grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Trakt Królewsko-Cesarski w Poznaniu

Podczas wspólnego posiedzenia Komisji Kultury Fizycznej i Turystyki oraz Komisji Rewitalizacji odbyła się debata na temat Traktu Królewsko-Cesarskiego.

Most Biskupa Jordana i Katedra (fot. M. Malinowski) - grafika artykułu
Most Biskupa Jordana i Katedra (fot. M. Malinowski)

Komisja Kultury Fizycznej i Turystyki

Komisja Rewitalizacji

Poprzedziła ją szczegółowa informacja o programie "Trakt Królewsko-Cesarski w Poznaniu", którą zaprezentował Lech Łangowski, dyrektor Centrum Turystyki Kulturowej "Trakt". Jak przypomniał, założenia programu zostały uwzględnione w Planie Rozwoju Miasta Poznania na lata 2005-2010. W lutym 2006 roku Rada Miasta podjęła w tej sprawie uchwałę, w następnym roku powołano biuro programu, a w październiku 2009 roku - Centrum Turystyki Kulturowej "Trakt".

W odróżnieniu od typowej ścieżki turystycznej, TKC jest programem kulturowym. Zawarte w nim projekty i planowane przedsięwzięcia mają różnorodny charakter, ale skupiają się wokół czterech głównych wątków tematycznych: historii, zabytków, wydarzeń artystycznych oraz tradycji wielkopolskich. Oś traktu przebiega przez miejsca, w których bywali królowie i cesarze. Wiele wydarzeń zaplanowano i już zrealizowano pod egidą TKC. Przedsięwzięcia odbywające się w ramach Strategii Rozwoju Narodowego Produktu Turystycznego "Trakt Królewsko -Cesarski", to m.in. rewitalizacja i poprawa jakości przestrzeni publicznej powiązanej z obszarem Traktu. W 2007 roku otwarto Most Biskupa Jordana, w poznańskiej Katedrze umieszczono tablice z informacjami przydatnymi dla turystów, powstał także projekt turystycznego zagospodarowania podziemi Katedry. Dzięki dofinansowaniu unijnemu prowadzone były prace remontowe w zabytkowych budynkach na trasie Traktu, m.in. w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niesłyszących przy ulicy Bydgoskiej. Dwie szczególnie ważne inwestycje to oczywiście Rezerwat Archeologiczny na Ostrowie Tumskim oraz Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego. Ich udostępnienie dla mieszkańców Poznania i turystów zaplanowano na przyszły rok.

Na trasie Traktu dzieje się zresztą bardzo dużo. Trwa przebudowa Sali Wielkiej w Centrum Kultury "Zamek" i rozbudowa Biblioteki Raczyńskich, powstaje Zamek Królewski na Wzgórzu Przemysła. Te i inne przedsięwzięcia, realizowane zresztą nie tylko przez miejskie jednostki, mają na celu poprawę przestrzeni publicznej Poznania i doskonale wpisuje się w założenia, jakie przyjęli twórcy programu TKC. Oprócz działań inwestycyjnych na dużą skalę podejmowane są też inne działania, takie jak na przykład zamontowanie tablic informacyjnych dla kierowców autokarów turystycznych, przyjeżdżających do Poznania. Organizowane są różnego rodzaju akcje i imprezy, popularyzujące ideę Traktu. Wśród nich dużą popularnością cieszą się Weekendy z Historią, w których uczestniczy po kilka tysięcy osób. Uruchomiono turystyczną linię tramwajową i autobusową, przygotowano szeroką ofertę wydarzeń dla dzieci, m.in. przedstawienia teatralne i opracowane z myślą o nich przewodniki. Biuro TKC, wspólnie z Wydawnictwem Miejskim Posnania, promuje ideę TKC na Targach Książki dla Dzieci i Młodzieży.

Weekendy z Historią

  • Dni Grodu Przemysła (2007)
  • Jak Czarniecki do Poznania (2008)
  • Tu się Polska zaczęła (2006)
  • Poznaj Raczyńskich (2009)
  • Odkryj Dzielnicę Zamkową (2010)
  • Vivat Academia! (planowany na wrzesień br.)

Uwagi, jakie mieli obecni na posiedzeniu Komisji przewodnicy turystyczni po zakończeniu prezentacji, odnosiły się m.in. do potrzeby większej promocji idei TKC poza Poznaniem. Jak mówili, poznaniacy o historii swojego miasta i wydarzeniach na Trakcie wiedzą sporo, trzeba jednak w większym stopniu popularyzować walory turystyczne Traktu wśród turystów. Postulat taki ocenił jako ważny także przewodniczący Komisji Rewitalizacji Mariusz Wiśniewski. O stan prac budowlanych na terenie ICHOT pytał radny Tomasz Lewandowski. Jak wyjaśniał dyrektor Lech Łangowski, trwają prace przy fundamentach. Obiekt ma być zakończony wiosną przyszłego roku, zgodnie z przyjętym wcześniej harmonogramem, bo to był zresztą jeden z wymogów uzyskania dofinansowania zewnętrznego na tę inwestycję. Stanisław Gorzelańczyk przypomniał ponadto zgłoszoną przez Radę Osiedla Jeżyce propozycję uwzględnienia w programie Traktu ważnych jeżyckich obiektów zabytkowych. (co)