grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Edukacja przeciw dyskryminacji i nienawiści

W Poznaniu rusza trzecia edycja programu zajęć antydyskryminacyjnych dla uczniów poznańskich szkół. Po roku od wprowadzenia, skorzystało z niego już ponad 80 placówek, a chętnych cały czas przybywa.

Fot. Urząd Miasta Poznania - grafika artykułu
Fot. Urząd Miasta Poznania

Trzecia edycja projektu rozpocznie się w lutym, po feriach zimowych. W ramach zajęć z obszaru przeciwdziałania wykluczeniu i dyskryminacji, poruszony zostanie także temat mowy nienawiści. To odpowiedź na ostatnie tragiczne wydarzenia w Gdańsku. Do udziału w programie zgłosiły się 64 szkoły.

Zajęcia z obszaru przeciwdziałania wykluczeniu i dyskryminacji są realizowane w Poznaniu od lutego 2018 roku. Ich celem jest nauka szacunku i tolerancji oraz kreowanie wśród młodych ludzi takich postaw jak otwartość i akceptacja dla inności. Zajęcia są prowadzone w ramach lekcji dodatkowych. O tym, jak zostaną przeprowadzone decydują nauczyciele. Szkoły mogą też współpracować w tym zakresie z instytucjami czy organizacjami zajmującymi się przeciwdziałaniem dyskryminacji i wykluczeniu (np. fundacjami czy stowarzyszeniami).

- Ucząc młodych ludzi szacunku i tolerancji, walczmy z mową nienawiści w przestrzeni publicznej, także w internecie. To, co dzieje się obecnie w naszym kraju, pokazuje, że takie działania są bardzo potrzebne - mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Zajęcia przeciwdziałania dyskryminacji i wykluczeniu to nie wszystko. Miasto Poznań wydało także pomocnik dydaktyczny dla nauczycieli. Publikacja pt. "Edukacja antydyskryminacyjna w szkole" została opracowana przez Joannę Kowalską Andrzejewską (psycholog, terapeutkę rodzinną, prezes Fundacji Rozwoju Motylarnia) i skonsultowana z dr Iwonę Chmurą - Rutkowską (z Wydziałów Studiów Edukacyjnych UAM).

Nauczyciele mogli też uczestniczyć w warsztatach wspierających realizację edukacji antydyskryminacyjnej. Swoimi doświadczeniami w zakresie organizacji zajęć antydyskryminacyjnych poznańscy uczniowie i nauczyciele podzielą się podczas III Ogólnopolskiego Kongresu Oświatowego EDUTEC. Temat tegorocznego spotkania to "Bezpieczna przystań w wielokulturowej szkole". Kongres będzie odbywać się na Międzynarodowych Targach Poznańskich, w dniach od 28 lutego do 1 marca.

oprac. red.