grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Nowa kadencja MRM

19 grudnia swoje zainaugurowana została III kadencja Młodzieżowej Rady Miasta Poznania. Wśród pomysłów i propozycji na nową kadencję wymieniono m.in. powołanie poznańskiego rzecznika praw uczniów.

Fot. Młodzieżowa Rada Miasta Poznania - grafika artykułu
Fot. Młodzieżowa Rada Miasta Poznania

Sesję rozpoczął Przewodniczący Rady Miasta Grzegorz Ganowicz. Nowych radnych powitała także Zastępczyni Prezydenta Katarzyna Kierzek-Koperska, gratulując młodym zdobycia mandatu. Zaznaczyła, że Młodzieżowa Rada Miasta znajduje się pod opieką najlepszego w mieście wydziału, czyli Wydziału Rozwoju Miasta i Współpracy Międzynarodowej. Zapewniła, że będzie wspierać działania rady i pojawiać się na jej posiedzeniach.

W skład rady zostało powołanych 36 uczennic i uczniów, lecz nie wszyscy byli obecni na pierwszej sesji. Ślubowanie złożyło 32 radnych. Na funkcję przewodniczącego swoją kandydaturę zgłosili Julia Waligóra oraz Adam Przybecki-Ciborek. Przy 28 głosach za stanowisko objęła Julia Waligóra z III Liceum Ogólnokształcącego. Jak mówiła w autoprezentacji, swoją działalność w radzie zaczęła rok temu i miała okazję organizować większość projektów. Zależy jej na dalszym rozwoju rady, kontynuacji działań na rzecz samorządów uczniowskich, organizacji II Ogólnopolskiego Kongresu Młodzieżowych Rad w Poznaniu, ale też nowych inicjatywach jak wielka powtórka maturalna, czy powołanie poznańskiego rzecznika praw uczniów.

Na wiceprzewodniczących rady zgłosiło się aż 7 osób, lecz radni zdecydowali, że funkcję tę będą pełnić dwie osoby. W wyniku głosowania stanowisko to zostało objęte przez Sandrę Grzelaszyk z Zespołu Szkół Łączności oraz Jakuba Putto z Zespołu Szkół Komunikacji. Sekretarzem została Magdalena Kałuża.

Radni powołali także Komisję Rewizyjną i Skrutacyjną, podjęli natomiast jednogłośnie decyzję o likwidacji komisji ds. honorowych patronatów oraz ds. współpracy z wolontariatami. Jak wyjaśniła przewodnicząca, organy te w zeszłej kadencji nie sprawdziły się i nie widzi potrzeby utrzymywania sztucznych tworów.

Jednogłośnie przyjęto również opinię ws. projektu budżetu miasta na rok 2019. Rada oceniła go pozytywnie, chwaląc przyznanie środków na aktywizację młodzieży, czy Fundusz Samorządów Uczniowskich, o który rok temu jeszcze sami zabiegali.

Młodzieżowa Rada Miasta Poznania jest organem konsultacyjnym i reprezentującym młodzież w strukturach lokalnych. Każda szkoła średnia ma prawo wybrać jednego przedstawiciela, który będzie pełnił mandat radnego. Rada ma charakter apartyjny, a jej celem jest reprezentowanie interesów poznańskiej młodzieży, wspomaganie aktywności młodych oraz rozpowszechnianie idei samorządowej i społeczeństwa obywatelskiego.

Beata Szeszuła

© Wydawnictwo Miejskie Posnania