Biuletyn Miejski

Biuletyn Miejski

Pomnik pułkownika

Na posiedzeniu Komisji Polityki Przestrzennej i Rewitalizacji pojawił się wniosek o wzniesienie w Poznaniu pomnika upamiętniającego pułkownika Ryszarda Kuklińskiego.

Fot. Mateusz Malinowski
Fot. Mateusz Malinowski

Nowy pomnik miałby pojawić się na skwerze Ryszarda Kuklińskiego, który znajduje się między ulicą Krakowską, Karmelicką i Królowej Jadwigi. Według założeń pomysłodawców pomnik ma mieć formę kamienia, na którym znajdowałby się medalion z wizerunkiem Ryszarda Kuklińskiego. Poniżej umieszczony zostanie napis: "Pułkownik Ryszard Kukliński. Herosowi ducha i czynu. Wielkopolanie".

Na pomniku miałby znajdować się również kod QR. Dzięki niemu każda osoba zainteresowana, po zeskanowaniu kodu, od razu miałaby dostęp do informacji dotyczących pułkownika.

Zarówno Komisja Polityki Przestrzennej, jak i Rada Osiedla Stare Miasto wydała pozytywną opinię dotyczącą tego wniosku. Zanim pomysł wejdzie w życie, na temat wzniesienia nowego pomnika w Poznaniu będzie musiał wypowiedzieć się też m.in. zespół pomnikowy.

Pomysłodawcy zapewniają, że już pozyskali sponsorów, dzięki czemu miasto nie poniesie żadnych kosztów związanych z wzniesieniem pomnika upamiętniającego pułkownika Kuklińskiego.

Weronika Ignaciuk

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019