartowo, Dymka, Browarna, Świętopełka Bałtycka, Lechicka, Witosa, Niestachowska, Żeromskiego, Przybyszewskiego, Reymonta z tymi ulicami (stawka opłaty za zajęcie 1 m² za 1 dzień - 0,60 zł);
  • strefa peryferyjna - obejmuje obszar pomiędzy strefą pośrednią a granicą miasta Poznania (stawka opłaty za zajęcie 1 m² za 1 dzień - 0,40 zł).

Plany strefy tak poprowadzono by Śródka była w najtańszej z nich. Inne zapisy dotyczyć będą poznańskich targowisk gdzie stawka miała by wynosić 0,10 gr dziennie za m2. Uchwała weszła by w życie z początkiem przyszłego roku, zaś jej celem będzie stymulowanie zagospodarowania poznańskich ulic ogródkami gastronomicznym i przez to ich ożywienie i przywrócenie mieszkańcom. Radny Tadeusz Dziuba, którego projekt miał być omawiany jako następny, sformułował poprawkę wprowadzającą stawki z jego projektu do projektu radnego Mikuły. Miały one być dużo niższe i wynosić odpowiednio dla I strefy 0,65 gr, II-0,50 gr, III- 0,40 gr, IV- 0,35 gr, Rada w głosowaniu odrzuciła tę poprawkę i podjęła uchwałę w niezmienionej wersji, zaś radny Dziuba wycofał swój projekt uchwały. Radni przyjęli też wspólne stanowisko do Prezydenta Miasta, aby ujednolicić stawki na obszarach, gdzie decyduje o nich prezydent. Kolejnym punktem sesji było nadanie nazw ulic na budowanym węźle drogowym przy Termach Maltańskich, przedstawił je dyrektor Geopozu Andrzej Krygier. Według propozycji Geopozu ulica odchodząca od ul. Warszawskiej w kierunku term, miała by nosić nazwę ul. Trockiej, jednak w wyniku poprawki radnego Michała Grzesia, Rada nadała jej nazwę ul. Termalnej. Uchwalono następnie zmiany w zasadach gospodarowania nieruchomościami Miasta Poznania, dzięki którym m.in. przyszły operator Stadionu Miejskiego w przypadku, gdyby POSiR stracił prawo trwałego zarządu stadionu, to on nie traci w ten sposób prawa dzierżawy obiektu. Dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego Rafał Kupś, przedstawił następny projekt uchwały, dotyczył on porozumienia międzygminnego z Gminą Komorniki odnośnie integracji linii autobusowych. W jej efekcie ZTM zostanie organizatorem transportu na linii 701 i 702, którymi staną się aktualne 117 i 117bis, a Komorniki i Wiry wejdą w obszar strefy B. ZTM przygotował także zmiany w przebiegu innych linii, które organizuje, by zapewnić lepszy transport Luboniowi oraz  Wirom i Komornikom. Rada uchwaliła także darmowe przejazdy dla uczestników wydarzeń Polskiej Prezydencji, które będą odbywać się w Poznaniu.

Następnie Rada Miasta podjęła szereg uchwał umożliwiających realizację projektów ze środków unijnych w ramach programu Kapitał Ludzki. Będą to szkolenia i kursy podnoszące kwalifikacje dla szkół zawodowych , specjalnych , techników i Poznańskiego Centrum Edukacji Ustawicznej i Praktycznej. Zaakceptowano także w kolejnych uchwałach przedstawione wnioski o stworzenie kasyn na terenie Poznania, oraz dostosowano do zmian ustawowych uchwały o miejskich obligacjach i kredytach długoterminowych. Rada Miasta przyjęła w następnej kolejności stanowisko, w którym radni apelują do Sejmu RP o pilne uchwalenie ustawy rewitalizacyjnej , niezbędnej zdaniem autora stanowiska Mariusza Wiśniewskiego, do skutecznych działań rewitalizacyjnych w polskich miastach. W kolejnym punkcie dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Maria Remiezowicz przedstawiała Radzie "Miejski Program Przeciwdziałania Przemocy na lata 2011-2020". Jego przyjęcie oznaczać będzie kontynuację i rozwój dotychczasowych działań Miasta koordynowanych przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. Powołano następną uchwałom skład personalny Miejskiej Rady Seniorów, z ramienia Rady Miasta łącznikiem z tym ciałem będzie radna Maria Nowicka. Na koniec Rada Miasta odrzuciła projekt uchwały radnego Szymona Szynkowskiego vel Sęka w sprawie zapewnienia odrębnej obsługi prawnej Radzie Miasta. Zdaniem autora jest to koniecznie by móc całkowicie niezależnie od służb prezydenta m.in. weryfikować projekty uchwał podejmowanych przez Radę.

Prezydent Miasta złożył sprawozdanie ze swojej dotychczasowej działalności, a następnie dyrektorzy wydziałów i miejskich jednostek odpowiadali na interpelacje i zapytania radnych m.in. o eksmisje rodzin z lokali miejskich. Jak wyjaśniał dyrektor ZKZL Jarosław Pucek i prezydent Ryszard Grobelny, lista tych osób została bardzo dokładnie sporządzona i nie jest prawdą, że nie podejmowano prób pomocy takim lokatorom, najczęściej nie było z nimi żadnego kontaktu bądź nie wykazywali chęć skorzystania z pomocy. (jg)