grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Hanna Suchocka "Ambasador u trzech papieży"

Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk zaprasza na spotkanie i dyskusję wokół książki prof. Hanny Suchockiej "Ambasador u trzech papieży", wydanej przez Wydawnictwo Literackie.

Fot. M. Malinowski - grafika artykułu
Fot. M. Malinowski

Spotkanie w ramach cyklu "Forum PTPN" odbędzie się 19 grudnia o godz. 18, w siedzibie PTPN, ul. Mielżyńskiego 27. Głównymi dyskutantami będą ks. abp Józef Kowalczyk - nuncjusz apostolski w Polsce (1989-2010), arcybiskup metropolita gnieźnieński i prymas Polski (2010-2014), dr Andrzej Byrt - ambasador RP w Republice Federalnej Niemiec (1995-2001, 2002-2006) oraz we Francji i Monako (2014-2016), prezes zarządu MTP (Międzynarodowe Targi Poznańskie) (2009-2014), ojciec Tomasz Dostatni - dominikanin, duszpasterz i publicysta, w latach 1995-2000 dyrektor wydawnictwa W drodze. W dyskusji udział weźmie także autorka książki prof. Hanna Suchocka (Wydział Prawa i Administracji UAM Poznań), a debatę poprowadzi dr Ligia Henczel-Wróblewska, z-ca sekretarza generalnego PTPN i prezeska Stowarzyszenie Polonia-Italia.

Hanna Suchocka urodziła się w Pleszewie, a do Poznania przyjechała na studia prawnicze. Po studiach pracowała na uczelni, zajmowała się m.in. prawem konstytucyjnym, wstąpiła także do Stronnictwa Demokratycznego, z ramienia którego w 1980 r. znalazła się w Sejmie. Kiedy nadszedł sierpień i powstała "Solidarność" zaangażowała się w ten ruch. Później jako nieliczna z posłów głosowała przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego i delegalizacji "Solidarności". Za swoja postawę była stopniowo odsuwana od życia politycznego i usunięta z SD.

W 1989 r. Hanna Suchocka włączyła się w kampanię wyborczą po stronie "solidarnościowej" i została posłem Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego. Do sejmu weszła również w 1991 r. z ramienia Unii Demokratycznej. Została delegatem polskiego parlamentu do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. W 1992 r. została premierem RP. Jej gabinet został odwołany w połowie 1993 r. W przedterminowych wyborach ugrupowanie byłej premier przegrało wybory, ale ona sama osiągnęła jeden z najlepszych wyników w kraju, uzyskując ponad 100 tys. głosów.

Do rządu wróciła w 1997 r. obejmując resort sprawiedliwości z ramienia Unii Wolności. Kiedy w 2000 r. UW zdecydowała się opuścić koalicja, Hanna Suchocka była przeciwna takiej decyzji. W 2001 roku Hanna Suchocka jest ambasadorem RP przy Stolicy Apostolskiej. W roku 2012 otrzymała tytuł Honorowego Obywatela Miasta Poznania.

oprac. mat.

Zobacz także: