grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

W sprawie akademików przy ul. Dożynkowej

Na sesji Rady Miasta w dniu 21 grudnia radna Halina Owsianna przedstawiła petycję w sprawie objęcia ochroną kompleksu domów studenckich przy ul. Dożynkowej.

Spektakl "Wszystko wasze ukradziono wam" z balladami Bułata Okudżawy i romansami Aleksandra Wertyńskiego, w reż. Zdzisława Wardejna, w klubie Nurt przy ul. Dożynkowej, luty 1966, fot. Jerzy Nowakowski - grafika artykułu
Spektakl "Wszystko wasze ukradziono wam" z balladami Bułata Okudżawy i romansami Aleksandra Wertyńskiego, w reż. Zdzisława Wardejna, w klubie Nurt przy ul. Dożynkowej, luty 1966, fot. Jerzy Nowakowski

W petycji radna apeluje o podjęcie działań, które nie pozwolą na wydanie decyzji wyburzenia budynków miasteczka studenckiego, zlokalizowanego przy ul. Dożynkowej i wydanie pozwolenia na budowę w ich miejsce budynków mieszkalnych z lokalami usługowymi oraz podziemnym garażem. Postuluje również, aby z urzędu wszczęto postępowanie administracyjne w sprawie wpisania tego kompleksu składającego się z siedmiu trzypiętrowych budynków do rejestru zabytków oraz o podjęcie uchwały wywołania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru w kwartale ulic: Winogrady, Murawa, Słowiańska do granicy boisk WTKKF (czyli teren obejmującego również budynki akademików).

Z siedmiu budynków znajdujących się w tym kampusie, cztery zajmuje/zajmował Uniwersytet Przyrodniczy (obecnie jeszcze dwa), dwa są w gestii Uniwersytetu Ekonomicznego, jeden UAM. Uniwersytet Przyrodniczy w 2020 r. sprzedał dwa budynki (A i C) deweloperowi. Obecnie procedowana jest kwestia rozbiórki budynków i decyzji o warunkach zabudowy dla dwóch budynków mieszkalnych wielorodzinnych z garażem podziemnym. Radna podkreśla, że dla tego obszaru nie ma planu miejscowego, który jasno określiłby funkcje i parametry nowej inwestycji.

Halina Owsianna argumentuje, że niewielkie miasteczko uniwersyteckie wpisuje się w historyczną przestrzeń tego miejsca, zaś akademiki to także historia studentów i pracowników trzech poznańskich uczelni. Przypominała historię domów studenckich przy ulicy Dożynkowej, które przez ponad 50 lat były centrum studenckiego.

Budynki powstały w 1956 r., a od 1960 r. w jednym z nich funkcjonował klub studencki "Nurt". W ramach klubu działał m.in. Studencki Teatr Nurt, w latach 60 i 70 jeden z najlepszych teatrów studenckich w kraju. Początkowo estrada zrzeszała piosenkarzy, którzy wykonywali swoje programy podczas wieczorów klubowych. Najczęściej była to piosenka poetycka. Koncerty cieszyły tak wielkim zainteresowaniem, że niekiedy musiano je przenosić do większych pomieszczeń w tym samym budynku - studenckiej stołówki lub do mieszczącego się piętro niżej kina Kosmos. W kolejnych latach realizowany też programy kabaretowe. Wielkie zainteresowanie klubem powodowało budowanie coraz bardziej ambitnego i zróżnicowanego programu. Z teatrem współpracował na przykład bardzo już wówczas popularny aktor Zdzisław Wardejn, który wyreżyserował w Nurcie spektakl na podstawie ballad Bułata Okudżawy i pieśni Aleksandra Wertyńskiego "Wszystko wasze ukradziono wam". W większości jednak słowa piosenek oraz muzykę tworzyli członkowie teatru. Poznański teatr Nurt był jedną z najdłużej funkcjonujących scen studenckich w Polsce. Fotografie dokumentujące bogatą działalność tego ośrodka obejrzeć można m.in. na portalu cyryl.poznan.pl. Ich autorem jest uczestnik tamtych wydarzeń Jerzy Nowakowski.

Zdaniem radnej dla wielu Poznaniaków, ale też dawnych studentów, którzy nie są już mieszkańcami naszego miasta niepojęte wydaje się wyburzenie części budynków pod nową zabudowę wielorodzinną oraz zniszczenie istniejącego od ponad 50 lat kompleksu. W związku z tym Halina Owsianna wnosi o podjęcie działań, które zapobiegną wyburzeniu budynków. Petycję złożyła na ręce: Prezydenta Miasta, Przewodniczącego Rady Miasta oraz Miejskiego Konserwatora Zabytków, a o pomoc zwraca się również do Wojewódzkiego Miejskiego Konserwatora Zabytków.

oprac. red.