grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Będą dopłaty do remontów zabytków i park im. Mazowieckiego

Radni podjęli uchwałę w sprawie udzielenia dotacji w 2014 r. na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane dotyczące budynków wpisanych do rejestru zabytków.

. - grafika artykułu
Archikatedra Poznańska fot. Wikipedia/Radomil

Wśród podmiotów, które taki wniosek złożyły, znalazła się m.in. poznańska kuria, wokół której na ostatniej sesji Rady Miasta rozpętała się prawdziwa dyskusja. Chodzi oczywiście o kontekst głośnego sporu o poznańską Szkołę Baletową, którym miasto żyło na przełomie ubiegłego i bieżącego roku.

Zabytek to zabytek

Poważne wątpliwości wobec dofinansowywania planowanych przez nią remontów zgłosił radny Tomasz Lewandowski. Jego zdaniem

- W tej chwili wytykanie Kościołowi, że domaga się zwrotu tego co zostało mu najpierw ukradzione przez państwo, a potem przyznane wyrokami sądowymi jest co najmniej niestosowne - sprzeciwiał się radny Przemysław Alexandrowicz. - Oczywiście, że miasto nie może przyznać dofinansowania obiektom sakralnym, ale pamiętajmy, że do tej pory traktowaliśmy zabytki jako dobro wspólne - dodawał.

Poparli go radni Lidia Dudziak i Marek Sternalski: - Zabytek to zabytek, a gdyby każdy myślał w ten sposób, nie podziwialibyśmy dzisiaj pięknych budowli w Rzymie czy Barcelonie - mówiła radna, zaś radny podkreślał: - Inwestycja w zabytki sakralne to również inwestycja w turystę, a ja nie widzę tu żadnego punktu, który wiązałby się bezpośrednio ze wsparciem Kościoła.

- Jako miejski radny bronię sytuacji finansowej miasta, odzierając swój głos z jakichkolwiek haseł światopoglądowych, które nie są tematem tej dyskusji - polemizował Tomasz Lewandowski. Właśnie o taką postawę prosił radnych zastępca prezydenta Dariusz Jaworski, który podkreślał, by pamiętać iż dyskusja na temat dofinansowania prac konserwatorskich ma charakter przedmiotowy, nie podmiotowy. 

Łączna kwota o jaką ubiegali się wnioskodawcy to blisko 2 mln zł, jednak budżet publiczny przewiduje na remonty zabytków tylko 500 tys. zł. w skali roku.

Będzie park im. Mazowieckiego

Na ostatniej sesji Rada zadecydowała również o przyznaniu tytułu Honorowego Obywatela Miasta Poznania prof. Andrzejowi Legockiemu a tytułu Zasłużonych dla Miasta Poznania Annie Jakrzewskiej-Sawińskiej, Robertowi Friedrichowi, mjr Ludwikowi Miśkowi oraz Towarzystwu Miłośników Wilna.

Zdecydowała także, że imieniem premiera Polski w latach 1989-1990, zmarłego w 2013 roku Tadeusza Mazowieckiego, który od 2009 roku był  Honorowym Obywatelem Miasta Poznania nazwany zostanie park położony między ul. Królowej Jadwigi i mostem św. Rocha. (as)