grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Upamiętnić Milana Kwiatkowskiego

Filolog, wielki znawca dramatu, pedagog, społecznik, kierownik literacki Teatru Nowego w Poznaniu za dyrekcji Izabelli Cywińskiej i Eugeniusza Korina. Mowa o Milanie Kwiatkowskim, którego 20. rocznica śmierci przypada w tym roku. O jego upamiętnienie wnioskuje radny Komisji Kultury i Nauki Łukasz Kapustka, na prośbę przedstawicieli Stowarzyszenia "Teatr Myśli Ukrytych".

Milan Kwiatkowski (1938-1999), fot. R. Świątkowski - grafika artykułu
Milan Kwiatkowski (1938-1999), fot. R. Świątkowski

Milan Kwiatkowski (1938-1999) był osobą zasłużoną dla środowiska teatralnego w Poznaniu. W 1960 roku ukończył filologię polską na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Od 1972 roku był kierownikiem literackim Teatru im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie. Utworzył popularny ruch młodzieżowy "Proscenium" w Poznaniu.

Był wieloletnim prezesem Oddziału Towarzystwa Kultury Teatralnej w Poznaniu, a od 1973 roku kierownikiem literackim Teatru Nowego w Poznaniu. Współautor i redaktor albumów "Teatr Nowy w Poznaniu 1923-1973" i "Teatr Nowy w Poznaniu 1973-1983". Autor scenariuszy teatralnych: "Ojczyzna chochołów", "Opłatki polskie", "Aktorka". Twórca poznańskiej Sceny Verbum przy Teatrze Nowym w Poznaniu.

Przedstawiciele stowarzyszenia "Teatr Myśli Ukrytych" proponują nazwanie parku, skweru, ulicy bądź montaż tablicy pamiątkowej np. na murze Teatru Nowego w Poznaniu.

oprac. red.