grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Komisariat wrócił na swoje miejsce

Zakończył się generalny remont budynku Komisariatu Policji Poznań Stare Miasto na al. Marcinkowskiego. W środę 26 czerwca odbyło się uroczyste otwarcie.

Komisariat Policji Poznań Stare Miasto po remoncie, fot. Komenda Wojewódzka Policji w Poznaniu - grafika artykułu
Komisariat Policji Poznań Stare Miasto po remoncie, fot. Komenda Wojewódzka Policji w Poznaniu

Remont komisariatu trwał od jesieni 2016 roku (w tym czasie staromiejscy funkcjonariusz pracowali w budynkach zastępczych, m.in. w wieżowcu na św. Marcinie). Zmodernizowany i odnowiony został cały budynek. Od strony podwórza została dobudowana przeszklona, zewnętrzna winda oraz pawilon służący do odpraw policjantów. Przestrzeń nieużytkowego poddasza została zagospodarowana, co zwiększyło powierzchnię użytkową całego budynku. Zlokalizowano tam siedzibę miejskiego monitoringu. Zaplecze komisariatu to wymieniona nawierzchnia, nowe wiaty garażowe i garaże.

Budynek został wyposażony w system do automatycznego zarządzania i monitorowania infrastruktury sieciowej całego obiektu. System jest zbudowany w taki sposób, żeby na bieżąco monitorować sieć informatyczną pod względem bezpieczeństwa, awaryjności i ciągłości pracy. Jest to pierwszy tego typu obiekt Policji w Polsce, w którym został zainstalowany system AIM. Zainstalowano cyfrowy, dyspozytorski system łączności radiowej wraz z nowoczesnymi radiotelefonami analogowo-cyfrowymi, w które zostali wyposażeni funkcjonariusze i radiowozy. System daje możliwość pracy na kanałach cyfrowych, szyfrowanych na terenie podległym jednostce.

Całość prac była prowadzona w ścisłej współpracy z miejskim konserwatorem zabytków, ze względu na charakter i wiek budowli. Jest to budynek dawnego pruskiego Urzędu Celnego. Został wzniesiony w latach 1882-1884. Budynek powstał w oparciu o projekt Heinricha Kocha, a głównym wykonawcą był Otton Hirt. W okresie międzywojennym mieściła się tutaj siedziba Urzędu Celnego oraz Urząd Akcyz i Monopoli.

Inwestycja została wspólnie sfinansowana z budżetu centralnego oraz budżetu Miasta Poznania. Blisko 11 mln zł pochodzi z Programu modernizacji Policji na lata 2017-2020. Wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann i prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak podkreślali dobrą współpracę struktur rządowych i miejskich, wskazując, że bezpieczeństwo mieszkańców jest dobrem wspólnym, o które należy dbać ponad podziałami.

Wśród gości obecni byli również m.in. wiceprezydent Poznania odpowiedzialny za bezpieczeństwo Mariusz Wiśniewski, przewodniczący Rady Miasta Grzegorz Ganowicz, przedstawiciel wykonawcy - firmy Astal. Komendę Główną Policji reprezentowała insp. Małgorzata Borowik - dyrektor Biura Logistyki.

Obecni byli również: wojewódzki komendant policji insp. Piotr Mąka oraz jego zastępcy - insp. Roman Kuster i insp. Konrad Chmielewski, miejski komendant policji - insp. Robert Kasprzyk, a także były komendant wojewódzki Policji - Rafał Batkowski oraz zaproszeni goście z innych służb mundurowych.

Komisariat Policji Stare Miasto położony jest w ścisłym centrum Poznania. Pod swoją opieką policjanci mają ponad 56 tys. ludzi ale z uwagi na turystyczny charakter śródmieścia, zabytki, gastronomię, liczba osób czasowo przebywających w rejonie Starego Miasta przekracza kilkakrotnie liczbę stałych mieszkańców. W komisariacie na Starym Mieście pracuje 160 policjantek i policjantów. Komisariatem kieruje mł. insp. Michał Woźniak.

oprac. red.