grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Szkoła (niedalekiej) przyszłości

Akt erekcyjny i kapsułę czasu wmurowano na terenie budowy szkoły na Strzeszynie. W uroczystości udział wzięła m.in. radna Małgorzata Woźniak.

teren budowy z lotu ptaka, widoczne dżwigi budowlane, fragmenty fundamentów, wokół drzewa i niska roślinność - grafika artykułu
Teren budowy szkoły na Strzeszynie, fot. PIM

Duża i nowoczesna szkoła na Strzeszynie, powstaje na działce w rejonie ulic Fieldorfa, Rostworowskiego i Karskiego. To największa obecnie inwestycja oświatowa w Poznaniu. W budynku przewidziano miejsce na 40 oddziałów szkolno-przedszkolnych oraz bazę sportową. W środę, 31 stycznia, uroczyście wmurowano kapsułę czasu z aktem erekcyjnym. W uroczystości uczestniczyli prezydent Jacek Jaśkowiak, jego zastępca Mariusz Wiśniewski, radna miejska Małgorzata Woźniak, Justyna Litka - prezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie. Wykonawcą inwestycji jest spółka Mostostal Warszawa. Harmonogram prac zakłada, że pierwsi uczniowie rozpoczną rok szkolny 2025/2026 w nowym budynku.

Planowana powierzchnia użytkowa obiektu to ponad 10 tys. m kw. Projektanci kształtem budynku naturalnie wydzielili strefy dla dzieci młodszych, starszych i najstarszych. Budynek jest wznoszony na planie litery Y. Część środkowa będzie holem głównym, w centrum znajdzie się sala gimnastyczna z szatniami, stołówka z zapleczem kuchennym, biblioteka, świetlica oraz pomieszczenia administracyjne. W lewym skrzydle gmachu planowane jest przedszkole z odrębnym wejściem, a w prawym i na dole - sale lekcyjne dla dzieci ze szkoły podstawowej.

Dopełnieniem inwestycji będzie odpowiednie zagospodarowanie przyszkolnego terenu. Przy nowym budynku szkoły nie zabraknie miejsca na aktywności na świeżym powietrzu. Na terenie placówki planowane są boiska sportowe, a także dwa place zabaw - osobne dla dzieci szkolnych i przedszkolnych. Przybędzie zieleni w postaci drzew i krzewów, pojawi się też mała architektura i oświetlenie. Przez teren szkoły przebiegać będą alejki. Do budynku prowadzić będą ciągi piesze i rowerowe. Pojawią się wiaty dla rowerów, przy każdej z nich przewidziane jest miejsce do ładowania pojazdów małej elektromobilności (rowery, hulajnogi, skutery).

Docelowo nie tylko uczniowie i nauczyciele będą użytkownikami nowego budynku. Pomyślano także o pozostałych mieszkańcach Strzeszyna, gdyż sala gimnastyczna oraz boiska zewnętrzne będą dla nich dostępne po zakończeniu zajęć lekcyjnych. W budynku powstanie także filia Biblioteki Raczyńskich, będąca niezależną placówką. Będzie dostępna dla miłośników książek także w trakcie zajęć szkolnych. Miasto przygotowuje się również do przebudowy układu drogowego w rejonie szkoły. Trwają prace projektowe dotyczące ul. Fieldorfa na odcinku od ul. Tadeusza Mikke do ul. Koszalińskiej oraz części ul. Rostworowskiego do nowo budowanej szkoły.

oprac. red.