grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Zobacz spalarnię z bliska

Podczas najbliższej niedzieli po raz pierwszy ITPOK Poznań, czyli Instalacja Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych otworzy swoje drzwi dla mieszkańców. Organizatorami tego wydarzenia są miasto Poznań oraz SUEZ Zielona Energia Sp. z o.o.

fot. Jan Gładysiak - grafika artykułu
fot. Jan Gładysiak

Pierwsze 300 osób, które zarejestrują się na stronie www.poznan-itpok.pl, będzie mogło w niedzielę 10 czerwca o g. 12.00 wziąć udział w zorganizowanej wycieczce z przewodnikiem, która zakłada przejście ścieżką edukacyjną przez najważniejsze miejsca w instalacji. Będzie można wejść do hali wyładowczej, obejrzeć bunkier na odpady, przyjrzeć się działaniu operatora kilkutonowego chwytaka odpadów czy też zajrzeć do hali kotłów bądź dyspozytorni, z której kieruje się pracą całego zakładu.

Podczas festynu ekologicznego mieszkańcy dowiedzą się, jak działa obiekt wytwarzający prąd i ciepło z odpadów, będą mogli wziąć udział w konkursach ekologicznych, czy nawet spróbować swoich sił na energorowerach. Organizatorzy chcą także zwrócić uwagę uczestników na zagadnienia ekologiczne, którymi mieszkańcy nie zajmują się na co dzień. Są to m.in. wyniki pomiarów emisji, monitoring emisji dostępny online oraz korzyści płynące z produkowania energii przez instalację.

Uczestnicy festynu będą mogli skorzystać z bezpłatnego transportu, który przywiezie chętnych z okolicy Ronda Śródka przed bramę wjazdową ITPOK oraz z bezpłatnych miejsc parkingowych przy spalarni.

- Instalacja ITPOK w Poznaniu to jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów nie tylko w kraju, ale i za granicą - mówi Stephane Heddesheimer, członek zarządu SUEZ Zielona Energia. - Poznań stawia na nowoczesne i bezpieczne dla środowiska rozwiązania w zakresie gospodarki odpadami - podkreśla Tomasz Lewandowski, zastępca Prezydenta Miasta Poznania. - Przykładem takich działań jest m. in. ITPOK w Poznaniu, jedyna jak dotychczas tego typu inwestycja w Polsce zrealizowana na mocy umowy o partnerstwie publiczno-prywatnym zawartej pomiędzy Poznaniem, a  SUEZ Zielona Energia - dodaje Lewandowski.

Właśnie z spalarni w 2017 roku trafiło do miejskiej sieci ciepłowniczej ponad 280 tys. GJ energii cieplnej oraz niespełna 90 tys. MWh energii elektrycznej - całość odzyskana ze spalenia frakcji resztkowej zmieszanych odpadów komunalnych, która kiedyś trafiała na składowiska, a dzięki ITPOK staje się użytecznym źródłem energii dla  mieszkańców Poznania.

WD, jg

Zobacz także: